Oroszország újra megnyitja katonai támaszpontját az Északi-sarkvidéki Új-szibériai-szigeteken - közölte Vlagyimir Putyin szeptember 16-án, hétfőn a védelmi minisztériumban tartott tanácskozáson.
„A katonáink 1993-ban kivonultak onnan, holott az nagyon fontos pont az Északi-(Jeges-)tengeren, az északi-tengeri útvonal birtokba vételének új szakasza” - mondta az orosz államfő. Putyin azt is bejelentette, hogy nemcsak a katonai bázis tevékenységét újítják fel, de az Új-szibériai-szigeteken lévő repülőteret is rendbe hozzák. „Lehetővé tesszük, hogy az északi-tengeri útvonal biztonsága és hatékonysága érdekében együtt dolgozhassanak a katasztrófavédelem emberei, a hidrológusok, a klímaszakértők” - mondta. Hozzátette, hogy az intézkedések elősegítik az orosz Északi-sarkvidék hatékony ellenőrzését.
Arkagyij Bahin védelmi miniszterhelyettes vasárnap kijelentette: „mindörökre visszatértünk az Északi-sarkvidékre”. Vlagyimir Koroljov admirális, az orosz haditengerészet Északi Flottájának parancsnoka a védelmi minisztériumban tartott tanácskozáson bejelentette, hogy a Tyemp nevü repülőtér október elsejére elkészül, és nemcsak helikoptereket, de repülőgépeket is tud majd fogadni.
Az Északi Flotta egységei, élükön az atommeghajtású Pjotr Velikij (Nagy Péter) rakétacirkálóval már a múlt csütörtökön megérkeztek az Új-Szibériai-szigetekhez. A hajók a Kotyelnij-szigeten kötöttek ki, és részben az északi-sarkvidéki orosz repülőtér beindításához szükséges üzemanyagot szállították a helyszínre. A területen müholdas távközlési berendezést állítottak fel, valamint egy egészségügyi blokkot és szálláshelyeket is létesítettek. Egy újabb, közepes nagyságú hajók fogadására alkalmas kikötőt is terveznek építeni - közölte Koroljov tengernagy.
A Szovjetunió 1991-es felbomlása óta orosz hadihajók nem járőröztek az Arktisz térségében, amelynek ásványkincseire, főképpen energiahordozóira öt ország: Dánia, Kanada, Norvégia, Oroszország, Egyesült Államok is igényt tart. A Nyezaviszimaja Gazeta címü orosz napilap kommentárja szerint Oroszország a hadiflotta hajóinak az Új-Szibériai-szigetekre küldésével és a katonai bázis újbóli megnyitásával azt demonstrálja, hogy jogot formál az Arktiszra és annak ásványkincseire. Viktor Litovkin szerint ilyen messzire, az északi szélesség 73 fokán túlra még nem jutottak el orosz hadihajók. A szovjet időkben az ilyen küldetéseket nem hozták nyilvánosságra.
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
Az amerikai haderő február 4-én megsemmisítette az Egyesült Államok légterében a pár nappal korábban felfedezett kínai léggömböt, amely az amerikai álláspont szerint hírszerző légieszköz, míg a kínai kormány eltévedt meteorológiai eszközről beszél.
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
Az I. világháborút megelőző évtizedekben az egyre erősödő Németország hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy egyenrangú világhatalommá váljon a fénykorát élő Brit Birodalommal. Versengésük egyik legfőbb színtere a haditengerészet volt, így a német mérnökök tudásuk legjavát beleadva, kiváló hadihajók sorát alkották meg.
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.
Gépjármű vezetői kiképzésen vett részt a közelmúltban az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred logisztikai századának állománya, tábori körülmények között.
A szlovén parlament védelmi bizottsága jóváhagyta a fegyveres erők (SAF) hosszú távú fejlesztésére vonatkozó határozatot, amely korábbra tervezi a védelmi kiadások növelését – közölte a szlovén közszolgálati televízió március 8-án, szerdán.
Újabb friss hír az L-39NG kapcsán, hiszen az Aero Vodochody repülőgépgyár új gyártósort indított az új kiképző repülőgép számára. Az összeszerelő soron a repülőgép törzsét szerelik össze, a termelési kapacitása a tervek szerint évente legfeljebb 24 darab lesz és több mint 100 embert fog foglalkoztatni.