Bár a jelenleg Hetényegyházán – az MH Veszélyesanyag Ellátó Központ üzemanyag-ellátó raktárában – folyó Safety Fuel 2012 gyakorlat önmagában is látványos, a folyamat, amelybe illeszkedik, még szebben mutatja a magyar üzemanyag-ellátó logisztikai képességek fejlődését.
Besenyei Gergely százados, az MH VEK üzemanyag-ellátó részleg részlegvezető-helyettese, Tóth Szilárd zászlós, az MH VEK üzemanyag-ellátó raktár technikaieszköz-raktárvezetője és Solti László főtörzsőrmester, az MH VEK üzemanyag-ellátó részleg beosztott zászlósa kiemelkedő szerepet töltenek be ebben a folyamatban. A „Joint Logistics” projekt keretében február-márciusban együtt vettek részt a németországi Putlosban rendezett hathetes tanfolyamon, mely többek között arra készítette fel őket, hogy itthon kiképezzék kollégáikat.
A részvételnek – a többéves szakmai tapasztalat és az üzemanyag szakági képesítés mellett – előfeltétele volt a missziós múlt is. Besenyei százados leginkább a 2011-ben Afganisztánban német vezetés alatt álló logisztikai mentorcsoportban három hónapig végzett üzemanyag-ellátási mentori tevékenységre építhetett a tanfolyam során. „Tapasztalataim maximálisan igazolták a németekről bennünk élő általános képet: mindenben hihetetlenül precízek. Profizmusuk nyitottsággal párosult, így duplán könnyü volt velük együtt dolgozni” – mondja.
Tóth zászlós és Solti főtörzsőrmester már összeszokott párost alkotnak, hiszen a PRT ötödik váltásában laboránsként, illetve laborvezetőként dolgoztak azért, hogy a müveleti területen felhasznált üzemanyag minősége megfelelő legyen. Ehhez egyébiránt német minőségellenőri tanúsítvány kellett. „2007-ben Putlosban már részt vettünk a Combined Delivery többnemzeti gyakorlaton, ahol az üzemanyag-keresztkiszolgálás volt a fő csapásirány” – emlékszik vissza Tóth Szilárd. „Afganisztánban élesben is kipróbálhattuk a korábban megismert eszközöket és eljárásokat.”Miután 2011 őszén átadás-átvételi és anyagismereti kiképzést kaptak, összesen hét magyar vett részt a németországi tanfolyamon, de – az elméleti táboriüzemanyagraktár-tervezési és a gyakorlati csővezeték-építői modul elvégzése után – csak hárman szereztek szivattyúkezelői jogosítványt. A WARDAM rendszer üzemeltetésére felkészítő képzés színvonalára jellemző, hogy ezt a Bundeswehr adja ki, és követelményrendszere megegyezik a német kollégák elé állítottakkal. Külföldiként a három magyar szerzett elsőként ilyen képesítést. Hazatérése után a trióra kiképzői feladatok vártak: augusztusban nyolc kollégájukat kellett kéthetes célorientált képzés során felkészíteni a Safety Fuel 2012 gyakorlatra. Ez komoly kihívás volt. Az eredeti angol nyelvü anyagokat jelenleg is fordítják, így csak saját jegyzeteik és személyes tapasztalataik álltak rendelkezésre. A legnagyobb feladat olyan tematika összeállítása volt, mely a rövidebb idő alatt is átadható, de önmagában egységes rendszert alkot és a gyakorlatban is alkalmazható.
„Rengeteget tanultunk a kiképzési feladatra történő felkészítés során. A végrehajtás alatt hihetetlen mértékben mélyült el tudásunk, és persze több dolog van, amit legközelebb egy kicsit másképp csinálnánk” – meséli Solti László. Hetényegyházán ők hárman egy kicsit más szemmel figyelik a többiek munkáját. Az általuk kiképzettek helytállása mindennél megbízhatóbb visszajelzés a kiképzői munkájuk hatékonyságáról. Az eddigi tapasztalatok igen pozitívak. Besenyei százados kiemelte, hogy a kommunikációs tapasztalatok rácáfoltak az ezzel kapcsolatos előzetes aggodalmakra. Ez az első olyan gyakorlat, ahol a végrehajtó állomány tagjainak napi szinten kell szorosan együttmüködniük, és mindenki profiként teszi a dolgát: ugyanazt a szakmai hátteret felhasználva alkalmazzák ugyanazokat az eszközöket. A gyakorlattal kapcsolatos elvárásuk azonos: óriási mennyiségü, felbecsülhetetlen értékü tapasztalatra számítanak. A Safety Fuel 2012 utóélete legalább annyira fontos, mint a sikeres előkészítés és végrehajtás. A minden részletre – például: építés, üzemeltetés, karbantartás, jogi háttér, dokumentáció, biztonságtechnika – kiterjedő, magas színvonalú tapasztalat-feldolgozás elengedhetetlen ahhoz, hogy az eddigi munka gyümölcse beérjen. Bíznak abban, hogy ez megvalósul. Szeretnének kiképzőkként minél jobban hozzájárulni ehhez. Nehezíti munkájukat, hogy – az évek óta csapatban együtt dolgozó német kollégáktól eltérően – ők alkalmi kötelékként tevékenykednek, hiszen nem egy alakulatnál szolgálnak. Mindazonáltal karrierjük eddigi csúcsának tartják, hogy idáig eljutottak, és úgy gondolják, kár lenne itt megállni.
Remélik, hogy egyszer akár vegyes német−magyar, akár nemzeti hozzájárulás részeként kiajánlott képességgé állnak össze a megszerzett ismeretek. Ennek feltétele a világon bárhol elfogadott, akkreditált képzés kialakítása – akár német kiképzők közremüködésével, akár önállóan. Mint mondják: ha parancsot kapnak, ők készen állnak arra, hogy teljesítsék. Fotók: Juhász László százados
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
Az amerikai haderő február 4-én megsemmisítette az Egyesült Államok légterében a pár nappal korábban felfedezett kínai léggömböt, amely az amerikai álláspont szerint hírszerző légieszköz, míg a kínai kormány eltévedt meteorológiai eszközről beszél.
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
Az I. világháborút megelőző évtizedekben az egyre erősödő Németország hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy egyenrangú világhatalommá váljon a fénykorát élő Brit Birodalommal. Versengésük egyik legfőbb színtere a haditengerészet volt, így a német mérnökök tudásuk legjavát beleadva, kiváló hadihajók sorát alkották meg.
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.
Újabb friss hír az L-39NG kapcsán, hiszen az Aero Vodochody repülőgépgyár új gyártósort indított az új kiképző repülőgép számára. Az összeszerelő soron a repülőgép törzsét szerelik össze, a termelési kapacitása a tervek szerint évente legfeljebb 24 darab lesz és több mint 100 embert fog foglalkoztatni.