2023. 04. 02.
Áron
: 381 Ft   : 350 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Komoly fegyverek, komolytalan elnevezései Oroszországban

Art of WAR  |  2012. 04. 10., 09:40

A XVI. század óta hagyománynak nevezhető, hogy a fegyvereknek, haditechnikai eszközöknek elsősorban a külső hasonlóság alapján neveket adnak. Abban az időben jelent meg a francia hadseregben a gránát, aminek a katonák a gránátalma gyümölcs elnevezést adták, ami az alakján kívül utalás volt a rengeteg magra is, amit a gránát szilánkjaihoz hasonlítottak. Hasonló a helyzet a citrommal is. A továbbiakban bemutatunk Olvasóinknak több fegyvert és elnevezést bízva abban, hogy sikerül magyarul, hűen visszaadnunk a külföldi megnevezést.

A II. Világháború során az amerikai katonák az M9 típusú harckocsi-elhárító gránátvetőt egy hangszer tiszteletére nevezték el. Legnagyobb népszerüségnek az elnevezések kapcsán a halálos és veszélyes fegyverek örvendtek, a harckocsik, rakéták, stb.

Oroszországban ugyanakkor az elnevezések gyakran csak távoli kapcsolatot mutatnak a fegyverrel, az orosz mérnökök – ezen a területen is (?) – saját útjukat járják. Az orosz fegyverek elnevezései gyakran szokatlanok, szellemesek és néha talán „kacérak”. Az embernek időnként olyan érzése van, hogy az összes rohamlövegnek, rakétának, légvédelmi komplexumnak adott nevek csak a lehetséges ellenfél kigúnyolását célozzák.

Németországban a harckocsik elnevezése „Leopárd”, Izraelben „Merkava” (harci kocsi/szekér). Franciaországban egyes harckocsik elnevezése „Leclerc”, az Egyesült Államokban „Abrams”, amely elnevezések ismert tábornokok előtt tisztelegnek (Philippe de Hauteclocque Leclerc tábornok a második világháború során a szabad francia csapatok 2. páncélos hadosztályának parancsnoka volt, míg Creighton Abrams tábornok az Egyesült Államok hadseregének vezérkari főnöke és a 37. Páncélos Ezred parancsnoka volt). Oroszországban ennek ellenpéldájaként például a T-72 típusú harckocsi egyik modifikációjának, a T-72B2 „Csúzli”, elnevezését egyszerüen a csúzliról kapta.

Nézzünk további példákat a tüzérség területéről.

Az amerikaiak saját önjáró rohamlövegjüket „Paladin” (a latin palatinus szóból ered, a kései középkor francia, spanyol és olasz regényeiben és epikus költészetében a Károly-mondának a császárhoz közel álló hősei; később általában minden lovag, aki lovagiasságával kitünik) névre keresztelték, míg a britek sajátjukat „Archer” – Íjász névvel illették.

Lássuk, milyen neveket használnak az orosz, hasonló haditechnikai eszközök esetében. Előszeretettel nevezik el lövegjeiket virágokról, úgymint „Szegfü”, „Akácvirág”, „Bazsarózsa” és „Jácint”, amelyek közül az utóbbi a hagyományos lövedékek mellett nukleáris töltet célbajuttatására is alkalmas.

Hasonló a helyzet a harckocsi-elhárító rakéták területén is. Az amerikaiak egyik rakétájukat „Sárkány”-nak nevezik, míg egy másikat „Buzogány”-nak, amely elnevezések logikusak.

Oroszországban a 9M14M típusú irányítható harckocsi-elhárító rakéta elnevezése „Csöppség” (Baby), a 9M123 „”Krizantém”, de van „Félvér” megnevezés is, illetve ennek a típusnak éjszaka alkalmazható változata a „Mulatt”.

