Az Egyesült Államok az ukrajnai beavatkozás miatt haladéktalanul leállítja a katonai együttműködést Oroszországgal - közölte helyi idő szerint március 3-án, hétfő este a Pentagon.
John Kirby ellentengernagy, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője szerint az intézkedés minden hadgyakorlatra, kétoldalú tárgyalásra, kikötő-látogatásra és tervezési konferenciára kiterjed. Egyebek között elmarad egy májusra tervezett közös haditengerészeti hadgyakorlat. A változás nem érinti az amerikai katonai erők európai vagy földközi-tengeri elrendezését, az Egyesült Államok nem tett konkrét lépéseket a Krím félsziget orosz megszállásának ellensúlyozására.
Kirby megismételte az amerikai felhívást, hogy Oroszország csillapítsa a válságot, és sürgette, hogy a Krím térségében tartózkodó orosz erők térjenek vissza bázisaikra, ahogyan azt az orosz Fekete-tengeri Flottára vonatkozó megállapodások előírják. A szóvivő szerint egyébként a Pentagon nagyra értékeli az elmúlt években kialakult amerikai-orosz katonai kapcsolatokat.
Samantha Power amerikai ENSZ-nagykövet a világszervezet Biztonsági Tanácsának hétfői rendkívüli ülésén kijelentette, hogy az orosz erők ukrán határőrposztokat foglaltak el, birtokukba vették a kercsi kompkikötőt, körülvettek vagy megszálltak gyakorlatilag minden ukrán katonai létesítményt a Krímben, orosz hajók járőröznek Szevasztopol körül és orosz vadászgépek repültek be az ukrán légtérbe. Egyes körzetekben a mobiltelefon-szolgáltatást is blokkolják - tette hozzá a nagykövet.
Ukrán katonák visszafoglalták a belbeki repülőtér egy részét
Ukrán katonák részben visszafoglalták kedden a krími Szevasztopol melletti Belbek katonai repülőtér felszállópályáját, a reptér orosz őrségének figyelmeztető lövései ellenére - közölte egy ukrán internetes oldal március 4-én, kedden.
A teksti.org.ua azt írta, hogy a fegyvertelen ukrán katonák saját egységük és Ukrajna zászlaja alatt menetelve próbáltak meg bejutni az oroszok által előző nap elfoglalt leszállópályára. Az ott őrt álló mintegy tucatnyi orosz katona figyelmeztető lövéseket adott le, és figyelmeztette az ukránokat, hogy lőni fognak rájuk, ha folytatják menetelésüket. Az ukránok parancsnoka, Ihor Mamcsur ezredes ekkor tárgyalásba bocsátkozott az orosz fél parancsnokával, s ezt követően sikerült tovább haladniuk. Miközben mindvégig rájuk szegeződtek az oroszok géppuskái és gránátvetői, sikerült visszafoglalniuk a felszállópálya egy részét.
A BBC orosz nyelvü hírszolgálata helyszíni tudósítóira hivatkozva azt jelentette, hogy Krímben továbbra is feszült a helyzet, bár az ukrán alakulatok várt orosz lerohanása nem történt meg. Hétfőn az ukrán védelmi minisztérium azt közölte, az oroszok ultimátumot intéztek az ukrán egységekhez a Krímben, hogy hajnalig adják meg magukat, különben kedden roham indul ellenük. Az orosz védelmi tárca cáfolta a hírt, és közölte, nem adott ki semmilyen ultimátumot. A BBC egyik tudósítója ugyanakkor kiemelte, hogy az ukrán egységeket továbbra is bekerítve tartják az orosz csapatok Perevalnyében, Kercsben, Feodoszijában és más településen a Krímben.
Az UNIAN ukrán hírügynökség kedden, az ukrán haditengerészet szevasztopoli parancsnokságára hivatkozva azt írta, hogy egyetlen ukrán laktanya, hadihajó sem teljesítette azt az orosz követelést, hogy tegye le a fegyvert és tegyen hüségesküt a Krími Autonóm köztársaság új, oroszbarát kormányának.
A Krímből sokszor egymásnak ellentmondó hírek érkeznek, a CNN amerikai hírtévé orosz forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy 700 ukrán katona átállt az oroszok oldalára. Az Ukrajnához tartozó fekete-tengeri félsziget megszállása miatt az új ukrán kormány katonai invázióval vádolja Oroszországot. Moszkva, amely nem ismeri el az ellenzéki tüntetések és Viktor Janukovics elnök február 22-i leváltása nyomán megalakult új kijevi vezetés hatalmát, azt állítja, hogy az ott élő, többségi orosz lakosság védelmében lépett fel.