2025. 03. 19. szerda
Bánk, József
: 399 Ft   : 366 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A világ tíz legkisebb hadserege

Art of WAR  |  2015. 04. 14., 09:58

A világ tíz legnagyobb hadseregét már bemutattuk, most a legkisebbeken van a sor heti tízes összeállításunk keretében − természetesen a tőlünk megszokott szubjektív szempontok alapján.

Gambia

Gambia nem véletlenül tartja fent a világ tizedik legkisebb hadseregét, hiszen a kontinentális Afrika országai közül a legkisebb területü állam. Az egykori brit gyarmat 1965-ben nyerte el függetlenségét. Az állam napjainkban mindössze kétezer-ötszáz fős haderőt finanszíroz. Ez talán annak is betudható, hogy az ország vezetői el akarják kerülni, hogy katonai puccsal üzzék el őket a hatalomból, ami Afrikában elég gyakori jelenség. A kis létszámú gambiai véderő katonái gyakran feltünnek az Afrikai Unió müveleteiben, és a világ más részein is bevetették már őket közös akciókban. 

Bahama-szigetek

Ha a katonák létszámát a lakosság számarányához viszonyítva vizsgálnánk, akkor a tíz legkisebb között a legnagyobb hadsereggel a Bahama-szigetek büszkélkedhetne a maga ezerötszáz fős állományával. A kis szigetországot, amelynek területe mindössze hetede hazánkénak, több mint kétezer korallszirt alkotja, melyből huszonkilencen él a törpeállam háromszázhúszezer lakója. Földrajzi adottságaiból (számos apró sziget, többségében tenger) következik, hogy az amúgy sem túl nagy létszámú haderő, a Royal Bahama Defence Force kizárólag haditengerészetből áll, amelynek feladatköre jórészt kimerül a tengeri határok ellenőrzésében. A Floridától délkeletre található szigetország leginkább gyönyörü turistaparadicsomairól híres, illetve arról, hogy 1492-ben Kolumbusz Kristóf a szigetcsoport egyik szigetén, San Salvadoron lépett először Amerika földjére, és persze a hírhedt Feketeszakállról, aki két kalózakció közben előszeretettel használta pihenőhelynek a festői szigeteket. 

Barbados

Barbados a Karibi-térség egy kis szigetállama, a Kis-Antillák legkeletibb tagja. Az egykori gyarmat a hatvanas években nyerte vissza függetlenségét. A kis trópusi ország ezután sem kezdett tömeghadsereg felállításába. Kétszáznyolcvanháromezer lakosából mindössze ezren viselnek egyenruhát, a többiek inkább cukornádtermesztéssel, nádcukorgyártással és a jamaicainál kevésbé híres, ám ugyancsak fogyasztható barbadosi rum főzésével töltik dolgos hétköznapjaikat. A barbadosi hadsereg papíron szárazföldi erőkből, parti őrségből és légierőből tevődik össze, ám a rend kedvéért nem árt megemlíteni, hogy a légierő kötelékében mindössze egyetlen repülőgép hasítja az eget, bár nincs is nagy szükség többre a kis területü ország légterének ellenőrzéséhez. És ha mindez nem lenne elég: a kicsi trópusi ország kiváló katonazenekarral is büszkélkedhet. 

Luxemburg

Bár Európán belül Luxemburg számít a legnagyobb miniállamnak, lakóinak nem kell attól tartaniuk, hogy a katonai kiadások csődbe viszik az országot. A több mint ötszázezer fős ország haderejének létszáma még az ezer főt sem éri el. Persze nem is indokolja semmi, hogy ennél nagyobb hadsereget tartsanak fenn, hiszen a második világháború óta nem lépett ellenséges katona az ország területére, amely egyébként is körülvesz a világ legnagyobb katonai szövetségi rendszere, a NATO, így erre valószínüleg a jövőben sem kerül sor. Luxemburgban már a hatvanas években megszüntették a hadkötelezettséget. Ma az itt szolgáló kilencszázkilencven katona jelentős része, azaz négyszázharminc fő önkéntes, rajtuk kívül van harminc hivatásos tiszt és száz tiszthelyettes. A tiszti állományt erősíti egy orvos és egy fogorvos, két katonai ügyész, és két tábori lelkész is, emellett a kis hadseregnek van egy hatvanfős katonazenekara. 

Seychelle-szigetek

A Seychelle-szigetek egy apró szigetállam az Indiai-óceánon. Csaknem a nyolcvanas évekig brit gyarmat volt, napjainkban pedig Afrikához tartozik, bár a kontinenstől több mint ezer kilométernyi nyílt óceán választja el. A festői szigeteken annyian laknak, mint egy közepes méretü magyar városban, még a százezer főt sem éri el a lakosság száma. Ennek megfelelően a hadsereg is kicsi, aktív katonai szolgálatot mindössze kilencszázan teljesítenek. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy felesleges is lenne egy nagyobb haderő, mivel a szigeteket jobbára a turisták szokták megrohamozni. Egyszer azonban éles helyzetben is kipróbálhatták magukat. 1981-ben ötven Dél-Afrikában toborzott zsoldos elfoglalta a repülőteret Mahéban, hogy a korábbi elnöknek segítsenek visszaszerezni hatalmát, de a seychelle-i hadsereg ezt sikeresen megakadályozta.

