2024. 09. 19. csütörtök
Vilhelmina
: 394 Ft   : 354 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Honvédelmi és haderőfejlesztési program kezdődik

Honvédelmi és haderőfejlesztési program kezdődik
Art of WAR  |  2016. 12. 21., 09:21

Zrínyi 2026 névvel, tízéves honvédelmi és haderőfejlesztési programot indít a Magyar Honvédség jövő januárban, ez lesz az elmúlt 26 év legnagyobb haderőfejlesztési vállalkozása - jelentette be dr. Simicskó István honvédelmi miniszter december 20-án, kedden, Budapesten, egy háttérbeszélgetésen.

  • Tízéves honvédelmi és haderőfejlesztési program indult Zrínyi 2026 néven
  • Új alapokra helyezik a tartalékos rendszert
  • Szükség van a helikopterképességre

A honvédelmi miniszter kiemelte: a program honvédelmi „lába” abból áll, hogy új alapokra helyezik a tartalékos rendszert. „A honvédelmi törvény úgy fogalmaz, hogy a »haza védelme nemzeti ügy«. Ha nemzeti ügy, akkor az mindannyiunk közös ügye, a civileké, a katonáké egyaránt. És mindenkinek megvan a maga felelőssége, feladata abban, hogy miként lehet ezt nemzeti üggyé tenni” - mondta dr. Simicskó István. Hozzátette: a tartalékos rendszert területvédelmi elvre helyezik, mivel a mostani rendszer, azaz a védelmi tartalékos és a műveleti tartalékos állomány még nem jelent megfelelő mértékű védelmi tartalékot és képességet.

„A jelenleg 5500 főből álló tartalékos rendszer fenntarthatósága és bővíthetősége már középtávon is gondot okozhat. Ezért nyitni kell a fiatalok felé, olyan társadalmi csoportok irányába, akik ebben szeretnének részt vállalni. A tartalékos rendszerünket egy széles társadalmi bázisra szeretnénk felépíteni” - mondta a miniszter. 



Dr. Simicskó István bejelentette azt is, hogy január elején létrejön a Honvédelmi Sportszövetség, amelynek elsődleges feladata a honvédelmi nevelés, valamint a honvédséghez és a honvédelemhez köthető sportágak felkarolása lesz. Emellett pedig közvetítő csatorna lehet a honvédség és a társadalom között. 

„A Zrínyi 2026 programhoz szorosan illeszkedik, hogy új nemzeti biztonsági stratégiát készítettünk, amely már a kormány előtt van, de egyelőre még nem tárgyalta a kabinet” - jelentette ki dr. Simicskó István, hozzátéve: mivel az ágazati stratégiákat a nemzeti biztonsági stratégiából kell levezetni, változni fog a katonai stratégia is. A tízéves program haderőfejlesztési „lába” mögött az a kormányzati döntés áll, miszerint a GDP 0,1 százalékával évente növelni tudják a védelmi költségvetést, „ami kellő biztonságot ad az ésszerű fejlesztésekhez.” A honvédelmi miniszter szerint a legnagyobb probléma a légi szállítási képesség megszűnése. A jelenleg 40 éves AN-26-os szállító-repülőgépek eddig kiválóak és megbízhatóak voltak, ám „már mutatnak némi bizonytalanságot, ami a repülésbiztonságot is veszélyezteti”. Mivel az üzemidő-hosszabbítás hosszú távon nem oldja meg a problémát, ezért megszületett a döntés olyan gépek beszerzéséről, „amelyek a szállítóképességünket megtartják”.



A honvédelmi miniszter szerint mindemellett lépéseket tettek a Jak-52-es repülőgépek kiváltása érdekében is, sőt a légvédelmet is szeretnék megerősíteni és tervbe van olyan repülőgépek beszerzése is, amelyek a pilóták kiképzését segítenék a kisgépektől a vadászgépekig való eljutásban.

„Helikopterképességre is szükségünk van. Átmenetileg azt a döntést hoztuk, hogy 4 darab Mi-17-es helikoptert újítunk fel. Ezek a felújítást követően 7 évig el tudják látni a feladataikat. Ez nem váltja ki azt a célkitűzést, amit szeretnénk elérni, hogy kellenek új, illetve újszerű gépek is” - fogalmazott a honvédelmi miniszter, aki kiemelte: a szárazföldi haderőnemet is szeretnék felerősíteni, sőt, a kibervédelem területén is szükség van fejlesztésekre.A háttérbeszélgetésen résztvevő dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök hangsúlyozta: nem lehet szétválasztani a tartalékos rendszer átalakítását és a haderőfejlesztést. „Egy képesség a személyi állomány rendelkezésre állásából, felkészültségéből, alkalmazhatóságából és a technikai eszközökből egyaránt áll” - mondta. Hozzátette: a személyi állomány toborzása, megtartása és ezzel együtt a technikai képességek megteremtése kell, hogy egy egységes egészet alkosson. 

Fotók: Dévényi Veronika


Kun Szabó István vezérőrnagy, miniszteri biztos kiemelte: a tartalékos rendszer átalakításának számos buktatója lehet, ezért szükség van egy motivációs rendszer kialakítására, amelynek jogszabályi hátterét jelenleg dolgozzák ki. A vezérőrnagy szerint ösztönző lehetne, hogy a HM-ösztöndíjakat kiterjesztenék a tartalékos katonai szolgálatot vállalókra is. Emellett a felsőoktatásban résztvevő tartalékos katonák - akik vállalják, hogy a különböző szintű kiképzéseket elvégzik - a kiképzési óraszámoknak megfelelően 2-4 kreditpontot kapnának. Gondolkodnak a diákhitel valamilyen szinten történő átvállalásának lehetőségén, illetve azon is, hogy ha valaki szolgálatot vállal, akkor úgynevezett rendelkezésre állási díjat kapna. „A tartalékos katonák esetében ugyanis a legfontosabb a rendelkezésre állás lenne, ezt az állományt csak megelőző védelmi készenlét, vagy veszély esetén alkalmaznánk”- mondta Kun Szabó István vezérőrnagy. 

Forrás: honvedelem.hu

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

A hajófedélzetre szánt típusok többségét direkt erre a speciális szerepkörre tervezik. Természetesen olyan helyzet is létezik, amikor a meglévő technikát alakítják át erre a cseppet se egyszerű feladatra.

  NÉPSZERŰ HÍREK