2024. 03. 28. csütörtök
Gedeon, Johanna
: 396 Ft   : 367 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A francia-német védelmiipari együttműködés dilemmái

A francia-német védelmiipari együttműködés dilemmái
Lázár Zsolt  |  2020. 05. 07., 12:57

Hiánypótló áttekintést ad a francia-német védelmiipari együttműködés körüli problémákról a német Christian Mölling, a German Council on Foreign Relations és a francia Jean-Pierre Maulny, a French Institute for International and Strategic Affairs igazgatóhelyettesének közös munkája.

A szerzőpáros, a két ország számos kormányzati és iparági szereplőjével folytatott háttérbeszélgetései alapján, a kooperáció különböző vetületeit tárja fel és több aggodalmat is megfogalmaz ezek jövőjével kapcsolatban.

Elemzésükben felhívják rá a figyelmet, hogy ha az együttműködés sikeres, akkor annak mélyreható követkeményei lesznek az európai védelemre, és annak technológia és ipari hátterére. Ugyanakkor, bár mind a két ország egyetért a közös projektekben és ezek jövőjét illetően, de vannak olyan területek, ahol már most látszanak a repedések.

Német nézőpontból a francia védelmiipari cégeknek juttatott jelentős kormányzati támogatások okoznak nyugtalanságot, mely különösen érzékeny terület annak fényében, hogy a német kormány messze nem ilyen bőkezű, amikor a saját hadiiparáról van szó. Nem mellékes továbbá, hogy a német fegyverexport szabályozás sokkal kockázatkerülőbb és kevésbé van egy stratégia köré felépítve, mint a francia. Ráadásul, a német szereplők abban sem biztosak, hogy egyáltalán szükségük van-e a franciákkal való védelmi együttműködésre, tekintettel arra, hogy a két ország eltérően értelmezi a stratégiai biztonsági kihívásokat – ezek közt az orosz fenyegetettséget.

Francia nézőpontból ugyanakkor a német beszerzési rendszer hiányosságai és a franciától eltérő megközelítése problémás. Véleményük szerint ugyanis, velük szemben, akik éles szituációkban kipróbált eszközöket és ennek megfelelően konkrét helyzetekre fejlesztett megoldásokat részesítenek előnyben, a német beszerzési módszerek nem képesek a hadsereg valós igényeire megfelelő válaszokat adni. Nem beszélve arról, hogy francia megközelítés a német féllel való kooperációban az Európai Unió és a közös biztonság- és védelempolitika jövőjét látja, valamint az autonóm európai és nemzeti szintű védelmet helyezi előtérbe. Míg a német, politikai szinten messze nem ilyen kiforrott és a jelen helyzetben, nem a politikai vezetés, hanem inkább a védelmiipari cégek által irányított.

Párizsból nézve, a hasonló katonai kultúra és védelmi projekt managament miatt, a korábbi, brit - francia együttműködés simábbnak tűnik, mint a mostani, a német partnerrel. Ezért, ahogy azt a szerzők megállapítják; a francia szereplők egyfajta válság managementként és szükséges rosszként tekintenek a jelenlegi kooperációra Berlinnel.

Ebből is fakad, a szerzők egyik kulcsmegállítása, nevezetesen, hogy a német vállalatok defenzívában érzik magukat a franciákkal való együttműködésben.

A szerzők, a fent említett problémák gyökerét, a kölcsönös bizalmatlanságban, a folyamatos gyanakvásban és az eltérő nemzeti megközelítésékben látják és feloldásukra több javaslattal is élnek. Egyfelől fontos lenne, hogy Franciaország készítsen egy hivatalos, védelmiipari stratégiát, amiben részletezi céljait és a stratégiai autonómiát illető elképzeléseit. Valamint szükség lenne arra is, hogy megossza tapasztalatait a korábbi francia - brit együttműködésről, melyből így tanulhatnának a mostani résztvevők is. Német részről pedig az exportkérdések tisztázása lenne sürgős, tekintettel arra, hogy az utóbbi időben sok figyelmet kapott a kérdés és ezért nem halogatható tovább. Emellett Berlinnek nagyobb figyelmet kellene szentelnie a nemzeti szintű védelmi képességek és a védelmiipar stratégiájának fejlesztésére.

