Megújul a ballisztikus rakéták elleni védelmi rendszer "mindent látó szeme”.
Az Amerikai Rakétavédelmi Ügynökség a Raytheon hadiipari vállalatot bízta meg a meglévő és újonnan hadrendbe állítani tervezett AN/TPY-2 radarok adórendszerének átalakítására, immáron GaN (Gallium Nitrid) félvezetők felhasználásával. A ballisztikus rakéták elleni védelmi rendszer egyik meghatározó radarja az új technológia alkalmazásától további képességjavulást remélhet, valamint a rendszer elavulását is késlelteti.
Az AN/TPY-2 radar jelenleg GaAs (Gallium-Arzenid) alapú félvezetőket használ a nagyteljesítményű, mikrohullámú adójel előállítása céljából. David Gulla, a Raytheon vállalat integrált védelmi rendszerek üzletágának, globális integrált szenzorok üzleti területért felelős alelnökeknént kijelentette: "A GaN technológiával készült alkatrészek jelentős, bizonyított előnyökkel bírnak az előző generációs, GaAs alapú félvezetőkkel szemben. Az új technológia alkalmazásával a Raytheon vállalat egy olyan fejlesztési irányt tud mutatni, amely alkalmassá teszi a rendszert, hogy még hatékonyabban védje az embereket és a kiemelt fontosságú létesítményeket a ballisztikus rakéták jelentette fenyegetések ellen otthon és külföldön egyaránt.”
A Raytheon vállalat közleménye alapján a GaN technológiával lehetőség nyílik a felderítési távolság, a felderítési valószínűség és a diszkriminációs képesség növelésére a gyártási költségek csökkenése mellett. Ez utóbbi, különleges tulajdonsága alkalmassá teszi a AN/TPY-2 radart a (légi) fenyegetettség szintjének megállapítására, azaz annak eldöntésére, hogy a detektált céltárgy harcászati robbanófej vagy közvetlen veszélyt nem jelentő "csali" vagy űrtörmelék.
A fejlesztési program létjogosultsága nem megkérdőjelezhető annak fényében, hogy több mint 6300 ballisztikus rakéta található a világon, melyek nem állnak NATO, kínai vagy orosz ellenőrzés alatt. Az évtized végére ez a szám akár 8000-re is emelkedhet.
Fordította: Vadász István
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |