A hidegháború befejezését követően, Kína első alkalommal került be a világ első öt legnagyobb fegyverexportőre közé, derül ki a Stockholmi Békekutató Intézet (SIPRI) március 18-án közzétett tanulmányából.
A SIPRI adatai szerint a 2008 – 2012 közé eső időszakban Kína a hagyományos fegyverek eladása területén öt százalékos részesedést mutathatott fel, míg 2003 és 2007 között ez az érték mindössze két százalék volt.
A kínai "NORINCO" kiállítása Abu Dhabiban
Az ötös első helyét – talán nem meglepő – az Egyesült Államok foglalja el, a világpiaci részesedésből mintegy harminc százalékot magáénak tudva, míg a második helyen, mindössze négy százalékkal Oroszország található. A képzeletbeli dobogó harmadik fokán Németország található hét, míg a negyedik Franciaország hat százalékkal.
Kína eredményével Nagy-Britanniát előzte meg a rangsorban. A SIPRI információja szerint a hidegháború befejezését követően első alkalommal fordult elő, hogy változott az öt legnagyobb fegyverexportőr ország rangsora.
A kínai fegyverexport növekedése a vizsgált időszakban hatalmas, ami elsősorban a Pakisztánnak szállított haditechnikai eszközöknek köszönhető. A SIPRI értékelése szerint Ugyanakkor érdemes megfigyelni, hogy Kína az utóbbi időben több ország esetében vezető szerepet tölt be a fegyverszállítások területén.
2008 – 2012 között összességében 17 %-kal nőtt a hagyományos fegyverek eladása a korábbi, 2003 – 2007 közé eső időszakhoz képest.
A fegyverek, haditechnikai eszközök közel fele (47 %) Ázsia és Óceánia országaiba érkezett 2008 – 2012 között. Az öt legnagyobb fegyverimportőr India az eladott fegyverek 12 %-val, Kína – 6 %, Pakisztán – 5 %, Dél-Korea – 5 % és Szingapúr – 4 %. A világ fegyvereladásainak mintegy 7 %-a Perzsa-öböl országaiba került értékesítésre, amely területen az USA számít az „első számú” szállítónak.
A SIPRI jelentésében konkrét adatokat közöl több országgal kapcsolatban. Így, a dokumentum szerint a 2008 és 2012 között Szíriába exportált fegyverek 71 %-a, míg ugyanezen idő alatt a venezuelai fegyverbeszerzések mintegy 66 %-a Oroszországból származott.