Az orosz tervezők előszeretettel alkalmazzák virágok neveit fejlesztéseik elnevezése során. Az orosz hadsereg állományában egy teljes „kert” megtalálható. Megtalálható többek között a 152 mm-es „Jácint” (melynek másik, nem hivatalos megnevezése „népirtó”, amely pontosabban tükrözi a fegyver képességeit) önjáró ágyú. Megtalálható a 2A44 típusú, 203 mm-es ágyúval felszerelt „Bazsarózsa” önjáró löveg, a 240 mm-es „Tulipán” önjáró aknavető, a 2Sz1 típusú „Szegfü” és a 2Sz3 típusú „Akácvirág” önjáró lövegek, valamint a 82 mm-es automata aknavető, a 2B9 típusjelü „Búzavirág” – és ez még nem a teljes „csokor”.

"Jácint" önjáró löveg

További elnevezéseket vizsgálva az orosz hadsereg fegyverei között észrevehető, hogy a katonai mérnököktől nem áll messze az érzelgősség. Ennek lehetséges oka a hadseregbeli élet szürkesége, ami miatt vágynak a romantikára és érzelmekre. Valószínüleg ennek hatására kapta többek között az RPMK-1 típusú meteorológiai komplexum a „Mosoly”, a 9M55Sz rakéta GCS 9M216 típusjelü fejrésze a „Hullámzás”, az MSz-24 típusú 240 mm-es rakéta vegyi robbanófejjel a „Gyöngédség”, a 9M22K 122 mm-es rakéta kazettás robbanófejjel a „Díszítés” elnevezést.

Variáns - gránátvető lapátMegérdemli, hogy külön megemlítsük az UAZ-3150 „Kópé” terepjárót, az MR-352 „Pozitív” hajófedélzeti radart, a 23 mm-es „Szervusz” gumilövedéket. Itt lehet még megemlíteni a „Látogatás” páncélmellényt, a „Variáns” gránátvető-lapátot, a „Szenvedély” gyalogsági lapátot, a „Gyengédség” kézbilincset és az „Eksztázis” fény- és hanggránátot.

Nem kevésbé népszerü a haditechnikai eszközök elnevezése során az állatvilág. De itt nem a „gepárdokról” és „tigrisekről” lesz szó (bár az orosz hadseregben is előfordul „tigris”).

Tigrisek természetesen előfordulnak Oroszországban is, elsősorban a Távol-Keleten, azonban nagyon sok a mókus és valószínüleg ezért kapta a „Mókus” elnevezést az M-14Sz rakéta, a 4TUD katonai-felderítő rádióállomás éppúgy, mint az RM-207A-U rakéta-cél. Oroszországban van „Vaddisznó” – 96M6M többcélú rakétakomplexum, „Légy” – 64 mm-es RPG-18 kézi páncéltörő rakéta, „Mosómedve” – 533 mm-es SZET-65 önrávezető torpedó, „Szöcske” – MRK-2 mobil robottechnikai komplexum, „Kanári” – 6Sz1 hangtalan automata-gránátvető komplexum.

A TKB-0134 típusú kísérleti automata gránátvető elnevezése „Kecskegida”, az R-880M földi, hordozható rádiókészüléké „Garnélarák”.

1L219 Állatkert tüzérségi felderítő és tüzvezető rendszerTengerentúli állatok is fellelhetőek az orosz hadseregben; „Panda” ‑ N001VP rádiólokációs célkövető rendszer, ami a Szu-27 típusú repülőgépekhez készült, „Kolibri” – 324 mm-es tengeralattjáró-elhárító torpedó. Mindennek megkoronázásaként az 1L219 tüzérségi felderítő és tüzvezető rendszer megnevezése „Állatkert” – amiben még némi logika is felfedezhető.

Örök téma a hadsereg berkein belül az egészség. Talán éppen ezért az orosz hadseregben ma is megtalálható BTR-80A „Aggodalom” páncélozott szállító harcjármü és az R-410M „Diagnózis” rádió-reléállomás. Ezek mellett a légi-deszant egységek speciális egészségügyi gépjármüve a BMM-1D típusú „Trauma” és a 65sz941 „Tónus” komplexum.

