2025. 04. 27.
Zita
: 407 Ft   : 359 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Tíz civil jármű, amely „bevonult a seregbe”

Art of WAR  |  2015. 06. 17., 14:13

Eheti szubjektív tízes listánkban olyan járművek szerepelnek, amelyeket civil használatra gyártottak, végül mégis a hadseregben kötöttek ki.

Taxival a frontra

A francia hadvezetés 1914 szeptemberében Párizsból irányított az onnét száz kilométerre levő Marne-frontvonalhoz katonákkal töltött városi Omnibuszokat és több száz Renault Taxit. A párizsi taxisok szeptember 6-án, egy nap alatt hatezer gyalogost szállítottak az északkeleti frontvonalakhoz, hogy megerősítsék a brit és francia seregeket, amelyek a marne-i csatában igyekeztek megállítani az előretörő németeket. Bár a császári csapatok olyan közel kerültek Párizshoz, hogy a távolból láthatták a húsz kilométerre fekvő Eiffel-torony tetejét, a csatát az antant-csapatok nyerték és a párizsi taxisok jól jártak. A teljes viteldíjat megkapták, azaz fejenként 70,102 frankot. 

A frontra is kijutott a Csepel-kerékpár

Az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregében először 1908-ban szerepelt kerékpáros gyalogság fegyvergyakorlaton. 1910-ben a 40. honvéd gyaloghadosztály állománytábláján már százhúsz kerékpár szerepelt, emellett motorkerékpárok, gépkocsik és két vöröskereszt egyleti betegszállító kerékpár. A hadsereg által használ kerékpárok zöme a Weiss Manfréd Acél- és Fém Müvek által gyártott hadikerékpár volt. Emellett bevetettek polgári használatra gyártott Csepel kerékpárokat, amikor a szükség úgy hozta, bár a civil jármüvek váza nem volt olyan strapabíró, mint az eleve katonai használatra gyártottaké. 

Alig jelent meg a teherautó, máris bevetették

Civil használatra készült teherautót a feljegyzések alapján 1916-ban Dublinban használtak először-kisebb átalakítások után. Mivel a felkelő írek el voltak látva lőfegyverekkel, a brit hadsereg teherautókat foglalt le, hogy a katonáknak védelmet biztosítson. Ezek vezetőfülkéjéhez vonatoknál használt acéllemezeket erősítettek, a platóra pedig vasúti gőzmozdonyok füstszekrényét rögzítettek. A bent lévő katonák füstszekrényeken lévő nyílásokon keresztül tudtak kifelé lőni, és hogy az ír felkelőket megtévesszék, festékkel rengeteg ál-nyílást pingáltak. A feljegyzések három ilyen teherautóról tesznek említést, amelyeket a felkelés véres leverése után visszaszolgáltattak eredeti tulajdonosuknak.

Traktor is ment a frontra a délszláv háborúban

A délszláv háború során a boszniai szerb erők rengeteg improvizált harcjármüvet használtak. Ezek között voltak vaslemezekkel „védett” és géppuskával felfegyverzett traktorok is, amelyek, habár kinézetre kissé bizarrnak tüntek, a célnak megfeleltek. Nem a páncélos traktor volt az akkori harcok egyetlen furcsasága, ott voltak a teherautók platójára erősített rakétakonténerek is, és még sok más.

Nem csak utasokat szállított a Queen Elizabeth

Az RMS QUEEN ELISABETH a Cunard Line hajózási cég óceánjárója volt, amit évtizedekig a világ legnagyobb utasszállító hajójaként ismertek. A második világháború alatt Szingapúrban átalakították hadi célokra. Nagy sebessége alkalmassá tette arra, hogy konvoj nélkül haladva nagy csapatkontingenseket szállítson anélkül, hogy különösebben tartania kellett volna a lassabb német tengeralattjáróktól. Katonai pályafutása alatt a Queen Elizabeth csaknem nyolcszázezer katonát szállított és több mint félmillió mérföldet tett meg. A háború után a hajó visszatérhetett az utasszállításhoz, és évekig közlekedett az Atlanti-óceánon.

