2024. 07. 27. szombat
Liliána, Olga
: 392 Ft   : 361 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Az ISAF által Afganisztánban használt haditechnikai eszközökhöz juthatnak közép-ázsiai államok

Art of WAR  |  2012. 06. 19., 09:16

Az amerikai és NATO erők 2014-es Afganisztánból történő kivonása után az ISAF (International Security Assistance Force ‑ Nemzetközi Biztonsági Közreműködő Erő) által használt haditechnikai eszközök átadásra kerülhetnek több, közép-ázsiai ország számára. A kérdésben a Pentagon megbeszéléseket folytat Kirgízia, Tádzsikisztán és Üzbegisztán kormányaival.

A haditechnikai eszközök egy részét ingyenesen adnák át az érintett országoknak, míg a másik részét raktározás céljából. Információk szerint a haditechnikai eszközök között páncélozott jármüvek, harckocsik szállítására alkalmas trélerek, vontatók, töltőgépkocsik, speciális talajgyaluk éppúgy megtalálhatóak, mint buldózerek és vízszállítók. Ezeken kívül az amerikaiak egészségügyi berendezéseket, kommunikációs eszközöket, tüzoltó berendezéseket és a katonák fizikai állapotának fenntartásához szükséges eszközöket – tornatermi berendezéseket is terveznek átadni a volt szovjet tagállamok számára.

Kirgíziából származó információk megerősítették a Pentagonnal történő egyeztetéseket. Az első megbeszélésre március 13-án került sor, amikor Leon Panetta amerikai védelmi miniszter Kirgízia fővárosában, Biskekben találkozott kirgiz kollégájával, Talajbek Omuralijevvel.

M-ATV páncélozott csapatszállítóMindeközben Kabul arra törekszik, hogy meggyőzze az amerikai parancsnokságot arról, hogy a maximális mennyiségü technikai eszközt hagyja az országban, amelyekre az afgán nemzeti hadseregnek és a rendőrségnek szüksége lehet. Napjainkban Afganisztánban az ISAF erők többek között közel hétezer M-ATV páncélozott csapatszállítót, nyolcezer MRAP aknavédelemmel ellátott páncélozott jármüvet, több mint tízezer HMMWV Hamvee terepjárót használnak. Ugyanakkor orosz diplomata körökben kijelentették, hogy Moszkva számára egy ilyen „forgatókönyv” minden tekintetben elfogadhatatlan, az ellent mond a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezet megállapodásának, amelynek mindhárom érintett ország tagja. A 2011. december 20-án aláírt megállapodás értelmében (a három ország mellett Oroszország, Örményország, Fehéroroszország és Kazahsztán írta alá) a szervezet tagállamainak területén harmadik ország hadserege csak az összes résztvevő beleegyezésével létesíthet katonai bázist.

A koalíciós ISAF erők elveszítették azt a lehetőséget, hogy a legrövidebb úton, Pakisztánon keresztül vonják ki katonáikat Afganisztánból azok után, hogy 2011 novemberében az amerikai hadsereg tévedésből 26 pakisztáni katonát ölt meg. Később Iszlámábád hajlandóságot mutatott arra, hogy utat nyisson a katonai rakományok szállítására, azonban minden konténerért 250 és 5 ezer dollár közötti összeget kért. 2012 júniusának elején a NATO arról adott tájékoztatást, hogy megállapodott Kazahsztánnal, Kirgíziával és Üzbegisztánnal területük igénybevételéről, az Afganisztánból történő technikai eszközök és berendezések kivonása során.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

2024. július 22-én újabb mérföldkövet jelentő eseményt regisztrálhatott a Szlovák Légierő: megérkezett az első két F-16 Block 70 vadászbombázó északi szomszédunk Malacky-Kuchyňa Légibázisára.

  NÉPSZERŰ HÍREK