2024. 10. 04. péntek
Ferenc
: 402 Ft   : 364 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A francia-német védelmiipari együttműködés dilemmái

A francia-német védelmiipari együttműködés dilemmái
Lázár Zsolt  |  2020. 05. 07., 12:57

Hiánypótló áttekintést ad a francia-német védelmiipari együttműködés körüli problémákról a német Christian Mölling, a German Council on Foreign Relations és a francia Jean-Pierre Maulny, a French Institute for International and Strategic Affairs igazgatóhelyettesének közös munkája.

A szerzőpáros, a két ország számos kormányzati és iparági szereplőjével folytatott háttérbeszélgetései alapján, a kooperáció különböző vetületeit tárja fel és több aggodalmat is megfogalmaz ezek jövőjével kapcsolatban.

Elemzésükben felhívják rá a figyelmet, hogy ha az együttműködés sikeres, akkor annak mélyreható követkeményei lesznek az európai védelemre, és annak technológia és ipari hátterére. Ugyanakkor, bár mind a két ország egyetért a közös projektekben és ezek jövőjét illetően, de vannak olyan területek, ahol már most látszanak a repedések.

Német nézőpontból a francia védelmiipari cégeknek juttatott jelentős kormányzati támogatások okoznak nyugtalanságot, mely különösen érzékeny terület annak fényében, hogy a német kormány messze nem ilyen bőkezű, amikor a saját hadiiparáról van szó. Nem mellékes továbbá, hogy a német fegyverexport szabályozás sokkal kockázatkerülőbb és kevésbé van egy stratégia köré felépítve, mint a francia. Ráadásul, a német szereplők abban sem biztosak, hogy egyáltalán szükségük van-e a franciákkal való védelmi együttműködésre, tekintettel arra, hogy a két ország eltérően értelmezi a stratégiai biztonsági kihívásokat – ezek közt az orosz fenyegetettséget.

Francia nézőpontból ugyanakkor a német beszerzési rendszer hiányosságai és a franciától eltérő megközelítése problémás. Véleményük szerint ugyanis, velük szemben, akik éles szituációkban kipróbált eszközöket és ennek megfelelően konkrét helyzetekre fejlesztett megoldásokat részesítenek előnyben, a német beszerzési módszerek nem képesek a hadsereg valós igényeire megfelelő válaszokat adni. Nem beszélve arról, hogy francia megközelítés a német féllel való kooperációban az Európai Unió és a közös biztonság- és védelempolitika jövőjét látja, valamint az autonóm európai és nemzeti szintű védelmet helyezi előtérbe. Míg a német, politikai szinten messze nem ilyen kiforrott és a jelen helyzetben, nem a politikai vezetés, hanem inkább a védelmiipari cégek által irányított.

Párizsból nézve, a hasonló katonai kultúra és védelmi projekt managament miatt, a korábbi, brit - francia együttműködés simábbnak tűnik, mint a mostani, a német partnerrel. Ezért, ahogy azt a szerzők megállapítják; a francia szereplők egyfajta válság managementként és szükséges rosszként tekintenek a jelenlegi kooperációra Berlinnel.

Ebből is fakad, a szerzők egyik kulcsmegállítása, nevezetesen, hogy a német vállalatok defenzívában érzik magukat a franciákkal való együttműködésben.

A szerzők, a fent említett problémák gyökerét, a kölcsönös bizalmatlanságban, a folyamatos gyanakvásban és az eltérő nemzeti megközelítésékben látják és feloldásukra több javaslattal is élnek. Egyfelől fontos lenne, hogy Franciaország készítsen egy hivatalos, védelmiipari stratégiát, amiben részletezi céljait és a stratégiai autonómiát illető elképzeléseit. Valamint szükség lenne arra is, hogy megossza tapasztalatait a korábbi francia - brit együttműködésről, melyből így tanulhatnának a mostani résztvevők is. Német részről pedig az exportkérdések tisztázása lenne sürgős, tekintettel arra, hogy az utóbbi időben sok figyelmet kapott a kérdés és ezért nem halogatható tovább. Emellett Berlinnek nagyobb figyelmet kellene szentelnie a nemzeti szintű védelmi képességek és a védelmiipar stratégiájának fejlesztésére.

Közös kidolgozásra vár, egy megalapozott, egymással egyeztetett iparstratégia –  mely végre maga mögött hagyja az egymás leckéztetését –, valamint egy közös tudásbázis kialakítása – ami pedig megalapozhatja a valós adatokon és előrejelzéseken nyugvó ipari döntéshozatalt. Ahogy a szerzők megállapítják; ezen peremfeltételek nélkül a valódi, tisztán európai védelmiipar elképzelhetetlen, és minden más, nem az együttműködésre koncentráló opció csak ronthat a két ország lehetőségein.

Forrás: https://dgap.org/

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

Negyedik alkalommal ad otthont hazánk a Többnemzeti Helikopter Kiképző Központ szakmai útmutatásával az évenkénti helikopterharcászati oktatóképző gyakorlatnak Pápán, a Magyar Honvédség 47. Bázisrepülőtéren.

  NÉPSZERŰ HÍREK