Tonga

Az egzotikus nevü ország az óceániai Polinéziában, a Tonga-szigeteken található. Határain belül közel száznyolcvan vulkanikus és korallsziget található, de ezek közül mindössze ötvenkettőt használ az ország százháromezer lakója. A kis ország hétszáz fős hadsereget tart fent, mely három fő müveleti egységre és két kisegítő egységre tagozódik, az utóbbiak felelnek a logisztikáért és a kiképzésért. Bár Tonga egy igazán békés ország, a kis létszámú hadsereg katonái nemcsak a szigetek festői szépségü strandjain edződtek. A Tonga Defence Service már az első világháborúban megszületett, amikor a szigetekről toborzott katonák az új- zélandi expedíciós erők kötelékében vonultak háborúba a központi hatalmak ellen. A mai nevét, vagyis a Tonga Defence Force-t a második világháborúban kapta a fegyveres szervezet, melynek katonái aktívan részt vettek a Csendes-óceánon zajló véres csatákban. A tongai katonák napjaink konfliktusaiból sem maradnak ki. 2004-ben több mint negyvenen mentek Irakba, mivel a kormány támogatta az Egyesült Államok beavatkozását, majd további csapatok érkeztek váltásként. A szigetvilág harcosai Afganisztánba is eljutottak, ahol a brit katonák tevékenységét támogatták.

São Tomé és Príncipe

Afrika nyugati partjainál, a Guineai-öbölben, az Egyenlítő mentén található a São Tomé, illetve Príncipe szigetét magában foglaló független köztársaság, amely területét tekintve Afrika második legkisebb országa. Egészen 1975-ig portugál gyarmat volt, majd marxista-leninista egypártrendszer alakult ki. Napjainkban a kis köztársaság lakói leginkább cukornád- és kakaótermesztéssel foglalkoznak, kivéve legalábbis azt a hatszáz embert, aki egyenruhát öltött. A trópusi ország kis hadseregében nem a legmagasabb szintü a morál, a hírek szerint megesett például, hogy egy protokolleseményen a díszőrség tagjai nemes egyszerüséggel nem jelentek meg. Éppen ezért a nemrég megválasztott parancsnok a fegyelem visszaállítását tüzte ki célul. 

Antigua és Barbuda

Antigua és Barbuda parányi, független közép-amerikai szigetország a Szélcsendes-szigetek középső részén, az Atlanti-óceán és a Karib-tenger találkozásánál. A miniállam mindössze három szigetből áll. Antiguát Kolumbusz Kristóf fedezte fel és nevezte el. Barbuda Antiguától északra fekszik, sík felszínét korallmészkő alkotja. Redonda a legkisebb a három sziget közül és az egyetlen, amely nem lakott. Antigua és Barbuda a Brit Nemzetközösség, a Karib-tengeri Közösség és a Kelet-karibi Államok Szervezetének tagja. A Royal Antigua and Barbuda Defence Force egyes források szerint kétszáznyolcvanhét, más források alapján mindössze százhetven főből áll. 

Saint Kitts és Nevis

A Saint Christopher és Nevis Államszövetség egy Karib-tengeri kis szigetállam, amely mindössze százötven fős hadsereget tart fent. Így nem meglepő, hogy az országban nemrég annak is hírértéke volt, hogy huszonöt fővel növelték a sereg létszámát. A kis állam lakosai sincsenek túl sokan, mindössze ötvenháromezer-ötszázan élnek a szigeteken.

Országok hadsereg nélkül

Igen, vannak olyan államok is a világon, ahol nem tartották szükségesnek, hogy hadsereget tartsanak rendszerben. Természetesen félkatonai szervezeteket, polgárőrséget és hasonló alakulatokat müködtetnek, de hagyományos reguláris haderőt nem. Így a legkisebb hadsereget fenntartó országnak kijáró helyet nem is lehet egyetlen helyezettnek kiosztani, mivel Costa Ricán, Izlandon, Mauritiuson, Monacóban, Panamán és Vanuatun egyaránt 0, azaz nulla fős a hadsereg.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

Az Emirates újabb hét új várost jelentett be, ahová a vadonatúj Airbus A350-es repülőgépeivel repül majd. Az Emirates A350-es repülőgépei három osztályon 312 utas számára biztosítanak helyet, beleértve 32 teljesen síkba dönthető Business Class ülést minibárral és személyre szabható világítással, 21 Prémium Turista osztályú széket, valamint 259 tágas Turista osztályú ülést.

  NÉPSZERŰ HÍREK