A legfontosabb jövő évi célkitűzések között szerepel a „helikopter-képesség” megőrzése és a szállítógépek helyzetének rendezése – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter december 30-án, vasárnap az MTI-nek adott interjújában. Hende Csaba kiemelte: mindkét területen komoly szakmai kidolgozó munka történik a minisztériumban, „és remélem, hogy hamarosan megnyugtató eredményekkel szolgálhatunk”.
A következő év további kiemelt feladata az MH Tartományi Újjáépítési Csoport (PRT) sikeres hazatelepítése Afganisztánból. A csoport véglegesen 2013 tavaszán fejezheti be a munkát a közép-ázsiai országban – mondta a honvédelmi miniszter. Hozzátette, hogy a PRT kivonása nem jelenti az afganisztáni magyar katonai szerepvállalás megszünését: folytatják a kiképző és tanácsadó munkát az ország különböző pontjain.
„Az eddigi szerepvállalásunk egy jelentős fejezetét ugyanakkor lezárjuk, hiszen a PRT sikeresen elvégezte munkáját, hozzájárult Baglán tartomány fejlesztéséhez és a lakosság életkörülményeinek javításához” – hangsúlyozta a miniszter.
A PRT megszünésével párhuzamosan a Katonai Tanácsadó Csoport (MAT, korábban OMLT) feladatrendszere is megváltozik és áttelepül Mazari-Sarifba – füzte hozzá.
Új és fontos feladatnak nevezte Hende Csaba a január 1-jével kezdődő vízszállítást, amelynek köszönhetően több százezer, arzénos vizü településen élő ember juthat tiszta, egészséges ivóvízhez.
Az önkéntes tartalékos haderővel kapcsolatban azt mondta: ezen a téren az állomány bővítésére koncentrálnak jövőre, hogy létszáma lehetőleg már 2014 végére elérhesse az Országgyülés által engedélyezett nyolcezer főt.
„2013-ban azonban jobban nyitni kell a civilek, elsősorban a már sorkatonaként sem szolgált fiatalok felé, hiszen a tartalékos rendszernek kiemelt szerepe lehet a honvédség és a civil társadalom közötti kapcsolat megerősítésében” – hangsúlyozta a tárca vezetője.
Hende Csaba kérdésre válaszolva elmondta: „idén a legfontosabb feladat és egyben a legnagyobb kihívás az volt, hogy a szükös költségvetési lehetőségek ellenére se veszítsük el katonai képességeket; örömmel mondhatom, hogy ezt sikerült teljesítenünk, amihez nagyon takarékos gazdálkodásra volt szükség”.
A „kézzelfogható eredményeket” illetően fontosnak tartotta kiemelni a Gripen-szerződés módosítását, aminek köszönhetően a megelőző tíz év költségeinek kevesebb mint a feléért újabb tíz évre – 2026-ig – biztosított a vadászgépek magyarországi üzemeltetése és használata, így az ország légtérvédelme is.
A légtér biztonságával kapcsolatban megemlítette még, hogy idén sikerül megtalálni a harmadik három dimenziós radar helyszínét. Medina község szívesen fogadta be a lokátort, amelynek építési munkálatai idén az alapkőletétellel meg is kezdődtek, a település földrajzi elhelyezkedése pedig szakmailag is elfogadható megoldást jelent az évek óta húzódó problémára – füzte hozzá.
A miniszter sikerként értékelte továbbá a honvédség új fejlesztéseit is: idén elkészültek az első magyar fejlesztésü pilóta nélküli repülőgépek, a polgári igényekre válaszolva pedig megkezdődött a gyártása azoknak a víztisztító berendezéseknek, amelyek az elkövetkező években számos településen fogják biztosítani az arzénmentes ivóvizet.
Végül említésre érdemesnek nevezte, hogy sikerült stabilizálni az ismét „hadrendi elemmé” vált Honvédkórház helyzetét, ami „drámai küzdelmeket" igényelt mind a tárcaközi egyeztetések, mind a kórház belső müködésének rendbetétele során. A kórház új vezetésére sok feladat vár még a jövőben – tette hozzá.