Az Egyesült Államok Európai Parancsnoksága és a lengyel haderő közös szervezésében Krakkóba utazott dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke a november 7−8. között megrendezett második közép-európai vezérkari főnöki találkozóra.
Az első ilyen szintü eseménynek Magyarország adott otthont 2011 decemberében. Benkő Tibor a rendezvény első napján − kétoldalú találkozón − James G. Stavridis admirálissal, az Egyesült Államok (USA) európai haderő parancsnokával folytatott tárgyalásokat, aki egyben a Szövetséges Erők Európai Főparancsnokság parancsnoki beosztását is ellátja (SACEUR).
A megbeszélésen Stavridis admirális elismerően szólt a Magyar Honvédség müveleti szerepvállalásáról, kiemelve az afganisztáni szerepvállalás jelentőségét, kihangsúlyozva a Kabuli Nemzetközi Repülőtér (KAIA FP) müködtetésében kifejtett teljesítményt, amellyel nagy terhet vesz le a magyar fél a NATO-szövetségesek válláról. Ugyancsak elismerően szólt a State Partnership Program keretein belül megvalósuló, az Ohiói Nemzeti Gárdával (ONG) való együttmüködésről, a további sikeres, közös feladat-végrehajtás reményében bízva.
Benkő Tibor vezérezredes − egyetértve amerikai tárgyalópartnere véleményével − megköszönte a különleges müveleti képesség kialakításában nyújtott segítséget, amely nagymértékben hozzájárult a Magyar Honvédség afganisztáni minőségi szerepvállalásának növeléséhez és feladatainak sikeres végrehajtásához. Külön kitért arra, hogy az Ohiói Nemzeti Gárdával történő együttmüködés a huszadik évfordulójához közeledik, 2013-ban magyar vezetéssel egy közös gyakorlatot rendeznek majd.
A KAIA átvétele kapcsán a Honvéd Vezérkar főnöke − megköszönve a feladat-átvétel terén nyújtott amerikai segítséget − elmondta, hogy a nehéz pénzügyi helyzet ellenére a magyar katonák képzettsége, kiképzettsége magas szintü, a magyar fél felkészülten vette át a feladatok végrehajtását.
A tárgyaláson − megemlítve a NATO európai főparancsnok-helyettes (DSACEUR) múlt hónapban tett magyarországi látogatását − Benkő Tibor kifejtette, hogy a Magyar Honvédség a többi szövetséges államhoz hasonlóan 2014 után is elkötelezett marad az afganisztáni feladatokban, amelyeket az Afgán Biztonsági Erők (ANSF) kiképzési szintjének növelése és mentorálása jegyében hajt majd végre. Mindemellett a koszovói jelenlét a jövőben is kiemelt feladat lesz a honvédség életében.
Stavridis admirális a megbeszélés végén, egyetértve az elhangzottakkal, tolmácsolta Hertling altábornagy, az USA szárazföldi erők európai parancsnokának köszönetét a magyar partnerség kapcsán, külön kiemelve, hogy a Magyar Honvédség a gazdasági kihívások ellenére is megtartotta a külföldön állomásoztatott erők ambíciószintjét.
A vezérkari főnöki szintü megbeszélések második napjának témái között szerepel a „Post-ISAF” erők felépítésének összevetése a NATO-képesség céljaival, a kiképzés terén a regionális és többnemzeti gyakorlatok áttekintése, valamint az Egyesült Államok stratégiai átrendeződése és annak hatásai a közép-európai regionális biztonságra.