A haditechnikai eszközök tervezői számtalan alkalommal merítettek „ihletet” különböző foglalkozásokból így többek között az újságírás világából. Ilyen megfontolásból kapta nevét az MKZ-10 „Alcím” típusú rádióelektronikai összeférhetőség komplex, a „Rikkancs-E” radarállomás és bizonyos mértékben ide sorolható a 9M27D „Bekezdés” típusú propagandarakéta, amit a „Hurrikán” rakéta-sorozatvetőhöz alkalmaznak.

"Pinokkió"

Az újságíráshoz kötődő elnevezések mellett természetesen más foglalkozásokhoz és köthetőek haditechnikai eszközök nevei. A 30 mm-es légvédelmi gépágyú neve „Balerinácska”, míg az orosz belügyminisztérium másodlagos radarállomásának elnevezése „Stewardess”.

Amennyiben komolyan közelítünk a kérdéshez, abban az esetben megfigyelhető, hogy elfogadott hagyományok alapján adnak neveket a haditechnikai eszközöknek:

a frissített modifikációk esetében: „Angara” – Sz-200A, „Vega” – Sz-200V, „Dubna” – Sz-200D … stb. (orosz ABC);

a versenyek, vagy tudományos-kutató munka illetve kísérleti-fejlesztés stádiumában adott elnevezések: „Bíró”, Varjú”;

rövidítés alapján: „Nona” (Новое Орудие Наземной Артиллерии), „Kord” (Ковровский Оружейники-Дягтерёвцы) … stb.;

szériáknál egy bizonyos „logika” szerint: lövegek – „virágos széria”: „Bazsarózsa” „Jácint”, „Tulián” … stb.; légvédelmi eszközök: - „folyó sorozat”: „Tunguska”, „Silka”, „Néva”, „Dvina”; sorozatvetők ‑ különféle elemi jelenségek: „Jégeső”, „Orkán”, „Forgószél”, „Tornádó”;

asszociációs elnevezések: hordozható légvédelmi rakétarendszer – „Tü”, „Nyíl”; rádiózavaró komplexum „Muslicák”; orvlövész álcaruhák – „Kísértet” és „Erdei szellem”;

hadseregbeli humor: müszaki lapát – „Szenvedély”, kézbilincs „”Gyengédség”, gránátvető lövedék – „Lelenc”, nehéz sorozatlövő rendszer „Pinokkió”;

a tervező iránti tisztelet: a T-90 típusú harckocsi elnevezése „Vlagyimir” (a harckocsi vezető tervezőjének neve után), „Antej-2500” (a fejlesztő cég neve után);

jellemző cselekedet vagy tulajdonság alapján: tüzoltó rendszer „Zúzmara”, dinamikus védelem „Kapcsolat”.

Szergej Juferev

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 03. 03., 15:52
Ünnepi sorakozót és emléktábla avatást tartottak az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred megalakulása alkalmából március 1-jén, szerdán. Egyúttal megnyitották a Hadikikötőben található hajózástörténeti kiállítást is, ahol a látogatók megismerhetik a folyamőrség történetét.
2023. 03. 03., 13:10
1939. szeptember 10-én, még csak kilenc napja tartott a II. világháború, amikor a Royal Navy elvesztette első hajóját, a HMS Oxley tengeralattjárót. A történteket nemcsak tragikussá, hanem felettébb kínossá is tette, hogy az egyébként már eléggé elavultnak számító egységet nem egy német U-Boot küldte a tenger fenekére, hanem egy másik brit tengeralattjáró, a HMS Triton.
2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023-02-14 09:11:19
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023-02-09 10:25:02
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-02 13:50:19
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 29., 09:41
Az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred hadihajós katonái március 27-én végrehajtották a Mosoni-Duna felderítését egy aknamentesítő hadihajóval és egy tűzszerész járőrhajóval.
2023. 03. 27., 14:26
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.

  JETfly Magazin

Áprilisban sem lesz hiány repülős rendezvényekből, előadásokból és beindul a repülőnapos szezon is! Olvasóinknak összegyűjtöttünk néhány programot, amire érdemes lesz ellátogatni.