Brave Warrior 2015 elnevezéssel nagyszabású, magyar vezetésű, többnemzeti hadgyakorlatot tartanak Magyarországon, szeptember 14-e és október 21-e között. A több országban zajló NATO gyakorlatsorozat részeként összességében, de nem egy időben, hét nemzet, több mint 1200 katonája gyakorlatozik Magyarországon.
A szlovák, ukrán, szlovén, román, és horvát résztvevők mellett legnagyobb létszámban az Európában állomásozó amerikai haderő alegységeitől érkeznek katonák, mintegy ötszázan - áll a Honvédelmi Minisztérium közleményében. Az amerikai haderő az Operational Atlantic Resolve müvelet keretében, más nemzetekkel közösen demonstrálja a NATO kollektív védelmi képességét, a Szövetség erejét, bemutatja a NATO-tagállamok és partnerországok törekvéseit az európai térség stabilitásának erősítésére.
A Brave Warrior 2015. szeptember 17-én látványos mozzanattal veszi kezdetét. A gyakorlatra érkező amerikai erők - együttmüködve a magyar katonákkal - vízi átkelést hajtanak végre a magyar müszakiak által épített pontonhídon Győr-Bácsa térségében, a Mosoni Duna ágon. Ezzel egy időben a Péri repülőtér területén az amerikai 173. Légimozgékonyságú Dandár és az MH 88. Könnyü Vegyes Zászlóalj ejtőernyősei közös légideszant müvelet keretében ejtőernyős ugrást hajtanak végre C-17-es Globemaster szállítógépekből.
A Brave Warrior további mozzanatai, kiképzési eseményei és kapcsolódó gyakorlatai a honvédség központi gyakorlóterén, Újmajor és Várpalota térségében zajlanak majd, 6 héten keresztül, október 21-ig.
Fotó: Rácz Tünde (felvételünk a Brave Warrior 2015 gyakorlatra történő felkészülésen készült)
Galéria: Magyar vezetésű többnemzeti gyakorlat kezdődik
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
Az amerikai haderő február 4-én megsemmisítette az Egyesült Államok légterében a pár nappal korábban felfedezett kínai léggömböt, amely az amerikai álláspont szerint hírszerző légieszköz, míg a kínai kormány eltévedt meteorológiai eszközről beszél.
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
Az I. világháborút megelőző évtizedekben az egyre erősödő Németország hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy egyenrangú világhatalommá váljon a fénykorát élő Brit Birodalommal. Versengésük egyik legfőbb színtere a haditengerészet volt, így a német mérnökök tudásuk legjavát beleadva, kiváló hadihajók sorát alkották meg.
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.
Újabb friss hír az L-39NG kapcsán, hiszen az Aero Vodochody repülőgépgyár új gyártósort indított az új kiképző repülőgép számára. Az összeszerelő soron a repülőgép törzsét szerelik össze, a termelési kapacitása a tervek szerint évente legfeljebb 24 darab lesz és több mint 100 embert fog foglalkoztatni.