December az a hónap, amikor az egyes minisztériumok bemutatják a következő évre vonatkozó terveiket, beszélnek az esetleges módosításokról, változásokról. Így tett a közelmúltban az orosz védelmi minisztérium is, amelynek tájékoztatójából kiderült, hogy a következő év egyedülálló lesz az előző évekhez képest. Az elkövetkező, 2013-as évben sokkal több „örömteli eseményben” lesz részük, mint az ideiben volt.
2012. december 26-án tartott sajtókonferenciát az orosz védelmi miniszter helyettese, Jurij Boriszov, aki az idei év sikerei – sikertelenségei – mellett a jövőről is beszélt.
A miniszterhelyettes a közeljövőre – még 2012-re – utalva elmondta, hogy év végégig hadrendbe áll az Orosz Haditengerészet állományába az első negyedik generációs SSBN „Jurij Dolgorukij” (Projekt 935) nukleáris meghajtású tengeralattjáró. A tengeralattjáró érkezésével együtt várhatóan, igaz már 2013-ban az R-30 „Bulava” (Buzogány) rakéta is rendszeresítésre kerül, a folyamathoz azonban az utolsó kísérleti indításokra már a következő esztendőben kerül sor.
Ami a második Borej-osztályú tengeralattjárót, az „Alekszandr Nyevszkijt” (Projekt 955) illeti, annak állami tesztsorozata már befejeződött, a végső átvételre 2013-ban kerül sor. Hasonló a helyzet az új nukleáris meghajtású támadó tengeralattjáróval, a Jaszeny-nyel is.
Jurij Boriszov nem marasztalta el a repülőgépgyártókat. Az elmúlt néhány évben a légierő stabilan megkapta az általa megrendelt technikai eszközöket, sőt időnként a tervezett idő előtt vehették át megrendeléseiket. A búcsúzó, 2012-es évben a repülőgépgyárak a védelmi minisztériumon keresztül 127 helikoptert és 32 repülőgépet adtak át a hadsereg és a légierő számára. Még nyolc repülőgép állhat hadrendbe a közeljövőben, lehetséges, hogy még az újév előtt.
Hasonló sikereket – Boriszov szerint – a nukleáris haditechnikai eszközöket és berendezéseket gyártó cégek és az eszközök átvevői értek el: a stratégiai rakétacsapatok, a tengeralattjáró flotta, valamint a stratégiai repülőerők szinte 100%-osan megkapták az általuk megrendelt fegyvereket és technikai eszközöket. 2012 év végére az új technikai eszközök és fegyverbeszerzések értéke összességében meghaladta a 900 milliárd rubelt, amely meghaladja az előző évek mutatóit.
A 2013-as állami, védelmi megrendelések értéke messze meghaladja a korábbiakat. A következő évre a hadsereg megújítására 1,3 ezermilliárd rubelt különítettek el a központi költségvetésből, amely közel másfélszerese az ideinek. Napjainkban már teljes sebességgel zajlanak az egyeztetések a szerződések aláírásai a különböző haditechnikai eszközök szállításáról. A védelmi minisztérium tervei szerint április közepéig minden szerződést „tető alá” kívánnak hozni.
A 2013-as állami megrendelések keretében folytatódik a külföldi partnerekkel történő együttmüködés. Oroszország többek között együttmüködik az olasz Iveco céggel a „Hiúz” (Lynx) típusú páncélozott gépjármü gyártása során. Mindezek mellett az év első hónapjaiban a védelmi minisztérium összehasonlító teszteket hajt végre az orosz-olasz „Hiúz” valamint az orosz fejlesztésü „Tigris-M” és „Farkas” gépjármüvekkel. A védelmi minisztérium legújabb tervei szerint a „Hiúz” gyártását Voronyezsből áthelyezi a Naberezhnye Chelny-ben található Kamaz gyárba.
