Nyolc NATO-tagország katonái vesznek részt a Magyarországon zajló Brave Warrior 2017 (Bátor Harcos 2017) elnevezésű gyakorlaton, a nullaponti lőtéren és környékén.
A Brave Warrior 2017 a Visegrádi Együttműködés országainak kiemelt jelentőségű gyakorlata, amelyhez idén nagy létszámmal csatlakoztak amerikai, brit, horvát és román erők is. A Saber Guardian 2017 elnevezésű nemzetközi gyakorlatsorozat részeként megrendezett gyakorlat egymásra épülő feladatok és kiképzések sorozatából áll, és az idei év egyik legnagyobb magyarországi gyakorlataként a regionális és szövetséges katonai erők együttműködését demonstrálja.
Az életszerű helyzetek kialakítása érdekében a harcászati héten két, egymással szemben álló erőcsoportosítást alakítottak ki, amelyek természetesen ellentétes célkitűzésekkel rendelkeztek. A kapott feladatokat így egymás ellen, a másikat leküzdve kellett megoldani. A gyakorlótéren a szemben álló felek egyszerre több mint száz harcjárművel és közel ezer katonával vettek részt egy időben. A több négyzetkilométeres területen mindenki úgy mozgott, mintha egy tényleges harcmezőn lett volna. A „pirosakhoz” tartozó brit katonák például rendszeresen rajtaütéseket és lesállásokat készítettek elő, amellyel - természetesen csak elméletben - komoly veszteségeket okoztak az ellenségnek. Az objektív értékelés érdekében a gyakorlat vezetősége döntnöki rendszert alkalmazott.
A V4 erőinek bázisán megalakított „kék” alegység parancsnokaként Varga István alezredes elmondta: a magyar vezetésű zászlóalj és ezzel együtt az MH 5. Bocskai István Lövészdandár katonái helytálltak a feladatok során. „A harctéren a közös nyelv kialakítása volt a legfontosabb feladatunk és a többi nemzettel való gyakorlások során rengeteg tapasztalatot szereztünk” – tette hozzá az alezredes.
A harcászati feladatok mellett fontos megemlíteni azt a hátteret is, ami biztosította a tábori életet, ugyanis egy gyakorlat nemcsak arról szól hogyan manőverezünk a terepen, hanem a sátrakat fel kell építeni, a katonáknak enni kell adni, a harcjárműveknek pedig üzemanyag-utánpótlást kell folyamatosan biztosítani. Ezek a feladatok is komoly szervezőmunkát követelnek.
Dr. Ruszin Romulusz dandártábornok, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka a gyakorlat vezetőjeként hangsúlyozta: harcászati szempontból mindenkinek hasznára vált a többi nemzet katonáival történő együttműködés, így az előre meghatározott kiképzési célokat elértük. „A harc vezetésének szempontjából egyértelműen mérhető volt a napok során a fejlődés, mert a parancsnokok a gyakorlások közben megszerzett tapasztalatokat a következő feladatoknál már alkalmazták is” - mondta a tábornok.
A harcászat mellett a lőkészség fejlesztése és szinten tartása érdekében a gyakorlaton részt vevő nemzetek éles lőgyakorlatokat is tartottak.
További fotók az alábbi linken!
Forrás: honvedelem.hu