2023. 04. 01. szombat
Hugó
: 381 Ft   : 350 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Kína ismét orosz technikával erősít

Art of WAR  |  2015. 07. 01., 09:05

Nagy port kavart a fegyveripar berkein belül a hír, hogy a Kínai Népköztársaság újra orosz rakétarendszert vásárol. Ez pedig nem más, mint az Sz-400. Vajon ez a tény felborítja majd a régió erőegyensúlyát?

Köztudott tény, hogy a kínai haditechnikai eszközök között szép számmal akadnak tisztán orosz, illetve olyan saját fejlesztésü eszközök, melyek alapját, egy már bizonyított orosz eszköz alkotja. Nincs ez másként a rendszeresített légvédelmi fegyverek terén sem. A NATO és szövetségesei régóta számolnak a kínai kezekben lévő Sz–300-as légvédelmi rakétarendszerekkel, melyek eddig lehetővé tették, hogy Kína mintegy 300 km-es körzetben oltalmazza területét. A Kommunista Párt úgy látszik nem elégedhetett meg a ténnyel, hogy egy esetleges konfliktus esetén képesek Tajvan észak-nyugati partját ellenőrzésük alatt tartani, de nem képesek India, vagy Dél-Korea nagyobb városainak légterét lefedni.

Az orosz Roszoboronexport, mely az orosz állam haditechnikai kereskedelmének nagy részét bonyolítja, április 13-án jelentette be, hogy új megállapodás született Kína és Oroszország között. Ennek értelmében a félelmetes hírü Sz–400-as rakétarendszer (SA–21 Growler) első exportőre Kína lesz.

"Sok ország szeretne Sz–400-as rakétavédelmi rendszert szerezni, de a mi vállalatunknak elsősorban az orosz védelmi minisztérium igényeit kell kielégítenie. Ráadásul bonyolult lenne ezeket a rendszereket egyszerre több országnak átadni. Kína ezen a téren úttörő lett” – nyilatkozta a Kommerszant címü orosz napilapnak Anatolij Iszajkin, az orosz Roszoboronexport haditechnikai vállalat vezérigazgatója. Szerinte a fegyvervásárlási szerződés egyaránt szolgálja Oroszország és Kínai Népköztársaság érdekeit is.

A szerződés szerint, – bár részleteiben titkosított, – valószínüsíthető, hogy a vásárolt eszközök száma a 4 és 6 üteg között lehet, mintegy 3 milliárd USD értékben. Már önmagában kiemelt jelentőséggel bír, hogy Oroszország hajlandó volt eladni az SZ–400-as rendszert. Ezzel ugyanis tovább erősödik a kötődés Moszkva és Peking között, ami mára stratégiai szintre emelkedett. Napjainkban Oroszország Kína első számú fegyverszállítója. 2010-ben Kína tizenöt darab Sz–300 légvédelmi rakétát és a hozzá tartozó berendezést vásárolt Oroszországtól.

Az Sz–400-as, az Sz–300-as továbbfejlesztett változata, a világ egyik legfejlettebb légvédelmi rakétarendszere. Rakétái 400 kilométeres távolságig és 30 kilométeres magasságig vethetők be harcigépek, drónok és manőverező robotrepülőgépek ellen, de képesek közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták megsemmisítésére is.

Az Sz–400-as Triumf megvásárlásáról már 2010 óta folytak tárgyalások Peking és Moszkva között, de ezek többször elakadtak. Azonban a tárgyalásokat felgyorsította az ukrán válság és az Oroszország ellen bevezetett nyugati szankciók. A South China Morning Postban tavaly augusztusban jelent meg egy cikk, amely – kínai kormányzati forrásokra hivatkozva – az állította, hogy a tárgyalások „már a végső fázisban vannak”. 2014 márciusában Vlagyimir Putyin orosz elnök rábólintott az Sz–400-as légvédelmi rakétarendszerek eladására Az újság által megkérdezett szakértők szerint az Sz–400-ok alaposan felboríthatják a regionális (kelet-ázsiai) egyensúlyt. A megnövelt képességekkel ugyanis Kína képes lesz elérni Tajvan bármely pontján repülő légieszközt, de az új hatótávolságban olyan városok találhatóak, mint Új-Delhi, Kalkutta, Hanoi vagy Szöul. Sőt! A Japán ellenőrzés alatt álló, de kínai érdekeltségbe tartozó Szenkaku-szigetek légtere is komoly nyomás alá kerülhet. A tajvani honvédelmi minisztérium közleménye szerint, már megvizsgálták az új rakétarendszer szabta lehetséges fenyegetéseket, és szükséges ellenlépéseket tettek. Független szakértők szerint, Tajvan szintén új fegyverrendszer beszerzésén gondolkozik.

Mindeközben a legnagyobb nyertes valószínüleg Oroszország, aki az első exportra szánt egységek leszállítását 2017-re ígérte, ugyanarra az évre mikor bemutatkozik az eddig csak hír morzsákból ismert Sz–500-as rendszer. Biztosítva ezzel, hogy Oroszországnak hosszú időre megmaradjon a jelenlegi státusza, légvédelmi rakéta nagyhatalom.

Ugyanakkor jogos a kérdés: Oroszország miért hajlandó megosztani Kínával az egyik legújabb és legmodernebb védelmi rendszerét? Ez különösen annak fényében tünhet furcsának, hogy Moszkva a mai napig rendkívül óvatos az új katonai technológiák és fegyverek eladását illetően. Az orosz katonai vezetés – félve attól, hogy ezeket a fegyvereket a közeljövőben az oroszok ellen is bevethetik – általában az „egy generációval elmaradt” fegyvereket vagy az egykori szovjet (de felújított) eszközöket ajánlja eladásra.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 03. 03., 15:52
Ünnepi sorakozót és emléktábla avatást tartottak az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred megalakulása alkalmából március 1-jén, szerdán. Egyúttal megnyitották a Hadikikötőben található hajózástörténeti kiállítást is, ahol a látogatók megismerhetik a folyamőrség történetét.
2023. 03. 03., 13:10
1939. szeptember 10-én, még csak kilenc napja tartott a II. világháború, amikor a Royal Navy elvesztette első hajóját, a HMS Oxley tengeralattjárót. A történteket nemcsak tragikussá, hanem felettébb kínossá is tette, hogy az egyébként már eléggé elavultnak számító egységet nem egy német U-Boot küldte a tenger fenekére, hanem egy másik brit tengeralattjáró, a HMS Triton.
2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023-02-14 09:11:19
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023-02-09 10:25:02
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-02 13:50:19
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 29., 09:41
Az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred hadihajós katonái március 27-én végrehajtották a Mosoni-Duna felderítését egy aknamentesítő hadihajóval és egy tűzszerész járőrhajóval.
2023. 03. 27., 14:26
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.

  JETfly Magazin

Áprilisban sem lesz hiány repülős rendezvényekből, előadásokból és beindul a repülőnapos szezon is! Olvasóinknak összegyűjtöttünk néhány programot, amire érdemes lesz ellátogatni.