A nemzetközi programokkal kapcsolatosan a védelmi miniszterhelyettes érintette a francia Mistral-osztályú helikopter-hordozó dokkhajóval kapcsolatos tudnivalókat is. A jelenlegi ismeretek szerint minden a tervek szerint halad, a négy hadihajó közül az első kettő 2014-ben és 2015-ben áll szolgálatba. A másik két hadihajó építését későbbre halasztják. Boriszov ezzel kapcsolatban elmondta, hogy először szükségesnek tartják ellenőrizni az univerzális deszanthajókat, illetve megismerni azokat a lehetőségeket, hogyan illeszkednek az orosz katonai stratégia követelményeihez. Az első két Mistral alkalmazásának első hónapjai és évei segítenek meghatározni az esetleges szükséges változtatásokat a másik két Mistral építése során. Amennyiben a tesztsorozat után az Orosz Haditengerészet parancsnoksága úgy dönt, hogy szükség van a további két hadihajóra, akkor azok építése 2015-16-ban kezdődhet meg, immár hazai gyárakban.
Boriszov azt is elmondta, hogy jelenleg zajlik a védelmi minisztérium struktúrájának átalakítása. A pilóta nélküli repülőgép programközpont feladata lesz a fegyveres erők képviselői és a fejlesztők, gyártók közötti koordináció segítése, valamint fő célja a saját pilóta nélküli repülőgép rendszerek létrehozása és azok integrációja a fegyveres erők struktúrájába. Az új szervezet a vezérkar alárendeltségébe fog tartozni. Boriszov érdekes megjegyzést tett az izraeli mérnökökre, az általuk elért sikerekre. Véleménye szerint az Israel Aerospace Industries (IAI) egyszerüen összegyüjtötte a világ, különböző országainak legjobb megoldásait, majd ezek felhasználásával létrehozott egy sor saját tervet. Az orosz védelmi miniszterhelyettes szerint semmi nem akadályozza meg tervezőiket, hogy hasonló utat járjanak be és vezető szerepet töltsenek be.
A védelmi minisztérium az új haditechnikai eszközök mellett nem feledkezik meg a lőfegyverekről sem. 2013-ban az orosz hadsereg alegységei megkapják az első hangtalan, „Vihlop” (Kipufogó) névre keresztelt nagykaliberü mesterlövész puskákat. A mesterlövész puska – pontosabban 6Sz8 „Vihlop” (Kipufogó) VKSz (Vintovka Krupnokalibernaja Sznajperszkaja) / VKSzSzK (Vintovka Sznajperszkaja Szpecialnaja Krupnokalibernaja) típusú fegyverből, célzó-berendezésből és a hozzátartozó nagykaliberü, 59 g tömegü, megnövelt pontosságú SzC-130PT lőszerből álló mesterlövész komplexum.
Szintén 2013-ban várható az első szerződések aláírása, amelynek értelmében ORSIS T-5000 típusú mesterlövészpuskákat szállítanak a hadsereg számára. Későbbre – 2014-re – tervezik a Dragunov mesterlövészpuska egy új modifikációjának beszerzését. Szintén egy – másfél év múlva terveik egy speciális mesterlövész komplexum (VSzSz) és nagykaliberü mesterlövészpuskák (ASzVK) beszerzését. Az új fegyverekkel együtt a hadsereg mesterlövészei új, elektronikus optikai célzó-rendszereket, amelyeket kifejezetten az új, nagypontosságú fegyverekhez fejlesztenek.
A fegyveres erők számára történő rendszeres és folyamatosan növekvő anyagi ráfordítás lehetővé teszi Oroszország számára, hogy végre megszabaduljon a kilencvenes évek óta tartó gazdasági problémák, hadseregre nézve szomorú következményeitől. A 2020-ig tervezett állami program célja az új haditechnikai eszközök arányának 70%-ra történő növelése. Ez a szám azt jelenti, hogy egyes fegyvernemek esetében ez a mutató a 90-95%-ot is elérheti.