A több országban, köztük Afganisztánban is folytatódó magyar katonai missziós szerepvállalásról tájékoztatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságát november 12-én, szerdán a honvédelmi miniszter.
Hende Csaba elmondta, a NATO által vezetett afganisztáni misszió, az ISAF 2001-ben kezdődött, s az év végén véget ér. Ekkor Afganisztán biztonságának teljes felelősségét átadják az afgán kormányzatnak. A katonai misszióban a magyar kormány legutóbb 2014. december végéig hosszabbította meg a különleges müveleti kontingens és a Mi-17-es szállítóhelikopter-légikiképzési támogató csoport mandátumát - közölte.
Hende Csaba hozzátette: Magyarország a 2015. január elsejével kezdődő Resolute Support (Szilárd Támogatás) elnevezésü misszióhoz - a szövetségi felkérésnek megfelelően - is jelentősen hozzájárul. Kifejtette: az afganisztáni magyar kontingens egy mintegy harminc - váltási időszakban legfeljebb hatvan - katonából álló biztosító szakaszból és tíz egyéni beosztású tanácsadóból áll majd.
Emellett Hende Csaba a Szomáliában, Maliban és a Közép-afrikai Köztársaságban lévő magyar katonai szerepvállalásról is tájékoztatta a bizottságot. Elmondta: az Európai Uniónak a szomáliai biztonsági erők kiképzésére irányuló missziójában (EUTM Somalia) 2013-ban egy ugandai táborban látták el feladatukat a magyar katonák, idén viszont Mogadishuba települtek át. Az EUTM Somalia misszió magyar szerepvállalásának mandátumát legutóbb 2015. március végéig engedélyezte a kormány. A Közép-afrikai Köztársaság területén az EUFOR RCA elnevezésü misszióban szolgáló összesen 880 - zömében francia - katona feladata, hogy a fővárosban (Banguiban) és környékén fenntartsák a békés és biztonságos környezetet, s kiemelt feladatuk, hogy a repülőtér biztonságos müködését biztosítsák. A Magyar Honvédség ebben a misszióban jelenleg három katonával vesz részt. Az ő mandátumuk az év végén jár le.
Hende Csaba kitért arra is: a Közép-afrikai Köztársaságban a jövőben jelentősen nő a nemzetközi katonai szerepvállalás. A Magyar Honvédség a 11 800 katonából álló MINUSCA nevet viselő missziójához a kormány döntése értelmében 2 - váltási időszakban legfeljebb 4 - katonával járul majd hozzá. Mindemellett az EUTM Mali elnevezésü kiképző misszióban is részt vesznek magyar katonák. A Mali fővárosában szolgálatot teljesítő magyar törzstisztek és kiképzők mandátuma jövő májusban jár le - tájékoztatta a bizottságot a honvédelmi miniszter.
Az Országgyülés honvédelmi és rendészeti bizottsága Hende Csaba beszámolóit elfogadta, és egyhangúlag megszavazta az ehhez kapcsolódó önálló indítványok benyújtását.
Az ISAF honlapján kedden elismerését fejezte ki Magyarországnak azért a szerepéért, amellyel a több mint ötven ország egyikeként hozzájárult a 2003 és 2014 között teljesített misszió sikeréhez. A müvelet év végi lezárása után, januárban kezdetét veszi a Resolute Support elnevezésü misszió, amely elsősorban kiképzési, tanácsadó és támogató segítséget nyújt majd a helyi erőknek. Vagyis az ISAF harci küldetésének helyébe új, nagyságrendekkel kisebb - 12 ezer fős - létszámú nemzetközi misszió lép. A közép-ázsiai ország biztonságának fenntartásáért viselt felelősséget teljes mértékben átveszik az éveken át fejlesztett és kiképzett, 350 ezer fős afgán biztonsági erők.