Közös kidolgozásra vár, egy megalapozott, egymással egyeztetett iparstratégia –  mely végre maga mögött hagyja az egymás leckéztetését –, valamint egy közös tudásbázis kialakítása – ami pedig megalapozhatja a valós adatokon és előrejelzéseken nyugvó ipari döntéshozatalt. Ahogy a szerzők megállapítják; ezen peremfeltételek nélkül a valódi, tisztán európai védelmiipar elképzelhetetlen, és minden más, nem az együttműködésre koncentráló opció csak ronthat a két ország lehetőségein.

Forrás: https://dgap.org/

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 22., 13:32
Az Olasz Légierő a közelmúltban búcsúzott a HH-212A helikoptertől, amely több mint 40 év intenzív olaszországi és külföldi szolgálat után vonult nyugdíjba. A HH-212A típus hadrendbe állítása óta több mint 180 000 órát repült, és több száz életet mentett meg.
2024. 03. 11., 11:50
Az MH Klapka György 1. Páncélosdandár katonái többhetes elméleti és gyakorlati képzés keretében sajátították el a Spike LR2 típusú páncéltörő rakéta használatát és karbantartását, a tatai laktanyában, illetve a Magyar Honvédség Központi Gyakorlóterén, a Bakonyban.
2024. 03. 18., 15:07
2024-ben az EUFOR parancsnoki teendőit ellátó nemzet, így magyar csoport biztosítja a misszió MEDEVAC (Medical Evacuation), azaz egészségügyi kiürítési képességét. Beszélgetés a misszióra való felkészülés részleteiről és a külföldi szolgálat körülményeiről Dajka Attila alezredessel, az EUFOR Helikopter Alegység parancsnokával és dr. Forgács Levente hadnaggyal, az alegység egyik orvosával.
2024. 03. 07., 11:04
Semmi, mert egy hasonló méretű, ARV vontatókocsi siet segítségére, hogy biztonságos helyre szállítsa. A pótolhatatlan eszköz kezelését öthetes kiképzés alatt sajátították el a hódmezővásárhelyi és tatai honvédek, tudásukról pedig a március első hetében rendezett táborfalvai vizsganapokon adtak számot.
2024-02-15 15:16:26
Új-Zéland Védelmi Minisztériuma bejelentette, hogy a Lockheed Martin Marietta-i üzemében lefestették az első C-130J szállító repülőgépüket, mely tervezetten idén érkezhet Új-Zéland légierejéhez.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 03. 27., 10:10
„Több évtized után indul újra a fegyvertervező és -gyártó mérnökképzés hazánkban” – többek közt erről állapodott meg dr. Czermann János a Neumann János Egyetem képviselőivel.
2024. 03. 19., 12:55
Március elején több magas szintű delegáció látogatott a nápolyi Szövetséges Összhaderőnemi Parancsnokságra. A látogatások célja az volt, hogy megtárgyalják és kidolgozzák a NATO déli szomszédságával (Közel-Kelet, Észak-Afrika és a Száhel régiók) kapcsolatos partnerségi terveket.
2024. 03. 11., 10:30
A hatvanas években három komolyabb, halálos áldozatokat követelő tűzeset történt az amerikai haditengerészet repülőgép-hordozóin.
2024. 03. 07., 11:37
A római katolikus temetőben a csata emlékére állított obeliszknél a város és a honvédség képviselői koszorúztak.

  JETfly Magazin

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Dánia - az F-35-ösök érkezésével - folyamatosan vonja ki a hadrendből F-16-os vadászbombázóit, melyek értékesítését már korábban meghirdették. A lehetséges vásárló kilétét a napokban hozták nyilvánosságra.