Kína első és eddigi egyetlen repülőgép-hordozóján, a Liaoningen járt Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter, aki a kelet-kínai Csingtao kikötővárosban kezdte meg háromnapos kínai vizitjét - adta hírül április 7-én, hétfőn a kínai sajtó.
A miniszter Tokióból érkezett tíznapos ázsiai-csendes-óceáni körútjának mostani állomására. Hagel Japánban nyilatkozva egyebek mellett azt „üzente” Pekingnek, hogy területi vitái közepette tartózkodjon a szomszédaival szembeni egyoldalú lépésektől. Egyben mintegy párhuzamot vonva, bírálóan utalt az orosz fellépésre Ukrajnában. Mint mondta, „a nagyhatalmaknak nagy a felelősségük, és Kína nagyhatalom”. Jelezte, pekingi partnereinek hangsúlyozni kívánja az átláthatóság fontosságát, annak érdekében, hogy megelőzhetők legyenek a tévedések, félreértések és hogy csökkenjen a konfliktusok veszélye.
A Pentagon mostani főnöke ebben a beosztásában először jár Kínában, és úgy tudni, kérésére szervezték meg számára a látogatást a leginkább kiképzésre használt - 2012-ben hadrendbe állított - egykori orosz hajótestből kialakított Liaoning repülőgép-hordozón. Valószínüleg ő az első külföldi vezető, aki feljutott a Liaoningre. A hivatalos program szerint Hagel tárgyalásain globális és regionális kérdéseket kíván megvitatni vendéglátóival, különös tekintettel a Koreai-félsziget helyzetére, az ismét fokozódó feszültségre, az Észak-Korea jelentette veszélyre.
Hagel Tokióban bejelentette, az Egyesült Államok 2017-ig Aegis rakétavédelmi rendszerrel felszerelt rombolóinak számát Japánban ötről hétre növeli. A hongkongi South China Morning Post címü lap hétfői számában megszólaltatott szakértők szerint Hagel tévesen keresett hasonlóságot Oroszország krími fellépése, valamint a kelet-kínai-tengeri szigeteket érintő kínai-japán területi vita között. Egyikük megjegyezte, a felvetés Washington szigorodó álláspontját tükrözi a kérdésben, ami: „veszélyes jel”.
Az állami Hszinhua hírügynökség hétfőn Hagel érkezésére időzítve jelentetett meg egy kommentárt, amely felidézi a miniszter múlt hét csütörtöki szavait: a kínaiakat barátoknak nevezte és azt hangoztatta, hogy az Egyesült Államok ázsiai és csendes-óceáni jelenlétének megerősítése nem „Kína feltartóztatását célzó stratégia”. Ehhez képest, teszi hozzá a Hszinhua, az elmúlt napok üzenetei már nehezen értelmezhetők „baráti gesztusként”.
A hírügynökség némileg kioktatóan vág vissza Hagelnek, aki a japán Nikkei címü lapnak úgy nyilatkozott, hogy a Kelet-kínai-tenger feletti kínai légvédelmi azonosító övezet létrehozása provokatív volt és egyoldalú, azzal Peking csak fokozta a feszültséget a térségben. A Hszinhua szerint az övezet létrehozása összhangban van az ENSZ-alapokmánnyal és a stabilitást szolgálta, a feszültség forrása pedig Tokió azon lépése, amellyel 2012-ben államosította a Tiaojü/Szenkaku szigeteket. Azt is hozzáteszi, hogy Tokió egyre nagyobb magabiztossága mögött az Egyesült Államok, illetve egyes politikusainak bátorító kijelentései is meghúzódnak.
A hírügynökség úgy véli, a világ első két gazdaságának stabil környezetre van szüksége, és egyiküknek sincs szüksége - akárcsak a világgazdaságnak - konfrontációra. A Hszinhua szerint Hagelnek élnie kellene az alkalommal és meggyőzhetné Kínát Washington baráti szándékairól és biztosíthatná vendéglátóit arról, hogy a kölcsönös bizalomra és megértésre törekszik.
Sajtójelentések szerint az amerikai védelmi miniszter hétfőn délután a kínai fővárosban folytatta hivatalos programját. Csütörtökön Hagel körútjának utolsó országába, Mongóliába utazik tovább.