2024. 07. 27. szombat
Liliána, Olga
: 392 Ft   : 361 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Több évtizednyi előnye van az Egyesült Államoknak Kínával szemben

Art of WAR  |  2015. 09. 14., 11:23

Hiába tesz meg mindent hadserege gyors és látványos fejlesztéséért Kína, még sokáig nem éri utol az Egyesült Államok haderejét. A hadi rendszer komplexitásában Amerikának akár több évtizednyi előnye van – mondta Matura Tamás Kína-szakértő a honvedelem.hu-nak.

Az MTI pekingi tudósítójának beszámolója szerint Hszi Csin-ping kínai államfő a második világháború ázsiai lezárásának hetvenedik évfordulója alkalmából rendezett, a népköztársaság történetének eddigi legnagyobb szabású katonai díszszemléjén, szeptember elején azt mondta: Kína sosem fog hegemóniára törekedni, nem fog terjeszkedni, és nem fogja azokat a tragédiákat másoknak okozni, amelyeket maga szenvedett el a múltban. A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg továbbra is ellátja feladatát a világbéke fenntartásában - közölte Hszi, és ezzel kapcsolatban bejelentette, hogy az ázsiai óriás 2,3 milliós hadseregét 300 ezer fővel csökkenti. A felvonuló haditechnika között először mutatkozott be a DF-21 D (Dongfeng, Keleti szél) típusú ballisztikus rakéta, amelyet a kínai sajtó „repülőgép-hordozó gyilkosnak” nevezett el. Az ilyen típusú rakéták az indításuk után az atmoszféra magaslataiba repülnek, és onnan csapnak le a célpontra, ezért a hagyományos légvédelmi rendszerekkel gyakorlatilag lehetetlen az elhárításuk.

Szakértők szerint Kína a területi viták részeseinek, vagy akár az Egyesült Államoknak is üzenhetett ezekkel: kétszer is gondolja meg az amerikai haditengerészeti dominancia jelképeinek, a repülőgép-hordozóknak a bevetését. A felvonulással egy időben jelent meg a Tencent technológiai vállalat ötperces videója, amelyben a kínai harci eszközök, például Csengtu J-10B és J-20 típusú vadászgépek vélhetően amerikai fegyvereket semmisítenek meg, magyarán hullanak az F-22 Raptorok és a F-35-ösök. Ugyan amerikai zászló sehol sem látható, de az üzenet egyértelmü (a végén ki is írják): Kína kész vállalni egy esetleges háború kockázatát is.

Matura Tamás szerint nem szabad túldimenzionálni fenti üzeneteket, amelyek legalább annyira szólnak a hazai, mint a nemzetközi közönségnek. Kína gazdasága lassul és a 10 százalék feletti bővüléshez szokott lakosság számára ez kellemetlen élmény, ennek az élét próbálja a politika egy erődemonstrációval tompítani. Bár a kínai hadfejlesztésekről szóló hírek tényleg nagyon hangzatosak, de valójában azok technológiája még mindig erősen elmarad az Egyesült Államokétól. „Ami még ennél is fontosabb, hogy ugyan a hadseregek szempontjából nagyon fontos a technológia, de mit sem ér a megfelelő kiképzés, tapasztalat, logisztikai háttér, fenntarthatóság és ezek jól müködő rendszere nélkül” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy ebben az amerikaiaknak – talán nem túlzás – több évtizednyi előnye van. A technológiát – megfelelő anyagi háttérrel - lehet nagyon látványosan fejleszteni és az évtizedes hátrányokat néhány év alatt behozni, de a például a harci tapasztalatot nem. Az Egyesült Államok a múlt század utolsó évtizedétől kezdődően szinte folyamatosan háborúzik, míg Kína Vietnam 1979-es lerohanása óta nem vett részt fegyveres konfliktusban. A kínai kormány ugyanakkor tisztában van saját helyzetével és az elnök által bejelentett, a hadsereget érintő 300 ezres létszámcsökkentés is ennek a jele. Az ország - akár a több ezer éves történelmét tekintve – kontinentális típusú hadsereget tartott fenn. Ez azt jelenti, hogy a szárazföld felől érkező támadásra készültek, és egy akkora ország esetében, mint Kína, ehhez rengeteg emberre volt szükség.

Kína a '80-as évek óta karcsúsítja hadseregét: legutóbb 2003-ban küldtek el 200 ezer katonát. Az ország hadseregében egyébként még így is több mint kétmillióan szolgálnak. Az idén bemutatott úgynevezett Fehér Könyvben, amely Kína hosszútávú stratégiai törekvéseit is tartalmazza, például az olvasható, hogy az ország tengeri hatalmi státuszt szeretne elérni a part menti vizeken túl. Ehhez - más mellett - szövetségesekre is szüksége van, így az Egyesült Államokkal is a jó viszonyra törekszik. „Azt gondolom, hogy amíg egy konkrét konfliktus nem következik be, addig elképzelhető, hogy a Dél-Kínai-tengeren a kínai és az amerikai flotta együtt legyen jelen” – mondta a szakértő.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

2024. július 22-én újabb mérföldkövet jelentő eseményt regisztrálhatott a Szlovák Légierő: megérkezett az első két F-16 Block 70 vadászbombázó északi szomszédunk Malacky-Kuchyňa Légibázisára.

  NÉPSZERŰ HÍREK