2023. 03. 27. hétfő
Hajnalka
: 386 Ft   : 358 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

KFOR: 16 éve szolgálatban

Art of WAR  |  2015. 06. 12., 10:12

A Kosovo Force feladata világos: a koszovói biztonság és rend fenntartása. Senki nem tudta előre, mennyi időre lesz szükség a nemzetközi erő szolgálatára, de hogy szükség van rá, az bizonyos. Ma 16 éve jött létre, és azóta is aktív.

Lassan, de biztosan

A balkáni térség évszázadokra visszamenően forró területnek számít. A többnemzetiségü lakosságból és vallási különbségekből adódó konfliktusok gyökerei régre nyúlnak vissza, amelyek gyakran véres etnikai összecsapásokban csúcsosodtak ki. 

A hidegháború alatt „viszonylagos” nyugalom honolt a térségben, hiszen a két nagyhatalom és az azok köré csoportosuló blokkok uralták a világpolitikai színtér majdnem minden szegmensét. Bár a belső problémák jelen voltak, a zárt tömb egységesítése miatt ezek nem váltak hangsúlyossá a mindennapi konfliktusok tengerében. A helyzet a hidegháború végeztével, majd a szovjet tömb darabokra hullásával változott meg. A hat tagköztársaságból álló Jugoszlávia felbomlása után a területi és vallási konfliktusok rohamos tempóban változtatták tüzfészekké a térséget.

Bár Szlovénia és Horvátország függetlenségének elfogadása viszonylag simán ment a nemzetközi porondon, Bosznia-Hercegovinával súlyos gondok adódtak, amelyek a benne élő nemzetiségek közötti feszültségre, s az emiatt kirobbant polgárháborúra vezethetők vissza. A háború 1995-ben ért véget, ám addigra már felbukkantak a hírek az etnikai mészárlásokról és a legsúlyosabb emberiség elleni büntettekről, amelyekből ráadásul majdnem minden szembenálló fél kivette a részét. A béke fenntartásában nagy szerepet játszott az akkor már ENSZ-mandátummal rendelkező IFOR-misszió, amelyből egyébként Magyarország is kivette a részét. Kezdetben átvonulási útvonalat biztosítottunk a szövetségeseknek, később már katonai jelenléttel is növeltük felajánlásunkat. Ez volt az első olyan NATO-misszió, amely gyakorlatban alkalmazta a többnemzetiségü, minden fegyvernemet felvonultató harci kötelékek bevetését békefenntartási célokból. Célja az 1995-ös Daytoni Béke megállapodásának betartatása volt.

Egy évvel később Koszovóban robban ki a konfliktus, amely súlyosabbnak tünik az eddigieknél. 1998-ban annyira elfajul a helyzet, hogy Milosevic jugoszláv elnök csapatokat küld a koszovói szerb lakosság védelmére. A NATO ekkor kapcsolt teljes fordulatszámra, miután érezhető volt, hogy nyomásgyakorlás nélkül nem fog véget érni a konfliktus. 1999-ben zajlik le a legújabb kori történelem egyik leghíresebb légi offenzívája, amelynek során három hónap alatt a szövetséges bombázók gyakorlatilag megsemmisítették a szerb infrastruktúrát, és a közigazgatási létesítmények zömét. A légicsapások után a szárazföldi csapatoké volt a főszerep. 1999. június 12-én az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1244-es határozata alapján létrejön a Kosovo Force, közismert nevén a KFOR nevü szövetséges nemzetközi békefenntartó haderő. A 16 évvel ezelőtt megalakult megahadsereg feladata a rend és a biztonság fenntartása volt. Miután katonái bevonulnak Koszovóba, néhány nap alatt átvették az irányítást Milosevic hadseregétől, s máig felügyelik a területet.

A magyar szerepvállalás

A balkáni konfliktus furcsa helyzetben találta Magyarországot, hiszen kirobbanásakor még nem voltunk NATO-tagállam. 1991 végére már alapító tagjai lettünk az Észak-Atlanti Együttmüködési Tanácsnak, amelyet a volt Varsói Szerződés tagállamai alkottak az atlanti szervezettel kiépítendő kapcsolatok érdekében. Az elméleti együttmüködés egy idő után gyakorlati programokba váltott át. Az 1994-es Békepartner-program tevékeny részeseként hazánk már katonai együttmüködést is kialakított, igaz, egyelőre ez még nem konkrét harcászati szerepvállalást jelentett. A boszniai IFOR/SFOR hadmüveletek során a magyar fél befogadó támogatást nyújtott a partnerországoknak, majd elérkezett az idő, amikor saját müszaki kontingenssel vehetett részt a feladatokban. A felajánlások és a tisztes helytállás nagyban hozzájárult ahhoz, hogy 1997-ben Magyarország megkezdhette a tárgyalásokat a NATO-csatlakozásról, majd 1999. március 12-én tagjává vált a szervezetnek.

Hogy mennyire gyorsan szükség lesz a kötelezettségek betartására, azt – a balkáni helyzetet ismerve – mindenki tudta. A NATO légitámadásaiban hazánk már részt vett támogatóként, majd a kezdetektől, azaz 1999 júniusa óta katonai kontingenssel is erősíti a szövetséges munkát. Az afganisztáni missziós tevékenység átalakulása és a NATO változó célkitüzései miatt Magyarország növelte katonai erejét a Nyugat-Balkánon. Jelenleg mintegy 350 katonánk szolgál a térségben.

Galéria: KFOR: 16 éve szolgálatban

aaaa dddddd
Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023. 02. 14., 09:11
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023. 02. 09., 10:25
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-02 13:50:19
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
2023-01-27 09:56:50
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
2023-01-20 13:31:49
Az I. világháborút megelőző évtizedekben az egyre erősödő Németország hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy egyenrangú világhatalommá váljon a fénykorát élő Brit Birodalommal. Versengésük egyik legfőbb színtere a haditengerészet volt, így a német mérnökök tudásuk legjavát beleadva, kiváló hadihajók sorát alkották meg.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 27., 14:26
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
2023. 03. 20., 13:40
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.

  JETfly Magazin

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Svédország a Grob G 120TP típust választotta az alapfokú kiképző repülőgép kategóriára, felváltva idővel a kiöregedő SK 60-as flottát.