Valószínűleg a Brave Warrior 2015 az idei év legkomplexebb hazai harcászati gyakorlata – szögezte le honlapunknak adott interjújában Horváth Gábor dandártábornok, az MH 25. Klapka György Lövészdandár parancsnoka, egyben a gyakorlat igazgatója. Az október 12-ei héten az amerikai-magyar vegyes összetételű századok, éleslövészettel egybekötött harcászati mozzanatot hajtanak végre a Bakonyban – már amennyiben ezt az időjárás engedi.
Sajnos a kiadós esőzés következtében kialakult borzasztóan rossz látási viszonyok nem tették lehetővé az október 14-ére tervezett éleslövészeti feladatok végrehajtását. Az állomány ezért úgymond szárazon gyakorolt különféle mozzanatokat – már ha ez a megfogalmazás helytálló lehet a Bakonyra zúdult csapadékmennyiség ismeretében... Köd, sártenger, szakadó eső, és szürkületi sötétség jellemezte a délutánt, ami azonban így lehetőséget adott arra, hogy valamelyest megvilágítsuk a Brave Warrior 2015-ön eddig lezajlott tevékenységet, és belepillantsunk a közeli jövőbe is.
Horváth Gábor dandártábornok (fenti képünkön jobb oldalon) elmondta: már a gyakorlat tervezésénél a közös kiképzésre helyezték a hangsúlyt.
„Az egyes katonák, illetve szakmák kiképzését alapul véve haladtunk tovább szakasz, illetve század-szintre. Majd pedig a zászlóalj-szintü, közös amerikai-magyar harccsoport megalakulását követően természetesen a zászlóalj-szintü harcászati tevékenység a cél. Eddig az egyik legnagyobb kihívás, század-szintü kötelékekben történő közös feladat-végrehajtás volt. A korábban alkalmazott NATO gyakorlattól eltérően, már század szinten többnemzetiségü, század-harccsoportokat hoztunk létre, amelyben különféle fegyvernemekhez tartozó amerikai vagy magyar kisalegységek szerepeltek, szintén vegyes nemzetiségü század-vezetéssel. Ezek a kötelékek összekovácsolódtak, majd szakasz-kötelék éleslövészeteket hajtottak végre. A gyakorlat záró szakaszában pedig éleslövészettel egybekötött zászlóalj-harccsoport szintü mozzanatot hajtunk végre” – fogalmazott a dandártábornok.
Hozzátette, hogy a tökéletes összhaderőnemi tevékenység megvalósítása érdekében a jövő hét folyamán pedig amerikai és magyar repülőgépek is támogatni fogják a szárazföldi mozzanatokat. A gyakorlat igazgatója szerint a Brave Warrior 2015-ön résztvevő magyar katonák számára a gyakorlat igazi hozadéka nem azonnal lesz lemérhető.
„A rövid távú hasznot nézve természetesen mindkét nemzet katonái rengeteget tudnak tanulni egymástól. Ugye két olyan haderőről van szó, amely kultúráját, hagyományait, eljárásait tekintve azért elég távol állnak egymástól. A közös hang megtalálása mindkét oldaláról maximális kompromisszumkészséget igényel; mégpedig úgy, hogy szem előtt kell tartani a harcászati hatékonyság mutatóit. Ebben nagyot léptünk előre. Jártomban-keltemben is látom, hogy mindkét fél nyitottan, rugalmasan viszonyul az adott harcászati feladatok végrehajtásához. Hosszú távon a mi katonáink sokkal magabiztosabbak lesznek, hiszen a közös munka során látják, hogy más haderő katonái is hasonló problémákkal szembesülnek, és azt is, hogy a magasabb szintü technikai színvonal nem eredményez feltétlenül hatékonyabb feladat végrehajtást” – vont aktuális gyorsmérleget Horváth Gábor dandártábornok.
A gyakorlat komplexitását mutatja, hogy a Brave Warrior 2015-ön belül, október 15-étől többnemzetiségü, dandárszintü, és a zászlóaljtörzsek bevonásával folytatott, számítógéppel támogatott, parancsnoki és törzsvezetési gyakorlás is levezetnek.
Fotó: Demény Andrea hadnagy és a szerző