A katonai együttműködés erősítéséről írt alá megállapodást január 20-án, kedden Irán és Oroszország Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter teheráni látogatásakor. Az iráni védelmi tárca honlapja szerint a megállapodás célja „a béke fenntartásának, a térség és a világ biztonságának és stabilitásának szavatolása, valamint együttműködés a szakadárság és a szélsőségesség elleni harcban”. A dokumentumot Sojgu és iráni vendéglátója, Hoszein Dehgan védelmi miniszter írta alá. A két ország egyebek között a katonai kiképzésben és hadgyakorlatok szervezésében működik együtt.
„Reméljük, hogy ez a megállapodás lehetővé teszi az orosz-iráni katonai együttmüködés továbbfejlesztését (...), aminek kulcsszerepe van a térség biztonságának garantálásában” - mondta Sojgu hadseregtábornok, aki iráni médiaközlések szerint a legmagasabb rangú orosz vezető, aki 2002 óta Iránba látogatott, tizenöt éve pedig az első orosz védelmi miniszter, aki Teheránban jár. Hangsúlyozta: „A térségben közös kihívásokkal és fenyegetésekkel nézünk szembe, amelyekkel csak közösen tudunk szembeszállni."
Dehgan dandártábornok az iráni állami televízióban kijelentette, hogy a két ország „azonos módon értelmezi az Egyesült Államoknak (...) a regionális és nemzetközi ügyekbe való beavatkozását, valamint a külföldi erők térségbeli beavatkozása elleni harc szükségességét”.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió mindkét országot szankciókkal sújtja, Teheránt vitatott atomprogramja, Moszkvát pedig az ukrán válságba való beavatkozása miatt. Mindkét ország támogatja Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszerét. A vitatott célú iráni atomprogram körüli nemzetközi diplomáciai válság kezdete óta viták nehezítették a kapcsolatot Teherán és fő fegyverszállítója, Moszkva között.
Oroszország az ENSZ-szankciók teljesítésének jegyében 2010-ben lemondta az Sz-300 légvédelmi rakétarendszer szállításáról három évvel korábban kötött, 800 millió dolláros szerződést. Irán kártérítésként 4 milliárd dollárt követel (1 dollár = 274,59 forint). Az iráni védelmi tárca közleménye szerint a két ország rendezte az Sz-300 kérdését is, de ennek részleteit egyelőre nem közölték.