Missziós törzstiszti célfelkészítésen vesznek részt az Egyesített Balkáni Hadszíntér NATO és EU egyéni beosztásaiba készülő tisztek és altisztek Szolnokon, az MH Béketámogató Kiképző Központban (MH BTKK). A most külszolgálatra készülő huszonkét fős csoportból tizenhatan pár hete végezték el sikeresen a tervezett beosztásukhoz szükséges alaptanfolyamot.
Szolnokon készülnek a külszolgálatra a balkáni hadszíntér egyéni beosztásaiba tervezett tisztek és altisztek. Hadszíntér-specifikus kiképzésük március 26-án kezdődött és 30-áig tart. Apáti Zoltán alezredes, a misszióba készülők kiképzését végző MH Béketámogató Kiképző Központ parancsnoka elmondta: a hét elején a csoport tagjai úgynevezett célfelkészítés keretében többek közt katonaföldrajzi értékelésekről, geopolitikai helyzetelemzésekről szóló előadásokat hallgattak, és tájékoztatást kaptak a térségben kialakult konfliktusok hátteréről is. Ugyancsak fontos része a kiképzésnek a vallási és kulturális sajátosságok megismertetése, valamint a müveleti területen előfordulható vészhelyzetek oktatása.
A kétnapos elméleti felkészítést követően, március 28-án a missziós törzstiszti célfelkészítés résztvevői végrehajtották az 1-es és a 2-es békemüveleti lőgyakorlatot a szolnoki helikopterbázis lőterén. Pisztollyal és gépkarabéllyal először úgynevezett anatómiai célokra lőttek: a felszólítás és a figyelmeztető lövés után hat célzott lövést adtak le, majd tárat cseréltek és hatszor kapásból tüzeltek.A 2-es gyakorlat már komplexebb volt: a felszólítás és figyelmeztető lövés után három célzott, illetve három kapáslövést hajtottak végre, aztán tárcserét követően tüzelőállást váltva egy újabb célt küzdöttek le. A maradék lőszerrel pedig egy négyfős vétlen célcsoportban lévő hangadót kellett ártalmatlanítaniuk.A külszolgálatra készülők közül az 1-es számú lőgyakorlaton gépkarabéllyal 10-en, pisztollyal 7-en, a 2-es gyakorlaton gépkarabéllyal 12-en, pisztollyal 14-en értek el kiváló eredményt.
A balkáni missziókba tervezett tisztek és altisztek kiképzése március 29-én a konkrét beosztásaikra történő felkészítéssel folytatódott. Ennek keretében találkoztak a térségből a közelmúltban hazatért, korábban azonos beosztásokban szolgált kollégáikkal, akik a várható feladataikról, a legfrissebb hadszíntéri helyzetről adtak tájékoztatást. A felkészítés végén pedig többek közt vám- és pénzügyi előadásokon vesznek részt, biztosítási és médiaismereti előadásokat hallgatnak meg. Az ötnapos kiképzés ismeretszint-felméréssel zárul, de ezzel még nem ér véget. Április első hetében a teljes állomány részére pszichológiai felkészítést szerveznek. Ebben a kiemelten kezelt fázisban olyan stresszhelyzetoldó technikákat sajátítanak el, amelyekkel a külszolgálat alatt előfordulható konfliktusokat tudják majd kezelni.