2014 nyarán, a Fekete-tengeren végrehajtásra kerülő NATO gyakorlat aktív résztvevői lesznek az amerikai harci delfinek. A tervekről Tom LaPuzza, az Amerikai Haditengerészet szóvivője beszélt az Izvesztyija munkatársainak. LaPuzza elmondta, hogy a 20 delfin és tíz oroszlánfóka részvételével tartandó, mintegy kéthetes gyakorlat a tradicionálisan az Orosz Haditengerészet által felügyelt vizeken zajlik.
A Fekete-tengeri gyakorlat során a delfinek és fókák egy új radarelhárító rendszert fognak tesztelni, amelyet az „ellenséges hangradarok eltérítésre” hoztak létre. Amíg a delfinek az új rendszert tesztelik, addig a fókákat tengeri aknák és búvárok felkutatására képezik ki. Mindezek mellet sor kerül a Hawaii Egyetem által fejlesztett delfin fegyverek tesztelésére is. Amennyiben a kísérleteket végrehajtják ez lesz az első alkalom, amikor a NATO felfegyverzett tengeri állatokat „küld bevetésre”.
Forrás: thewire.com
Ez lehet ugyanakkor az első alkalom arra is, hogy az orosz és amerikai harci delfinek „szemtől-szemben” találkozzanak. Napjainkban Oroszország és az Egyesült Államok az a két ország, amely katonai alkalmazásra kiképzett delfinekkel rendelkezik. A krími delfinek - amelyek korábban Ukrajna tulajdonában voltak - kiképzésére a Fekete-tengeren került sor. Azok után, hogy Oroszország felújította a szevasztopoli delfin kiképző központot nem elképzelhetetlen, hogy az idei nyáron mindkét tengeri egységnek az intézmény lesz az átmeneti otthona.
Az Amerikai Haditengerészet nem rendelkezik információkkal az orosz programban résztvevő vízi emlősök kiképzettségi szintjéről. „Nincsenek az orosz központról hivatalos adataink, így nem tudom sem megmondani, sem felbecsülni delfinjeik képességeit”,- mondta LaPuzza. Ennek tükrében nem elképzelhetetlen, hogy az amerikai delfinek és oroszlánfókák hátrányban vannak.
Az amerikai delfineknek több ezer mérföldet kell hajózniuk San Diegoban található otthonuktól, a Fekete-tengerig. Az emlősök számára igyekeznek megteremteni a legideálisabb, legkényelmesebb feltételeket az „utazáshoz”. A delfinek valószínüleg nem fognak küzdeni az időeltolódással, ugyanakkor a több ezer mérföldes hajóút valószínüleg hatással lesz rájuk.
Az amerikai emlősöknek alkalmazkodniuk kell az új vizekhez, hiszen amíg a Fekete-tenger sótartalma 17% körül van, addig az amerikai delfinek állandó otthona, a Csendes-óceán sótartalma elérheti a 35%-ot. Mindezek mellett az eltérő vízhőmérséklet is problémát jelenthet.
A haditengerészet képviselői most még nem tudják megmondani, hogy a sótartalom illetve a vízhőmérséklet milyen hatással lesz a delfinekre, azok teljesítőképességére.