Robogóból csináltak harci jármüvet

„Egy Vespa - majdnem - mindenre jó” - tartja a szlogen. Talán ennek szellemében fejlesztettek ki Franciaországban, az 1950-es években légideszant alakulatok számára a Vespa 150 TAP-ot. A harcjármü alapját a Vespa legendás 150-es konstrukciója adta, amely a Piaggio eredeti, 98 köbcentiméteres „Vespa” robogójának továbbfejlesztett verziója volt. A kissé átalakított Vespa robogó erősebb vázat és egy amerikai gyártmányú M20-as 75 milliméteres páncéltörő hátrasiklás nélküli löveget kapott. Elméletileg menetből is lehetett lőni, de ez túl veszélyes volt ahhoz, hogy ténylegesen használhassák, mivel a hátracsapó gázok akadályozták volna a vezetőt a kormányzásban. Mivel a felmálházás is időt vett igénybe, rövidtávon az M20-assal a gyalogos alakulatok gyorsabban elmenekülhettek, mint a robogósok. A bizarr jármüvet a franciák bevetették ugyan Algériában, de sivatagi területen a rendkívül sérülékeny robogók nehezen boldogultak, ráadásul a külön lőszer-szállító robogók ellenére szinte állandó probléma volt a nem megfelelő lőszer-utánpótlás.

Gerillák és terroristák örök kedvence: a Toyota Hilux

A Toyota Hilux a japán Toyota Motor Corporation sikerszériája. 1968-ban került le az első változata a futószalagról, azóta pedig már a hetedik generáció is kikerült az utakra. A népszerü pickup arra a kétes hírnévre is szert tett, hogy a gerillák, félkatonai szervezetek és terroristák kedvelt jármüve lett az évek során. Az igénytelen és rendkívül strapabíró járgányok gyakran feltünnek észak-Afrikától az Iszlám Állam által uralt területekig, sok esetben olyan extrákkal felszerelve, mint a gépfegyver vagy rakétavető.

„Négy kerék egy fedél alatt"

„Négy kerék egy fedél alatt" – ez volt a reklámszlogenje a Citroën 2CV-nek, amelyet tervezői a vidéki alacsony jövedelmü embereknek szántak, és álmukban sem gondolták, hogy egyszer majd katonák (is) használatba veszik. A híres kacsa pickup változata azonban felkeltette egy brit admirális figyelmét, aki szerzett is néhányat a hajón is könnyedén szállítható jármüből. A kis Citroen annyira bevált a brit haditengerészetnél, hogy később többet is rendeltek belőle. 

Nem csak a turisták kedvence a Cessna

A Cessna különleges elrendezésü kétmotoros gépe 1961-ben repült először. A többi „hagyományos” Cessnához hasonló felső szárnyas elrendezés és törzsforma megmaradt, de az orrban lévő motor mögött, törzs végébe egy második, tolólégcsavarral ellátott motort helyeztek el, a hagyományos függőleges és vízszintes vezérsíkokat pedig a szárnyból hátranyúló két tartóra helyezték. A népszerü Skymastert a légitaxitól a katonai felderítő és támadó feladatokon át a kutató-mentő repülőgépig sokféle feladatkörben láthatjuk, sőt, készült belőle egy túlnyomásos kabinnal rendelkező változat is.

A hadsereg is rendelt a legendás Harley-ből

A Harley Davidson WL 45 szériája olyan jól sikerült, hogy az amerikai hadsereg figyelmét is felkeltette. A gyártó végül egy különleges változatot készített a nem mindennapi megrendelőnek. A civil WL-re alapozott harci motoron számos változtatást hajtottak végre, hogy megfeleljen a kihívásoknak. A sárvédőket úgy képezték ki, hogy a sár ne ragadhasson meg bennük, a motor hátuljára pedig strapabíró csomagtartót szereltek, amin egy nagyméretü lőszeresládát, vagy két rádiót tudtak szállítani. Ez lett a Harley-Davidson WLA, amit 1940-ben kezdtek gyártani. 

Fotó: illusztráció

Galéria: Tíz civil jármű, amely „bevonult a seregbe”

aaaa dddddd
Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-06-20 15:28:26
A közelmúltban számoltunk be lapunkon Brunei H145M rendeléséről, most pedig folytatódik a sor Belgiummal: az újabb beszerzés hírét a Párizsban megrendezett Eurosatory védelmi és biztonsági kiállításon jelentették be.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

Pontosan két évvel ezelőtt bemutatkozó interjút készített Tőrös István dr. Bali Tamás ezredessel, aki akkor vette át az MH Kiss József 86. Helikopterdandár parancsnoki beosztását. Két év után ismét van miről beszélgetniük.

  NÉPSZERŰ HÍREK