2024. 07. 27. szombat
Liliána, Olga
: 392 Ft   : 361 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Előtérben a Tengeri Hadszíntéri Légi és Rakétavédelem

Art of WAR  |  2015. 11. 09., 10:06

A Tengeri Hadszíntéri Rakétavédelmi (Maritime Theater Missile Defense – MTMD) Társulás, 2015. október 27-én sikerrel zárta az ASD 2015 (At Sea Demonstration 2015) fedőnevű gyakorlatát, pontot téve ezzel négy év tervező munkára, valamint a 3 hetes éleslövészettel és tesztekkel egybekötött tengeri hadgyakorlatra.

A Társulás 1999-ben alakult azzal a céllal, hogy elősegítse az országaik közötti együttműködést és erősítse az egyéni és kollektív képességeiket a tengeri integrált légi és rakétavédelem (Integrated Air and Missile Defense – IAMD) területén.

Ausztrália kivételével a Társulás mind a 10 tagnemzete (Ausztrália, Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Hollandia, Norvégia, Spanyolország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok) részt vett a gyakorlaton, Németország a csoportosítás törzsébe delegált szakértőket, míg a többi nemzet hadihajókkal és repülő eszközökkel is erősítette a demonstrációt. A Társulás hivatalos küldöttei, valamint a Dániából és Japánból érkező megfigyelők az Egyesült Államok 6. Flottájának zászlóshajójáról, a Blue Ridge osztályú USS Mount Whitney-ről (LCC-20) követhették figyelemmel az eseményeket.

 

Egyesült Királyság Külső–Hebridákon található Kísérleti Rakétalőtere (Hebrides Missile Test Range) és természetesen az Atlanti-óceán Skóciához közeli területe adott otthont a gyakorlatnak. A Frank Sijtsma sorhajókapitány vezetése alatt álló csoportosítás felmérte a Társulás képességét a közös taktikai helyzetkép kialakítására, a koalíciós szintű művelettervezésre és tűzkoordinációra, valamint a flotta szintű helyzetreagáló-képességre.

Bár a hadihajók közötti együttműködés vizsgálata, valamint az egyéni és kollektív IAMD képesség felmérése volt az elsődleges cél, a gyakorlaton több, említésre méltó fontos esemény is történt. Kanada, Olaszország, Hollandia, Spanyolország és az Egyesült Államok légvédelmi rakéta éleslövészetet hajtott végre, Franciaország, Norvégia és az Egyesült Királyság radar- és fegyverrendszer-teszteket végeztek, az Egyesült Államok pedig, a többi nemzet közreműködésével, először indított ballisztikus rakétavédelmi (Ballistic Missile Defense – BMD) képességgel rendelkező Standard Missile 3 (SM–3) Block IA légvédelmi rakétát Európában. Szintén a gyakorlat során történ először, hogy nem Egyesült Államokbeli hadihajó biztosított célparamétereket egy Egyesült Államokbeli irányított rakéta rombolónak. Végezetül pedig, Olaszország, az Egyesült Királyság, Hollandia, Spanyolország és az Egyesült Államok demonstrálták azon képességeiket, amivel hozzájárulnak a NATO ballisztikus rakétavédelmi rendszeréhez.

 

A kilenc országot felvonultató megmérettetésen a csoportosításnak ballisztikus és hajó-elleni rakéták egyidejű fenyegetésével szemben kellett védelmet biztosítania, információt kellett továbbítaniuk több, mint 5,7 millió négyzetmérföld nagyságú területen és használniuk kellett különböző típusú fegyverrendszereket, hogy azonosítsák, kövessék és végül megsemmisítsék ezeket a fenyegetéseket. A koalíciós erők összesen 27 rakétát indítottak– többek között Evolved Sea Sparrow Missile és SM–3 típusúakat (Egyesült Államok, valamint Aster–30 típusút (Franciaország, Olaszország és az Egyesült Királyság).

A gyakorlat fő mozzanata mindenképp az volt, amikor a lőtérről egy Terrier Orion típusú, rövid hatótávolságú ballisztikus rakéta célanyaggal együtt két hajó-elleni cirkálórakétát is indítottak és ezt a fenyegetést a csoportosításnak egy időben kellett leküzdenie. Az Arleigh Burke osztályú USS Ross (DDG–71) irányított-rakéta romboló SM–3 légvédelmi rakétát indított, ami sikeresen megsemmisítette a ballisztikus célanyagot, míg testvérhajója a USS The Sullivans (DDG–68) SM–2 légvédelmi rakétákkal megsemmisítette a hajó-elleni célanyagokat. (USS Ross SM–3 rakéta indítása: https://www.youtube.com/watch?v=5tpdVUOCGes)

 

A négy Európában állomásozó és ballisztikus rakéták elfogására is alkalmas – és a gyakorlaton is részt vevő – rombolója mellet az Egyesült Államok szárazföldre telepített úgynevezett "Aesis Ashore" bázisokkal növeli az Európai ballisztikus rakéták elleni védelmi képességet. A romániai bázis várhatóan az év végére lesz üzemképes, míg a Lengyelországban települő várhatóan 2018-ban.

Amikor Norvégia is bejelentette részvételét a gyakorlaton, Oroszország védelmi miniszter-helyettese Anatolij Antonov azt nyilatkozta, hogy "…úgy hisszük, hogy a Egyesült Királyság, Olaszország, Kanada, Hollandia, Franciaország, Norvégia és az Egyesült Államok részvételével zajló gyakorlat fő célja a lég- és rakétavédelem, valamint az Egyesült Államok SM–3 rakétájának a tesztelése. A gyakorlatot az Atlanti-óceán észak-keleti részén tartják, ami csak azt bizonyíthatja, hogy orosz ballisztikus rakéták elfogását tervezik gyakorolni."

Zárszóként pedig Jon A. Hill ellentengernagyot, a Társulás elnökét idézném, aki a gyakorlat fő célját a következőképp fogalmazta meg: "Építkezzünk kicsit, teszteljünk kicsit és tanuljunk sokat."

Fordította, összeállította: Galgóczy Gábor őrnagy

Forrás: MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

2024. július 22-én újabb mérföldkövet jelentő eseményt regisztrálhatott a Szlovák Légierő: megérkezett az első két F-16 Block 70 vadászbombázó északi szomszédunk Malacky-Kuchyňa Légibázisára.

  NÉPSZERŰ HÍREK