Ezzel a címmel Nurszultan Nazarbajev kazah államfőt akarta felruházni a kazah parlament, aki azonban nem írta alá a törvényt. A címmel különleges előjogok illették volna meg az államfőt és családját élete végéig.
„Fiatal” hadsereg a kazah haderő, amely 1992. május 7-én alakult meg. Ezen a napon írta alá Nurszultan Nazarbajev (akit a „nemzet atyjának” neveznek) államfő a hadsereg megalakításáról szóló rendeletet. A Szovjetunió örökségéből 200 ezer fő, valamint jelentős fegyverarzenál került Kazahsztánhoz. Ezen kívül kazah tulajdonba kerültek a Szovjetunió jelentős kísérleti-, ürkutatási- és nukleáris gyakorlóterei is.
Forrás: topwar.ru
Napjainkban a Kazah Fegyveres Erők létszáma mintegy 74 ezer fő. A többi militarizált szervezet (Köztársasági Gárda, a belügyi erők, a határőrség, a rendkívüli helyzetek minisztériumának állománya) – további 34,5 ezer fő. A kazah fegyveres erők katonái az ország határain kívül, békefenntartó müveletekben is szerepet vállalnak. 2003 – 2008 között mintegy 300 fő szolgált Irakban.
Napjainkban a hadsereg személyi állományának több mint fele szerződéses. A tervek szerint 2016-ra teljesen átállnak professzionális hadseregre. Ami a szerződéses szolgálatra jelentkezés feltételeit illeti, helyi információk szerint egyre szigorúbbak, egyre nehezebb bejutni. Néhány évvel ezelőtt „nem ártott” ha felsőfokú végzettsége volt annak, aki a hadsereg állományába jelentkezett, majd 2012-ben „a megfelelő létszámú sorköteleseknek köszönhetően” bevezették, hogy 165 cm-nél alacsonyabb jelentkezőket nem soroznak be.
Galéria: A „Nemzet atyja” hadserege – képeken a kazah hadsereg
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
Az amerikai haderő február 4-én megsemmisítette az Egyesült Államok légterében a pár nappal korábban felfedezett kínai léggömböt, amely az amerikai álláspont szerint hírszerző légieszköz, míg a kínai kormány eltévedt meteorológiai eszközről beszél.
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
Az I. világháborút megelőző évtizedekben az egyre erősödő Németország hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy egyenrangú világhatalommá váljon a fénykorát élő Brit Birodalommal. Versengésük egyik legfőbb színtere a haditengerészet volt, így a német mérnökök tudásuk legjavát beleadva, kiváló hadihajók sorát alkották meg.
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.
Gépjármű vezetői kiképzésen vett részt a közelmúltban az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred logisztikai századának állománya, tábori körülmények között.
A szlovén parlament védelmi bizottsága jóváhagyta a fegyveres erők (SAF) hosszú távú fejlesztésére vonatkozó határozatot, amely korábbra tervezi a védelmi kiadások növelését – közölte a szlovén közszolgálati televízió március 8-án, szerdán.
Újabb friss hír az L-39NG kapcsán, hiszen az Aero Vodochody repülőgépgyár új gyártósort indított az új kiképző repülőgép számára. Az összeszerelő soron a repülőgép törzsét szerelik össze, a termelési kapacitása a tervek szerint évente legfeljebb 24 darab lesz és több mint 100 embert fog foglalkoztatni.