A NATO és Oroszország növekvő számú és méretű hadgyakorlatai egyaránt fokozzák egy fegyveres konfliktus veszélyét Európában - figyelmeztetett augusztus 12-én, szerdán a londoni központú ELN kutatóintézet.
Ian Kearns, az Európai Vezetői Hálózat nevü intézet igazgatója az amerikai AP hírügynökségnek nyilatkozva rámutatott: a két fél hadgyakorlatai hozzájárulnak a bizalmatlanság légköréhez. Kearns a társszerzője annak az ELN-tanulmánynak, amely tüzetesen górcső alá vette az Észak-atlanti Szerződés Szervezete és Oroszország egy-egy idei nagy hadgyakorlatát, és erre a következtetésre jutott: "Oroszország a NATO-val való konfliktusra, a NATO az Oroszországgal való lehetséges összeütközésre készül". A két hadgyakorlat az ELN szerint alkalmas arra, hogy a bizonytalanságot táplálják, és a veszélyes katonai összecsapások kockázatát növelik.
Carmen Romero NATO-szóvivő úgy reagált a tanulmány megállapításaira, hogy félrevezető a NATO és az orosz gyakorlatok közé egyenlőségjelet tenni. "A NATO hadgyakorlatai, szemben azzal, amit a tanulmány sugall, nem teszik valószínübbé egy háború kitörését Európában" - szögezte le, s hozzátette, azoknak éppen ellenkezőleg az a céljuk, hogy fokozzák a biztonságot és stabilitást a kontinensen az egyre növekvő orosz agresszióra válaszul. Romero azt mondta, hogy az orosz védelmi minisztérium több mint négyezer hadgyakorlatot hirdetett idénre, ez több mint a tízszerese annak, amit a NATO és 28 tagállama tartani tervez.
Az ELN kutatói kimutatták, hogy Oroszország márciusi nagyszabású hadgyakorlatán 80 ezer ember vett részt, míg a NATO Egyesített pajzs kódnevü júniusi mobilizálási gyakorlatára 15 ezer katonát vezényeltek 19 NATO- és 3 partner államból. Moszkva azzal hárította el a nyugati aggodalmakat, hogy a gyakorlatokra a katonák kiképzése miatt van szükség. Az ELN megállapította, hogy a hadgyakorlatok megmutatták a felek gyenge pontjait: a NATO esetében ez Lengyelország és a balti államok, míg Oroszország számára lényegesen több létezik, ilyen a Krím félsziget, az Északi-sark, továbbá a NATO-tagállam Észtországgal és Lettországgal határos térségek.
A londoni kutatóintézet felhívta a felek figyelmét arra, hogy nagyobb visszafogottságot kellene gyakorolniuk a jövőbeni hadgyakorlatok megrendezésében, azok méretét és a forgatókönyveket illetően is. "A történelem sok olyan vezető példáját ismeri, akik úgy hitték, ellenőrzésük alatt tudják tartani az eseményeket, amelyek azonban hajlamosak felgyorsulni és saját lendületet venni" - mondta Ian Kearns, az ELN igazgatója.
A NATO-szóvivő megjegyezte: az észak-atlanti szövetség egy évvel előre jelezte az utóbbi évtizedben tartott legnagyobb hadgyakorlatát, és meghívta Oroszország és más államok megfigyelőit, Oroszország viszont szándékosan kerüli a katonai átláthatóságot és kiszámíthatóságot, fokozza a bizonytalanságot "előre nem látható és meglepetésszerü katonai manővereinek" folytatásával.