Egészségügyi válság hatékony kezelése csakis több szervezet olajozott együttműködésével lehetséges – derült ki többek között a CMX 2015 szövetségi szintű válságkezelési gyakorlat hazai dinamikus napján, március 6-án, pénteken az MH Pápa Bázisrepülőtéren. Az elképzelt forgatókönyv szerinti járványhelyzet kezelésének módszerét a Magyar Honvédség, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Veszprém Megyei Védelmi Bizottság felsőszintű vezetői, a pápai bázisú Nehéz Légiszállító Ezred (HAW), a NATO Katona-egészségügyi Kiválósági Központ (NATO MILMED COE), valamint a Budapesti Katonai Attasétestület (BMAC) tagjai is megtekintették.
Képzeljünk el két olyan országot, amelyek között fegyveres konfliktus tört ki, és mint ilyenkor az lenni szokott, a háborús zónát menekültek – vagy éppen az ott dolgozók − hagyják el. Akár betegen is…
Mint kiderül: a katonai repülőtéren leszálló első gépen utazók egyike a földet érést követően, a kórházba szállítás után ismeretlen eredetü fertőző betegségben elhunyt. Mire a második szállítógép megérkezik, a repülőtéren már felépült a Mobil Orvosi Segélyhely járványügyi eleme, amely a gyakorlatban beállított helyzetben karanténként funkcionál, ahol a honvédség a rendőrséggel és az egészségügyi szervekkel együttmüködve képes szakszerüen kezelni a kialakult helyzetet.
Ezt a szituációt szimulálták az MH Pápa Bázisrepülőtéren, ahol a repülőgépben helyi iskolások − eljátszva a válságövezetből kimenekítettek szerepét − várták az egészségügyi szakembereket, akik először is gyors alapvizsgálatot tartva választották külön a beteg, illetve az egészséges utasokat.
Dr. Meglécz Katalin orvos ezredes, a Magyar Honvédség Közegészségügyi-Járványügyi Szolgálatának honvéd-tisztifőorvosa kérdésünkre elmondta: tekintettel arra, hogy a civil utasok katonai területen tartózkodnak, az ilyen helyzetekre vonatkozó szabályok szerint a karantént a Magyar Honvédség Közegészségügyi-Járványügyi Szolgálata müködteti. „Az első vizsgálat után az egészségesek az úgynevezett megfigyelőzónába kerülnek, a betegek pedig egészségügyi ellátóegységbe, ahol megkapják a megfelelő ellátást. Lényeges a karantén megfelelő katonai-rendőri őrzés-védelmének biztosítása, ugyanis egy valós helyzetben – amely akár hónapokig is tarthat – senki sem mehet se ki, se be a körbekerített területre” – hangsúlyozta az ezredes asszony.
Dr. Tokovicz József dandártábornok, a HM Védelmi Hivatal főigazgatója közölte: ez a gyakorlati elem pontosan illeszkedik a CMX 2015 teljes forgatókönyvébe. Mint mondta, hazánkban eddig nem volt ilyen jellegü begyakorlás, ahol minden védelmi igazgatásban érintett civil-rendvédelmi-katonai szerv közösen, kormányzati, területi és helyi szinten is lemodellezte volna a döntési mechanizmusokat és taktikai eljárásokat egy esetleges hasonló járványügyi helyzet kezelésére. Ezúttal a Magyar Honvédség is tesztelhette a több szervezet képességeiből összeállt folyamatot. „Nagyon sikeresnek ítélem meg ezt a gyakorlatot. A bemutatóra meghívott szakmai elöljárók, a Honvédelmi Igazgatási Koordinációs Tárcaközi Munkacsoport tagjai és a megyei védelmi bizottság képviselői a helyszínen meggyőződhettek a civil hatóságok, a rendőrség és a honvédség közösen kialakított eljárásrendjének müködőképességéről, amelyet egymás és az ország érdekében használni tudunk” – fogalmazott a főigazgató.
A gyakorlaton katonai részről az MH Egészségügyi Központ és az MH Pápa Bázisrepülőtér kijelölt állománya mellett az MH 93. Petőfi Sándor Vegyivédelmi Zászlóalj alegysége, az MH Görgei Artúr Vegyivédelmi Információs Központ, illetve az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis egy AN−26-os szállító repülőgépe és személyzete is részt vett. Tekintettel az összetett, számos szükséges képesség összehangolt alkalmazását igénylő feladatra, a gyakorlat előkészítésében és támogatásában részt vett az MH Összhaderőnemi Parancsnokság, az MH Egészségügyi Központ, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár, az MH Pápa Bázisrepülőtér, a civil egészségügyi hatóságok részéről az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház − Rendelőintézet, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal és az Országos Epidemiológiai Központ.
A Veszprém Megyei Védelmi Bizottság közremüködésével a feladat végrehajtásában részt vettek a Veszprém Megyei Népegészségügyi és Szakigazgatási Szerv, a megyei rendőrkapitányság és a katasztrófavédelmi igazgatóság szakemberei, valamint alájátszóként a pápai Petőfi Sándor Gimnázium és a Türr István Gimnázium tanulói. A technikai hátteret a HM Zrínyi Nonprofit Kft. katonai filmstúdiója biztosította.
Fotó: Dévényi Veronika