2024. 09. 13. péntek
Kornél
: 395 Ft   : 356 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Kína ismét orosz technikával erősít

Art of WAR  |  2015. 07. 01., 09:05

Nagy port kavart a fegyveripar berkein belül a hír, hogy a Kínai Népköztársaság újra orosz rakétarendszert vásárol. Ez pedig nem más, mint az Sz-400. Vajon ez a tény felborítja majd a régió erőegyensúlyát?

Köztudott tény, hogy a kínai haditechnikai eszközök között szép számmal akadnak tisztán orosz, illetve olyan saját fejlesztésü eszközök, melyek alapját, egy már bizonyított orosz eszköz alkotja. Nincs ez másként a rendszeresített légvédelmi fegyverek terén sem. A NATO és szövetségesei régóta számolnak a kínai kezekben lévő Sz–300-as légvédelmi rakétarendszerekkel, melyek eddig lehetővé tették, hogy Kína mintegy 300 km-es körzetben oltalmazza területét. A Kommunista Párt úgy látszik nem elégedhetett meg a ténnyel, hogy egy esetleges konfliktus esetén képesek Tajvan észak-nyugati partját ellenőrzésük alatt tartani, de nem képesek India, vagy Dél-Korea nagyobb városainak légterét lefedni.

Az orosz Roszoboronexport, mely az orosz állam haditechnikai kereskedelmének nagy részét bonyolítja, április 13-án jelentette be, hogy új megállapodás született Kína és Oroszország között. Ennek értelmében a félelmetes hírü Sz–400-as rakétarendszer (SA–21 Growler) első exportőre Kína lesz.

"Sok ország szeretne Sz–400-as rakétavédelmi rendszert szerezni, de a mi vállalatunknak elsősorban az orosz védelmi minisztérium igényeit kell kielégítenie. Ráadásul bonyolult lenne ezeket a rendszereket egyszerre több országnak átadni. Kína ezen a téren úttörő lett” – nyilatkozta a Kommerszant címü orosz napilapnak Anatolij Iszajkin, az orosz Roszoboronexport haditechnikai vállalat vezérigazgatója. Szerinte a fegyvervásárlási szerződés egyaránt szolgálja Oroszország és Kínai Népköztársaság érdekeit is.

A szerződés szerint, – bár részleteiben titkosított, – valószínüsíthető, hogy a vásárolt eszközök száma a 4 és 6 üteg között lehet, mintegy 3 milliárd USD értékben. Már önmagában kiemelt jelentőséggel bír, hogy Oroszország hajlandó volt eladni az SZ–400-as rendszert. Ezzel ugyanis tovább erősödik a kötődés Moszkva és Peking között, ami mára stratégiai szintre emelkedett. Napjainkban Oroszország Kína első számú fegyverszállítója. 2010-ben Kína tizenöt darab Sz–300 légvédelmi rakétát és a hozzá tartozó berendezést vásárolt Oroszországtól.

Az Sz–400-as, az Sz–300-as továbbfejlesztett változata, a világ egyik legfejlettebb légvédelmi rakétarendszere. Rakétái 400 kilométeres távolságig és 30 kilométeres magasságig vethetők be harcigépek, drónok és manőverező robotrepülőgépek ellen, de képesek közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták megsemmisítésére is.

Az Sz–400-as Triumf megvásárlásáról már 2010 óta folytak tárgyalások Peking és Moszkva között, de ezek többször elakadtak. Azonban a tárgyalásokat felgyorsította az ukrán válság és az Oroszország ellen bevezetett nyugati szankciók. A South China Morning Postban tavaly augusztusban jelent meg egy cikk, amely – kínai kormányzati forrásokra hivatkozva – az állította, hogy a tárgyalások „már a végső fázisban vannak”. 2014 márciusában Vlagyimir Putyin orosz elnök rábólintott az Sz–400-as légvédelmi rakétarendszerek eladására Az újság által megkérdezett szakértők szerint az Sz–400-ok alaposan felboríthatják a regionális (kelet-ázsiai) egyensúlyt. A megnövelt képességekkel ugyanis Kína képes lesz elérni Tajvan bármely pontján repülő légieszközt, de az új hatótávolságban olyan városok találhatóak, mint Új-Delhi, Kalkutta, Hanoi vagy Szöul. Sőt! A Japán ellenőrzés alatt álló, de kínai érdekeltségbe tartozó Szenkaku-szigetek légtere is komoly nyomás alá kerülhet. A tajvani honvédelmi minisztérium közleménye szerint, már megvizsgálták az új rakétarendszer szabta lehetséges fenyegetéseket, és szükséges ellenlépéseket tettek. Független szakértők szerint, Tajvan szintén új fegyverrendszer beszerzésén gondolkozik.

Mindeközben a legnagyobb nyertes valószínüleg Oroszország, aki az első exportra szánt egységek leszállítását 2017-re ígérte, ugyanarra az évre mikor bemutatkozik az eddig csak hír morzsákból ismert Sz–500-as rendszer. Biztosítva ezzel, hogy Oroszországnak hosszú időre megmaradjon a jelenlegi státusza, légvédelmi rakéta nagyhatalom.

Ugyanakkor jogos a kérdés: Oroszország miért hajlandó megosztani Kínával az egyik legújabb és legmodernebb védelmi rendszerét? Ez különösen annak fényében tünhet furcsának, hogy Moszkva a mai napig rendkívül óvatos az új katonai technológiák és fegyverek eladását illetően. Az orosz katonai vezetés – félve attól, hogy ezeket a fegyvereket a közeljövőben az oroszok ellen is bevethetik – általában az „egy generációval elmaradt” fegyvereket vagy az egykori szovjet (de felújított) eszközöket ajánlja eladásra.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

Fontos mérföldkövet ünnepel a Holland Királyi Légitársaság, ugyanis 95 évvel ezelőtt nyílt meg a légi összeköttetés Amszterdam és Budapest között.

  NÉPSZERŰ HÍREK