Nem csak az Amerikai Egyesült Államok alkotja a NATO szervezetét - ez volt a fő gondolata és célja a Saber Strike 2015 elnevezésű, Lengyelországban megrendezett hadgyakorlatnak. Ahogy a tizennégy nemzet által képviselt mottó is tartja: „Habár önállóan mozgunk, együtt harcolunk.”
A június 8-19. között végrehajtott feladatok során közel 6 ezer katona „harcolt” együtt - a gyakorlat forgatókönyvének megfelelően. A gyakorlat különlegessége pedig az volt, hogy minden egyes alegység többnemzeti jellegüen dolgozott, így a kezdeti nyelvi nehézségeket átlépve a különböző országok katonáinak a harcmodorban is alkalmazkodniuk kellett egymáshoz.
A csaknem kéthetes Saber Strike 2015 kiemelt látogatói napján a résztvevő államok főtisztjei és képviselői betekintést nyerhettek abba, hogy miként is tudnak csapataik összefogni és ütőképes erővel válaszolni egy ellenséges támadásra. Szárazföldön, levegőben egyaránt „komoly” harcok folytak. Míg lent a dánok harckocsizói törtek előre szövetségeseik tüzérségi támogatása mellett, addig fent amerikai F-16-os vadászgépek és AH-64-es Apache harci helikopterek nyújtottak közel légi támogatást. Sőt, egy tiszteletkör erejére egy komótosan, de tekintélyt parancsolóan a levegőt szelő amerikai B-52-es nehézbombázó repülőgép is megjelent.
„Erős kapcsolatot építettünk ki egymás között a gyakorlat során. A két hét alatt egy új, erős Európa megalakulásának lehettünk szemtanúi” – fogalmaztak a gyakorlatot vezető tisztek. Értékelőjükben hozzátették, hogy egy nemzet sem harcolhat egyedül. És éppen ezért senkinek nem is kell, hiszen a NATO országok mindig számíthatnak egymásra. Ha kell, együtt harcolnak, vállvetve.
Fotó: a szerző, Snoj Péter felvételei