Kína kísérleti elektromágneses katapulttal felszerelt földi komplexumot hozott létre. Az interneten jelent meg fotó az új központról, amelynek építése egyes információk szerint még 2002-ben megkezdődött. Az elektromágneses katapult a későbbiekben a kínai nukleáris meghajtású repülőgép-hordozókon kerülhet alkalmazásra.
A müholdfotón látottak alapján készített mérések szerint a katapult hossza mintegy 120-150 méter. A katapult technikai adatai nem ismertek, mint ahogy a komplexum pontos helye sem. Információk szerint a kínai elektromágneses katapult laboratóriumi, 1:1 méretarányú prototípusát 2008-ban építették meg.
Fotó: hobbyshanghai.net
Kína korábban nem közölt adatokat arra vonatkozóan, hogy a közeljövőben nukleáris meghajtású repülőgép-hordozókat építene. A Dalianban (Liaoning tartomány) található hajógyárban a tervek szerint három új repülőgép-hordozót építenek, amelyek azonban nem nukleáris meghajtásúak lesznek, és azokon katapult sem lesz.
Az elektromágneses katapult müködéséhez különleges kondenzátorok és energia szükséges, amelyeket nem képesek biztosítani a hagyományos gőzturbinák. 2013. február végén a kínai kormány hivatalosan jóváhagyta azt a programot, melynek keretein belül nukleáris meghajtású, vízfelszíni hajókat, elsősorban repülőgép-hordozókat építenek. A hajóreaktorok fejlesztése „Projekt 863” kódszám alatt zajlik.
Nem megerősített információk alapján az első kínai, nukleáris meghajtású repülőgép-hordozók vízkiszorítása több mint 65 ezer tonna lesz. Az új hadihajók 2020 után jelenhetnek meg a kínai haditengerészet állományában, és a hosszútávú tervek szerint két nukleáris hordozót kívánnak szolgálatba állítani.
Amennyiben a tervek megvalósulnak Kína lehet a második olyan állam, amely repülőgép-hordozón elektromágneses katapultot alkalmaz. Napjainkban hasonló fejlesztések az Egyesült Államokban zajlanak, ahol is a későbbiekben a Gerald R. Ford-osztályú repülőgép-hordozókon kívánják első ízben alkalmazni azokat.