Németország a hadsereg technikai gondjai miatt nem tudja teljesíteni a NATO-nak tett ígéreteit, és képtelen a vállalt mértékben az atlanti szövetség rendelkezésére állni - ismerte el Ursula von der Leyen védelmi miniszter a Bild című bulvárlap szeptember 28-ai, vasárnapi kiadásában megjelent nyilatkozatában.
A miniszter a lapnak elmondta, hogy a repülőgépek tekintetében a német haderő (Bundeswehr) nem képes a tavaly kijelölt célszámoknak megfelelő mennyiségü harci eszközt a NATO rendelkezésére bocsátani vészhelyzet esetén. Ennek oka, hogy a Bundeswehr nem jut hozzá elegendő mennyiségü pótalkatrészhez helikopterei és repülőgépei számára. A Der Spiegel német hetilap ezzel párhuzamosan azt írta, hogy például egy balti állam elleni támadás esetén Németország nem tudná rendelkezésre bocsátani azt a 60 vadászgépet, amelyek bevetésére ígéretet tett a NATO-nak.
A három balti NATO-tagállam az utóbbi időben mély aggodalmának adott hangot Oroszország magatartása miatt, ezért az atlanti szövetség jelentősen növelte a térségben szolgáló harci repülőgépeinek számát. Ugyanakkor a miniszter hangsúlyozta, hogy a Bundeswehr minden olyan szövetségesi kötelezettségét el tudja látni, amely „a folyamatban lévő bevetéseket és a NATO rövidtávú válságreakcióját” illeti.
Panavia Tornado (Fotó: Ryan paul Galea - airplane-pictures.net)
Egy, a parlamentnek megküldött jelentés szerint a Bundeswehr több haderőneménél alkatrész-ellátási zavarokkal küzdenek, és a jármüvek nagy részét nem lehet használni. Például a 109 Eurofighter Typhoon közül csak 42 tud felszállni, a 89 Panavia Tornado közül pedig 38, míg a 43 darab Transall C-160 típusú harcászati szállító repülőgépből 24 használható.
A gondok azután kerültek felszínre, hogy a Bundeswehrnél a héten több kínos helyzet adódott, mivel technikai gondok miatt nem tudták a tervezett menetrendben eljuttatni Irakba az Iszlám Állam szélsőséges iszlamista terrorszervezet elleni küzdelemhez felajánlott német támogatást.
Ursula von der Leyen a Bildnek kijelentette, hogy az alkatrészellátási gondok miatt több pénzre lesz szüksége a hadseregnek. Azt is felvetette, hogy humanitárius bevetésekhez repülőgépeket lízingeljen a Bundeswehr.
Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter a Tagesspiegel címü lap vasárnapi kiadásának viszont úgy nyilatkozott, hogy „a jelenlegi problémák egy része nem a pénzhiánnyal, hanem azzal áll összefüggésben, hogy az ipar nem tud olyan gyorsan (alkatrészeket) szállítani, ahogy azt (a hadsereg) megkívánja”.