2023. 04. 01. szombat
Hugó
: 381 Ft   : 350 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Előtérben a Tengeri Hadszíntéri Légi és Rakétavédelem

Art of WAR  |  2015. 11. 09., 10:06

A Tengeri Hadszíntéri Rakétavédelmi (Maritime Theater Missile Defense – MTMD) Társulás, 2015. október 27-én sikerrel zárta az ASD 2015 (At Sea Demonstration 2015) fedőnevű gyakorlatát, pontot téve ezzel négy év tervező munkára, valamint a 3 hetes éleslövészettel és tesztekkel egybekötött tengeri hadgyakorlatra.

A Társulás 1999-ben alakult azzal a céllal, hogy elősegítse az országaik közötti együttműködést és erősítse az egyéni és kollektív képességeiket a tengeri integrált légi és rakétavédelem (Integrated Air and Missile Defense – IAMD) területén.

Ausztrália kivételével a Társulás mind a 10 tagnemzete (Ausztrália, Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Hollandia, Norvégia, Spanyolország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok) részt vett a gyakorlaton, Németország a csoportosítás törzsébe delegált szakértőket, míg a többi nemzet hadihajókkal és repülő eszközökkel is erősítette a demonstrációt. A Társulás hivatalos küldöttei, valamint a Dániából és Japánból érkező megfigyelők az Egyesült Államok 6. Flottájának zászlóshajójáról, a Blue Ridge osztályú USS Mount Whitney-ről (LCC-20) követhették figyelemmel az eseményeket.

 

Egyesült Királyság Külső–Hebridákon található Kísérleti Rakétalőtere (Hebrides Missile Test Range) és természetesen az Atlanti-óceán Skóciához közeli területe adott otthont a gyakorlatnak. A Frank Sijtsma sorhajókapitány vezetése alatt álló csoportosítás felmérte a Társulás képességét a közös taktikai helyzetkép kialakítására, a koalíciós szintű művelettervezésre és tűzkoordinációra, valamint a flotta szintű helyzetreagáló-képességre.

Bár a hadihajók közötti együttműködés vizsgálata, valamint az egyéni és kollektív IAMD képesség felmérése volt az elsődleges cél, a gyakorlaton több, említésre méltó fontos esemény is történt. Kanada, Olaszország, Hollandia, Spanyolország és az Egyesült Államok légvédelmi rakéta éleslövészetet hajtott végre, Franciaország, Norvégia és az Egyesült Királyság radar- és fegyverrendszer-teszteket végeztek, az Egyesült Államok pedig, a többi nemzet közreműködésével, először indított ballisztikus rakétavédelmi (Ballistic Missile Defense – BMD) képességgel rendelkező Standard Missile 3 (SM–3) Block IA légvédelmi rakétát Európában. Szintén a gyakorlat során történ először, hogy nem Egyesült Államokbeli hadihajó biztosított célparamétereket egy Egyesült Államokbeli irányított rakéta rombolónak. Végezetül pedig, Olaszország, az Egyesült Királyság, Hollandia, Spanyolország és az Egyesült Államok demonstrálták azon képességeiket, amivel hozzájárulnak a NATO ballisztikus rakétavédelmi rendszeréhez.

 

A kilenc országot felvonultató megmérettetésen a csoportosításnak ballisztikus és hajó-elleni rakéták egyidejű fenyegetésével szemben kellett védelmet biztosítania, információt kellett továbbítaniuk több, mint 5,7 millió négyzetmérföld nagyságú területen és használniuk kellett különböző típusú fegyverrendszereket, hogy azonosítsák, kövessék és végül megsemmisítsék ezeket a fenyegetéseket. A koalíciós erők összesen 27 rakétát indítottak– többek között Evolved Sea Sparrow Missile és SM–3 típusúakat (Egyesült Államok, valamint Aster–30 típusút (Franciaország, Olaszország és az Egyesült Királyság).

A gyakorlat fő mozzanata mindenképp az volt, amikor a lőtérről egy Terrier Orion típusú, rövid hatótávolságú ballisztikus rakéta célanyaggal együtt két hajó-elleni cirkálórakétát is indítottak és ezt a fenyegetést a csoportosításnak egy időben kellett leküzdenie. Az Arleigh Burke osztályú USS Ross (DDG–71) irányított-rakéta romboló SM–3 légvédelmi rakétát indított, ami sikeresen megsemmisítette a ballisztikus célanyagot, míg testvérhajója a USS The Sullivans (DDG–68) SM–2 légvédelmi rakétákkal megsemmisítette a hajó-elleni célanyagokat. (USS Ross SM–3 rakéta indítása: https://www.youtube.com/watch?v=5tpdVUOCGes)

 

A négy Európában állomásozó és ballisztikus rakéták elfogására is alkalmas – és a gyakorlaton is részt vevő – rombolója mellet az Egyesült Államok szárazföldre telepített úgynevezett "Aesis Ashore" bázisokkal növeli az Európai ballisztikus rakéták elleni védelmi képességet. A romániai bázis várhatóan az év végére lesz üzemképes, míg a Lengyelországban települő várhatóan 2018-ban.

Amikor Norvégia is bejelentette részvételét a gyakorlaton, Oroszország védelmi miniszter-helyettese Anatolij Antonov azt nyilatkozta, hogy "…úgy hisszük, hogy a Egyesült Királyság, Olaszország, Kanada, Hollandia, Franciaország, Norvégia és az Egyesült Államok részvételével zajló gyakorlat fő célja a lég- és rakétavédelem, valamint az Egyesült Államok SM–3 rakétájának a tesztelése. A gyakorlatot az Atlanti-óceán észak-keleti részén tartják, ami csak azt bizonyíthatja, hogy orosz ballisztikus rakéták elfogását tervezik gyakorolni."

Zárszóként pedig Jon A. Hill ellentengernagyot, a Társulás elnökét idézném, aki a gyakorlat fő célját a következőképp fogalmazta meg: "Építkezzünk kicsit, teszteljünk kicsit és tanuljunk sokat."

Fordította, összeállította: Galgóczy Gábor őrnagy

Forrás: MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 03. 03., 15:52
Ünnepi sorakozót és emléktábla avatást tartottak az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred megalakulása alkalmából március 1-jén, szerdán. Egyúttal megnyitották a Hadikikötőben található hajózástörténeti kiállítást is, ahol a látogatók megismerhetik a folyamőrség történetét.
2023. 03. 03., 13:10
1939. szeptember 10-én, még csak kilenc napja tartott a II. világháború, amikor a Royal Navy elvesztette első hajóját, a HMS Oxley tengeralattjárót. A történteket nemcsak tragikussá, hanem felettébb kínossá is tette, hogy az egyébként már eléggé elavultnak számító egységet nem egy német U-Boot küldte a tenger fenekére, hanem egy másik brit tengeralattjáró, a HMS Triton.
2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023-02-14 09:11:19
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023-02-09 10:25:02
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-02 13:50:19
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 29., 09:41
Az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred hadihajós katonái március 27-én végrehajtották a Mosoni-Duna felderítését egy aknamentesítő hadihajóval és egy tűzszerész járőrhajóval.
2023. 03. 27., 14:26
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.

  JETfly Magazin

Áprilisban sem lesz hiány repülős rendezvényekből, előadásokból és beindul a repülőnapos szezon is! Olvasóinknak összegyűjtöttünk néhány programot, amire érdemes lesz ellátogatni.