2023. 03. 27. hétfő
Hajnalka
: 386 Ft   : 358 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Tíz tárgy, ami nélkülözhetetlen a túléléshez

Art of WAR  |  2015. 05. 14., 15:43

Manapság egyre nagyobb az érdeklődés a túlélő túrák iránt. Eheti szubjektív tízes listánkba olyan tárgyakat gyűjtöttünk össze, amelyek nélkül nem érdemes, sőt veszélyes vállalkozás kimerészkedni a vadonba.

(Túlélő) kés

Még a laikusok számára is egyértelmü, hogy az erdőben nélkülözhetetlen egy strapabíró szúró-vágó eszköz. Egy igazi modern túlélőkés természetesen sokkal többre képes, mint a konyhában használt rokonai. A legtöbb fajtája a hagyományos funkciók mellett alkalmas fürészelésre is, sőt az igazán professzionális változatok markolatában komplett túlélő felszerelést, például horgászkellékeket és egyéb hasznos dolgokat is lehet tárolni. Nem ritka a markolatba épített iránytü sem. Ettől függetlenül legfontosabb eleme mégis a szinte eltörhetetlen penge, ami bozótvágásra és vadászatra egyaránt alkalmas, nem is beszélve az önvédelemről, ha úgy adódik.

Tüzgyújtó eszköz (magnézium rúd, vihar gyufa, vihar öngyújtó)

A vadonban - pláne ha hideg van és nem akarunk megfagyni vagy éppen meleg ételt szeretnénk készíteni magunknak- nélkülözhetetlen a tüzrakás. Szerencsére manapság már nem kell az ősi módszerhez, azaz a száraz fadarabok összedörzsöléséhez folyamodni, sőt olyan eszközök is a rendelkezésére állnak, amelyekkel az ember akár viharban is képes tüzet „csiholni”. A magnézium rúddal nagyon könnyen lehet szikrát csinálni, nagyon jó szikrát vet és sokáig kitart. A víz és szélálló vihargyufa is alapvető kelléke kell, hogy legyen egy túlélő felszerelésnek. A professzionális gyufa olyan nagy lánggal ég, hogy a viharos szél és a szakadó eső sem tudja eloltani. 

15-25 méter ejtőernyőzsinór (vékony hegymászókötél, huzal)

A paracord (más néven ejtőernyő-zsinór illetve parachute cord, vagy 550 cord) egy belső magból és külső köpenyből álló, könnyü nejlon alapú zsinór. Eredetileg az amerikai ejtőernyők felfüggesztő zsinórjaiként használtak a második világháborútól, majd az ejtőernyősök a harcmezőn rájöttek, hogy a kötélzet alkalmas sok más feladatra is. Jelenleg általános célú zsinórként alkalmazzák a katonák és a civilek egyaránt. A paracord a rendfenntartó fegyveres erők legtöbbjében megtalálható. Alkalmas a tábor körüli feladatok ellátásra, egyéni felszerelés kényelmesebbé tételére, de akár a harctéren is rögzítési és kötözési feladatok ellátására vagy bármilyen hasonló funkciójú elem, ideiglenes helyettesítésre. Itt említhetjük például a sátrak kikötözését, felszerelések rögzítését, cipőfüző pótlását, zippzár madzag hosszabbítását, lépésszámlálók készítését, csatok ideiglenes pótlását vagy akár egy rögtönzött fegyverszíj készítését. Az általános felhasználás mellett, tehát érdemes kiemelni a túlélési helyzetben nyújtott sokoldalúságát.

Jelzőeszköz (síp, jelzőtükör, füstgránát, rakétapisztoly)

A felsorolt jelzőeszközök mindegyike arra szolgál, hogy a túlélési helyzetbe került ember  jelezhesse társainak hollétét. Persze egy füstgránát a vadonban más célokat is szolgálhat, például a vadállatok elijesztésére is kiválóan alkalmas, akárcsak a rakétapisztoly.

