A Magyar Honvédség legnagyobb és legintenzívebb kiképzési rendezvénye zajlik a napokban az MH Bakony Harckiképző Központ területén, több mint 1 600 katona részvételével és 340 technikai eszköz bevetésével. A NATO-nak felajánlott MH Zászlóalj Harccsoport készül a nemzetközi CREVAL-ellenőrzésre, de ezzel párhuzamosan zajlik a Rejtett Portya 2013 elnevezésű gyakorlat, illetve a Harcos gyalogos tanfolyam második üteme is.
Egyre erősödő moraj jelezte: Gripen vadászgép közeledik a célhoz a nullponti lőtéren. A sürü felhőzet miatt a zászlóalj-parancsnoki harcálláspontról is csak nehezen lehetett látni, hogy a gép a felhők alá ereszkedett, egy rövid gépágyúsorozattal megsemmisítette a beásott célpontot, majd újra eltünt a felhők között.
Nem sokkal később a századharccsoport BTR-harcjármüvei egy vonalba fejlődve kezdték meg az ellenséges élőerő megsemmisítését. A nyomjelző lövedékek pontosan jelezték a célt a páncélozott jármüvek fedélzeti fegyvereinek. A fegyverropogásba belevegyülő – a pezsgősdugó-pukkanásra emlékeztető – hangok jelezték, hogy az aknavetők is megkezdték a peremvonalon meghúzódó ellenséges gyalogság „felmorzsolását”.
A folyamatosan tüzelő BTR-ek a müszaki csapatok által megnyitott átjárókon lassan haladtak a peremvonal irányába, majd pár száz méter után a deszantterükből apró hangyákként rajzott ki a gyalogság...
,,A lövésszázad össztüze összefogott volt, a tüz és a mozgás összhangját megvalósították, a manőverek sikeresek voltak, tehát én nagyon erős jó-ra értékelem a feladat végrehajtását” – mondta a mozzanat után Böröndi Gábor dandártábornok, az MH 5. Bocskai Lövészdandár parancsnoka.
„A dandár lövészzászlóaljaiból és a kapcsolódó fegyvernemi modulokból létrehozott két zászlóalj- harccsoport Magyarország NATO-felajánlásainak kiemelten fontos tartópillére. Bár a harccsoport 2010-ben megszerezte a harckész minősítést, a NATO CREVAL rendszerében ezt háromévente meg kell védeni. Ehhez az időhöz érkeztünk most el, és ennek a kiképzésnek, felkészítésnek a keretén belül a zászlóalj-harccsoport századharccsoportjai, a különböző modulelemekkel kiegészítve, a légierővel együttmüködve hajtott végre századgyakorlatot” – árulta el Vantal Zsolt alezredes, a zászlóalj-harccsoport parancsnoka.
Kérdésünkre az alezredes elmondta: a századharccsoport harcát többek között egy légvédelmi rakétaállvány, egy müszaki felderítő jármü, egy egészségügyi és egy logisztikai modul, valamint az MH Összhaderőnemi Parancsnokság légierő haderőneme által biztosított légi támogatási rendszer is támogatta. A hódmezővásárhelyi 5/62. lövészzászlóalj bázisán nyugvó MH ZHCS-1 tavaly ősszel már sikeresen megvédte a háromévente esedékes harcra kész minősítését. Most a debreceni lövészeken a sor, ők a jövő héten bizonyíthatnak!
,,Bulgáriából, illetve Törökországból érkeznek tisztek, akik azt fogják nézni, hogy az ÖHP-tól kiküldött magyar ellenőrcsoport hogy készült fel az ellenőrzésre”- mondta Böröndi tábornok, hozzátéve: a feladat nagyságát mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a jövő héten végrehajtandó nagyszabású gyakorlatra nem volt példa az elmúlt években.
Eközben kilométerekkel arrébb, Újdörögd térségében két jármüből álló konvojt ért támadás a poros földúton. Mindez azonban a Harcos program elnevezésü gyakorlat része volt.
,,A Harcos program célja, hogy a legfrissebb harctéri tapasztalatokat beépüljenek a Magyar Honvédség kiképzési rendszerébe. Annak minden szintjén, az egyéni harcos kiképzésétől a kötelék kiképzésen át, a tanintézeti kiképzésen keresztül egészen a tartalékosok képzéséig”- mondta dr. Lippai Péter ezredes, miközben katonái átkutatták a két jármüvet illetve azok személyzetét.
A négyhetes felkészülés során az MH 34. Különleges Müveleti Zászlóalj katonái kapták azt a feladatot, hogy a többi alakulattól érkező önkéntesekből egy nagyobb harcértékü erőt kovácsoljanak. „Mivel a katonák más-más helyőrségből érkeztek, újracsoportosítottuk őket, ezért így a kiképzendő csoportok vegyesek lettek. A kapott feladatokat közösen kellett kidolgozniuk, és végrehajtaniuk egy váltott parancsnoki rendszerben, ami annyit tesz, mindenki kerülhet «végrehajtó» és «végrehajtató» szerepkörbe” – mondta egyik kiképző.
A katonai rendezvények sora ezzel nem ér véget: május közepétől az újdörögdi bázis ad otthon a Neighbours 2013 szerb–magyar közös gyakorlatnak is.
Fotó: Dévényi Veronika