Az orosz védelmi minisztérium 76 készlet új, „Amphora” típusú zártrendszerű búváröltözetet rendelt (olyan búvárruha, amely vízmentesen elzárja a búvár testét a környező folyadéktól), amelyek golyóálló mellénnyel is el vannak látva. A búvárruhák vásárlására az előirányzat 123,1 millió, illetve darabonként 1,6 millió rubel. Az új, speciális búváröltözetekkel a hadsereg vízalatti speciális osztagait látják el.
Egy-egy ilyen készletnek része a zárt légzőrendszer (a zárt rendszerben müködő búvárfelszereléseknél a búvár többször is belélegzi ugyanazt az oxigént, amelyet egy speciális szürő tisztít meg a kilélegzett szén-dioxidtól), amely megakadályozza a légzés során keletkező gázok kijutását a környezetbe, a fekete színü búvárruhát, amely 40 méteres mélységig biztosítja a munkavégzést 0°C és +36°C között. A készlet tartozéka továbbá egy kés, egy iránytü, uszonyok, egy lámpa és egy speciális, vízalatti akusztikai kommunikációs rendszer. A készlet kiegészítője lehet továbbá a golyóállómellény.
Fotó: RiaNovosztyi/Vitalij Anykov
Egy teljes készlet tömege elérheti az 50 kg-ot, beleértve a 22 kg-os légző berendezést.
Információk szerint a búvárruha része a negyedik védelmi osztályba tartozó „Korsar-B” golyóállómellény, ami megfelelő biztonságot nyújt a vízalatti SzPP-1 típusú pisztolyból és az APSz – Sztyecskin – sorozatlövésre is alkalmas automata pisztolyból leadott lövésekkel szemben, valamint a szárazföldi Kalasnyikov lövedékeivel szemben.
Az orosz vízalatti speciális erők fegyverzete
Az „Amphora” légzőrendszerét a szentpétervári „TetrisPro” cég szállítja. Mint a vállalat képviselője elmondta, a berendezések Franciaországból származnak, melyeket Oroszországban modernizálnak.
Látványos bemutatókkal színesített családi nappal ünnepelték a Magyar Honvédség megalakulásának 175. évfordulóját a budapesti Városligetben, május 21-én, vasárnap. A Magyar Honvédelem Napján tartott szabadtéri rendezvényen a harckocsik, a bemutatók és a katonazenekar aratta a legnagyobb sikert.
1986. április 26-án történt meg Európa legnagyobb nukleáris katasztrófája. A csernobili Vlagyimir Iljics Lenin atomerőmű 4-es számú RBMK-1000 típusú, grafitrudas szabályozású reaktorblokkja a konstrukció tervezési hibája, illetve sorozatos emberi mulasztások miatt kigyulladt, majd a keletkezett gőz szétvetette magát a reaktort, illetve az annak helyet adó épület tetőszerkezetét is.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és a Honvédelmi Minisztérium vezetői előtt megtartotta első állománygyűlését dr. Böröndi Gábor altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke május 5-én, Szentendrén, MH Altiszti Akadémián.
A Sargasso-tenger évszázadok óta az Atlanti-óceán egyik leghírhedtebb térségének számít, többek között azért, mert területén fekszik a Bermuda-háromszög is.
A német-magyar szárazföldi erők együttműködése részeként Magyarországra érkezett Björn F. Schulz dandártábornok, a Bundeswehr Páncélos Iskola parancsnoka, aki május 24-én a tatai MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz látogatott.
Az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred megkezdte átfegyverzését a CZ Scorpion EVO 3 típusú géppisztolyokkal. A feladatok mellet kiemelt fontosságú a katonák kiképzése, felkészítése az új fegyverek biztonságos és hatékony alkalmazása.
A honvedelmitabor.hu honlapon április 3-án, hétfőn reggel 9 órától lehet jelentkezni a Magyar Honvédség által szervezett idei nyári gyermektáborokra. Az érdeklődők számára ez nagyon fontos információ, mert egyes táborok esetén egy-két órán belül elfogynak a helyek.
Az iráni Iszlám Forradalmi Gárda már számos alkalommal mutatott be meglehetősen sajátos tervezésű, néha igencsak futurisztikus külsejű harci eszközöket, amelyek többsége – legalábbis amennyire tudni lehet – vagy egyszerűen propagandacélokra szolgált, vagy nem lépett túl a prototípus fázison.
Magyar idő szerint 2023. április 14-én 14 óra 15 perckor egy Ariane–5 hordozórakétán a francia guyanai Kourouról elindult az Európai Űrügynökség JUICE űrszondája a Jupiter bolygó Europa, Ganymedes és Callisto elnevezésű jeges holdjaihoz, hogy ezeket 2031-ben elérve különféle tudományos vizsgálatokat végezzen.
Csehország védelmi kiadásai a jövőben az éves bruttó hazai termék (GDP) legalább két százalékát fogják kitenni. A vonatkozó törvényt a képviselőház után május 31-én, a cseh szenátus is jóváhagyta, érvénybe lépéséhez csak az államfő aláírása szükséges.