2024. 10. 14. hétfő
Helén
: 401 Ft   : 367 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Kerek évfordulót ünnepelnek a radarosok

Art of WAR  |  2016. 02. 10., 12:54

Pontosan 70 évvel ezelőtt, 1946. február 6-án egy világraszóló tudományos eredménnyel, a Holdradar–kísérlettel Bay Zoltán és csapata lerakta a rádiócsillagászat alapjait.

Ez a jeles alkalom a 90-es évek óta a Rádiótechnikai Csapatok Napja, mely minden évben okot ad a radarszakma, köztük az ezred radar szakbeosztású katonáinak az ünneplésre, valamint a szakmai elődök nagy tetteinek felidézésére.

Fotók: MEK archívum, MH 12. ALRE archívum, Internet

Hiszek benne, hogy a tudomány egykor le fogja győzni a gravitációt. Ki fog szabadulni az ember a csillagok felé!” A 16 éves Bay Zoltán debreceni kollégista álma harminc évvel később valóra vált. A Hold „meglokátorozása” jó – bár elsőre reménytelen – ötletnek tűnt. A Holdról visszaverődő radarjel intenzitása az előzetes becslések alapján túl kicsi volt ahhoz, hogy közvetlenül mérhető legyen. A radar fejlesztése mellett szükség volt egy olyan jelfeldolgozási technikára is, amely sok megismételt kísérlet jeleinek az összegzését lehetővé téve kiemelte a radarvisszhangból származó hasznos jelet a háttérzajból. Ezt Bay csoportja igen szellemesen, ún. hidrogén-coulombméterekkel oldotta meg. A kísérletet sajnos, jelentősen hátráltatta, hogy a háború vége felé többször meg kellett szakítani a munkát, a felszerelés egy része is tönkrement vagy pedig elszállították. Végül a sikeres kísérlet bár nem lett világelső, de a körülmények ismeretében vagy egyedi tudományos megoldásait tekintve akár annak is tekinthetjük.

Bay Zoltán regénybe illő életútja során rengeteg eredménnyel gazdagította a tudományos világot, talán nem túlzás azt állítani, hogy munkásságát akár Nobel díjjal is elismerhették volna. A Holdradar-kísérlet mellett nevéhez fűződik többek között az atomfizikai mérésekhez használt fotonelektronsokszorozó fejlesztése, ennek segítségével Neumann János számítógépének közös továbbgondolása, a méter hosszegységnek fénysebesség alapján történő definiálása.

Fotók: MEK archívum, MH 12. ALRE archívum, Internet

Bár a Holdat az elmúlt évben nem kellett „meglokátorozni”, de az MH 12 Arrabona Légvédelmi Rakétaezred, így a Vezetési zászlóalj Radarszázada is mozgalmas évet tudhat a háta mögött. A szakmai és kiképzési feladatok mellett a migrációs válsághoz kapcsolódó új kihívásoknak is meg kellett felelniük az alakulat teljes állományával együtt.

A történelmi visszatekintést követően rendhagyó módon ezúton gratulálunk Berecz Tihamér főhadnagynak, a Radarszázad, századparancsnok-helyettesének, akinek a Rádiótechnikai Csapatok Napja alkalmából a Honvéd Vezérkar főnöke emléktárgyat adományozott, Varga Andrea főtörzsőrmesternek, a Radarszázad, 2. radarszakasz, 1. P–18 lokátorállomás állomásparancsnokának, valamint Sömenek Attila törzsőrmesternek, a Radarszázad, 2. radarszakasz, 2. P–18 lokátorállomás állomásparancsnokának, akiknek a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka emléklapot adományozott. A más jellegű kihívásokat az is méltán bizonyítja, hogy szolgálati elfoglaltságuk miatt az elismertek közül ketten nem tudták személyesen átvenni az elismeréseiket 2016. február 5-én, az MH 54. Veszprém Radarezred helyőrségében rendezett központi ünnepségen.

Fotók: MEK archívum, MH 12. ALRE archívum, Internet

Ezen a napon csak csodálhatjuk az elődök találékonyságát, mely szolgáljon példaként nemcsak a jelenkor radarosai, hanem mindannyiunk előtt. Habár a körülmények közel sem olyan mostohák, mint a háborút követően elődeinknek, de ma új jellegű kihívásokkal kell szembenéznünk. Ma talán még inkább igaz a mondás: „A hon védelme közös ügyünk!”

Összeállította: Vadász István százados, Somogyi Péter alezredes

Forrás: MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

A Royal International Air Tattoo szervezői bizonyára már évekkel ezelőtt elővették az eseménynaptárt: milyen évfordulót illene megünnepelni 2024-ben? Nem volt nehéz dolguk.

  NÉPSZERŰ HÍREK