A NATO az utóbbi időben aggodalommal figyeli az Oroszországban zajló hadgyakorlatokat, azok gyakoriságát, valamint nagyságát. Ezek az események arra ösztönözték a NATO-t, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) közreműködésével elérjék azt, hogy az ilyen gyakorlatokon váratlan ellenőrzéseket hajthassanak végre.
A „váratlan” orosz hadgyakorlatok az esetek többségében meglepetésként hatnak a NATO-ra, és ezért az EBESZ-en keresztül akarják Oroszországot rábírni arra, hogy előzetes információkat adjon a gyakorlatokról, azok nagyságáról.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár november 26-án beszélt arról, hogy Európában létre kell hozni egy, a „be nem jelentett gyakorlatok váratlan ellenőrzésére” irányuló rendszert a katonai tevékenységek kiszámíthatóbbá tétele érdekében. Oroszország az utóbbi években drasztikusan emelte az olyan hadgyakorlatok számát, amelyekre az 1980-as években nem volt példa. Megnőtt a csapatok és haditechnikai eszközök nagyhatótávolságú áttelepítése (elsősorban a különböző katonai körzetek között), amelyek váratlan gyakorlatok kezdetét jelentették.
Az Orosz Fegyveres Erőknél a váratlan harcászati ellenőrzések 2013-tól kezdődően váltak egyre gyakoribbá. Az orosz védelmi minisztérium több alkalommal kiemelte ezen ellenőrzések pozitív hatását a hadseregre, és nem titkolt szándékuk, hogy széles körben alkalmazzák az előre tervezett gyakorlatok mellett.
Forrás: RiaNovosztyi