Az orosz védelmi minisztérium egy speciális harcjárművet (harckocsit) rendelt a védelmi miniszter és helyettesei evakuációjának végrehajtására nukleáris-, valamint vegyi szennyezett területekről. A fejlesztés előtt álló harcjármű harcászat-technikai követelményeit május hónapban a páncélos és gépjármű szolgálat vezetésével fogalmazták meg. A fejlesztéssel kapcsolatos dokumentumokban jelenleg a „nagyon védett szállító jármű” megnevezés szerepel.
Atomrobbanás következményein túl a jármünek biztonságot kell nyújtani az utasok számára kiskaliberü fegyverekkel, gránát-, valamint repeszakna robbanásokkal szemben.
Információk szerint az új harcjármüvet olyan kommunikációs rendszerrel látják el, amely folyamatos összeköttetést biztosít az ország vezetése és a stratégiai erők között. A jármü több mint 36 órán keresztül nyújt védelmet erős radioaktív szennyezettség esetén is.
A „nagyon védett szállító jármü” személyzetének és utasainak el sem kell hagyniuk a jármüvet, mivel abban mosdó, WC, valamint pihenőhely is kialakításra kerül. A külső körülményekről 360°-os megfigyelést biztosító videokamerákon keresztül lehet tájékozódni.
A projektet ismerő, a védelmi ipari központ képviselője elmondta, hogy Szövetségi Védelmi Szolgálat és a védelmi minisztérium vezetőinek evakuációjára napjainkban elavult, szovjet fejlesztésü, „Ladoga” típusú, speciális harckocsik vannak rendszeresítve. Ezeket a harcjármüveket még az 1980-as években építették a T-80 típusú harckocsi alapján. A speciális harcjármüvet éles körülmények között is alkalmazták, hiszen részt vett Csernobilban, a vészhelyzet felszámolásában. A „Ladoga” volt az egyetlen olyan jármü, amely a reaktorba is be tudott hatolni és a személyzet nem szenvedett sugárzást. A szovjet mérnökök a T-80 platformját választották gázturbinás motorral, míg abban az időben a harckocsikat dízel meghajtással látták el, azonban azok szürői gyorsan megszennyeződtek a radioaktív porral és fertőzésforrássá váltak.
Napjainkra a „Ladoga” belső berendezései, a levegőszürő-, a video-megfigyelő rendszer és a legfontosabb, a kommunikációs eszközök véglegesen elavultak.
Az 1990-es években kidolgoztak egy programot a „Ladoga” modernizációjára, azonban pénzhiány miatt a terv nem került végrehajtásra. Ma ez a verzió már nem aktuális. Egy teljesen új harcjármüvet kell készíteni, új müszaki megoldásokkal.
Annak ellenére, hogy egy háború – különösen nukleáris háború – kitörésének valószínüsége nagyon alacsony, a védelmi minisztérium vezetésének készen kell állnia minden eshetőségre. Amennyiben egy totális háború valószínütlen, nem lehet kizárni a terrorista támadások lehetőségét és ezekkel szemben is szükséges az ország és a védelmi minisztérium vezetőinek megfelelő védelmének biztosítása.
A megfelelő aknavédelemmel ellátott harcjármüveket természetesen megfelelő megtévesztő festéssel is ellátják, hogy az ellenség ne tudja megkülönböztetni a müszaki- és technikai karbantartó jármüvektől.
A jármü elsődleges feladata az ország és a védelmi minisztérium vezetőinek evakuálása a szennyezett területről egy Moszkva melletti biztonságos, zárt vezetési pontra, vagy a Cskalovszkij repülőtérre.