Tájoló (iránytü); térkép-vázlat

Nem is kérdés, hogy a tájékozódáshoz nélkülözhetetlen az iránytü és a térkép. Ezek fontossága nem is igényel kommentárt.

Elsősegély készlet (fertőtlenítő, sebtapasz)

Egészségügyi felszerelés nélkül még egy hosszabb sétára sem érdemes elindulni a hegyekben. Alapvetően két csoportba kell sorolni ennek részeit: 1., Gyógyszerek és gyógyhatású készítmények. 2., Sebészeti eszközök. Fontos, hogy legyen benne fájdalom- és lázcsillapító, hasfogó, enyhe hashajtó, torokgyulladás elleni szer, A sebészeti eszközökhöz tartozik a sebfertőtlenítő- és kötöző szer, rugalmas pólya, csipesz, olló (a svájci késben mindkettő megtalálható), zsinór, bőrre helyezhető lázmérő. Ezenkívül kenőcsök gyulladt bőrre, ízületi bántalmakra...

Vízfertőtlenítő tabletta 

A vízfertőtlenítő tabletta manapság már elengedhetetlen tartozéka minden túlélő túrának, kirándulásnak. Hatástalanítja a vízben lévő baktériumokat, környezetbarát, és megakadályozza a kórokozók elszaporodását. Ideális utazások során, vakációk idején. Egy tabletta segítségével két liter víz tisztítható meg. Kifejezetten hasznos találmány, ha az ember huzamosabb ideig nem talál tiszta ivóvizet, mivel segítségével a pocsolya vize is ihatóvá tehető.

Horgász készlet (5-10 méter damil, horgok)

Egy valamirevaló túlélőcsomagból nem hiányozhatnak a horgászat kellékei sem, ami akkor lesz igazán fontos, ha az embernek hosszú időt kell a vadonban eltöltenie utánpótlás nélkül. Túlélési szituációban arra kell törekedni, hogy tavat vagy folyót találjunk, ahol egy kis horgászással már könnyen kifoghatjuk az ebédet.

Kulacs

Aki vett már részt hosszabb túrán, az tudja, milyen fontos és nélkülözhetetlen kellék a kulacs, majdnem olyan fontos, mint a kés. A modern kulacsokhoz hőszigetelő tok is tartozik, egyszerüen rögzíthető és könnyen hozzáférhető. Több fajtához ivócsésze is tartozik, amely szorosan illeszkedik a palack aljára. Ez főzőedénynek, csajkának, pohárnak, mosdótálnak egyaránt alkalmas.

Világító eszköz (zseblámpa, chemlight)

Elemlámpa nélkül nem jó eltévedni az erdőben. Szerencsére a mai zseblámpákkal párhuzamos, alig szórt fényüknek köszönhetően nagy távolságra lehet világítani. A jobb minőségü zseblámpák vízhatlanok, és ütésállók is, így veszély esetén erőteljes ütés is mérhető velük. Gyengébbek, de még elég hatékonyak az univerzálisan használható fejlámpák is.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023. 02. 14., 09:11
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023. 02. 09., 10:25
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-02 13:50:19
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
2023-01-27 09:56:50
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
2023-01-20 13:31:49
Az I. világháborút megelőző évtizedekben az egyre erősödő Németország hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy egyenrangú világhatalommá váljon a fénykorát élő Brit Birodalommal. Versengésük egyik legfőbb színtere a haditengerészet volt, így a német mérnökök tudásuk legjavát beleadva, kiváló hadihajók sorát alkották meg.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 27., 14:26
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
2023. 03. 20., 13:40
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.

  JETfly Magazin

Újabb friss hír az L-39NG kapcsán, hiszen az Aero Vodochody repülőgépgyár új gyártósort indított az új kiképző repülőgép számára. Az összeszerelő soron a repülőgép törzsét szerelik össze, a termelési kapacitása a tervek szerint évente legfeljebb 24 darab lesz és több mint 100 embert fog foglalkoztatni.