Az Amerikai Egyesült Államok hadserege az Integrált Lég- és Rakétavédelmi Művelet Vezető Rendszer (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System – IBCS) alkalmazásával két közeledő pályán célt repülő robotrepülőgép elfogását hajtotta végre.
A célok elfogására a Művelet Vezető Rendszer képességeit bemutató légi teszten került sor, amelyet a 6. légvédelmi tüzérezred 3. zászlóaljának kísérleti részlege hajtott végre Új-Mexikóban, a White Sands Rakétalőtéren.
A gyártó Northrop Grumman szerint a teszt bizonyította, hogy a rendszer képes több támadó rakétát egyidőben felderíteni, követni, illetve azokra tüzet vezetni. A sorban ötödik légi teszt végrehajtásába Sentinel és Patriot lokátorokat, valamint a tengerészgyalogság TPS–59 típusú radarját vonták be, a célok megsemmisítéséhez pedig az amerikai hadsereg ballisztikus rakéták elleni védelemre optimalizált, javított rávezetésű Patriot PAC-2 (GEM-T) rakétáit.
A rakétavédelmi vezetési rendszer egy közös, átfogó képet állít össze a műveleti térről a légvédelem vezetési és irányítási funkcióinak támogatásához.
A sikeres teszt mérföldkőnek számít a programban, ugyanis ez volt a fejlesztéshez kapcsolódó utolsó ellenőrzés, ami után 2020-ban megkezdődhetnek a műveleti körülmények között végrehajtandó csapatpróbák.
„Felhasználva az előző, augusztusban végrehajtott légi teszt eredményét, a mai kísérlet bizonyítja, hogy összetett rakétafenyegetés elhárítására az IBCS példa nélküli teljesítményre lesz képes”- nyilatkozta Dan Verwiel, a Northrop Grumman rakétavédelemért és védelmi rendszerekért felelős részlegének általános vezetője, a vállalat alelnöke. „Az összes rendelkezésre álló erőforrás kihasználásával a Művelet Vezető Rendszer 360°-os szenzor lefedettséget és az adott fenyegetés elhárításához leghatékonyabban használható fegyver alkalmazását teszi lehetővé, ezáltal pedig jelentősen növeli a túlélőképességet a harcmezőn.”
A teszt együttműködés tekintetében egyértelműen sikeres volt: a rendszer több szenzor begyűjtött adatait együttesen használta fel a különböző katonai célpontok szimulált támadását végrehajtó két robotrepülőgép felderítésére és követésére. Az IBCS aktiválta a tűzirányító rendszert, amelynek alkalmazásával a kezelőszemélyzet PAC-2 rakétákat indíthatott a célokra.
„A sikeres teszt újabb bizonyságát adta a rendszer fejlettségének és az integrált összhaderőnemi műveletek támogatására való képességének”- nyilatkozta Rob Rasch vezérőrnagy, az Amerikai Egyesült Államok hadseregének programfelelőse. „A tengerészgyalogság és a légierő szenzorjainak közös tesztkörnyezetbe illesztése igazolta a nyílt architektúrájú rendszer életképességét, illetve a valós lehetőségét annak, hogy az IBCS a műveleti környezet kiterjesztésével gond nélkül működhet együtt egyszerre több haderőnemmel vagy akár szövetséges haderőkkel is a jövőben a komplex fenyegetések elhárítása érdekében.”
Hazai cégek drónjait, repülőeszközeit és integrálható szenzorait mutatták be a Magyar Honvédség meghívott szakembereinek a Védelmi Innovációs Kutatóintézet (VIKI) által szervezett szakmai napokon július 1-én és 2-án, a hajmáskéri Kiképző Bázison.
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
A közelmúltban számoltunk be lapunkon Brunei H145M rendeléséről, most pedig folytatódik a sor Belgiummal: az újabb beszerzés hírét a Párizsban megrendezett Eurosatory védelmi és biztonsági kiállításon jelentették be.
Lynx harcjárművel hajtott végre éleslövészetet az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár Tatárszentgyörgyön. A szcenárió keretében nemcsak lőttek az ellenségre, hanem a visszavonulást segítő köddel is zavarták őket.
Újabb két Leopard 2A7HU típusú harckocsi, illetve vezetői oktatójármű érkezett a tatai MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz a napokban – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter.
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.
2025. június 12-én, több mint négy évtizednyi szolgálat után, ünnepélyes keretek között búcsúztatta ikonikus kiképző repülőgép típusát, az MB-339A-t, az Olasz Légierő.