2023. 03. 29. szerda
Auguszta
: 385 Ft   : 356 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Magyar részvétel a mediterrán térségi műveletben

Art of WAR  |  2015. 11. 25., 10:55

A Földközi Tenger középső részén 2015 elejétől jelentősen megnövekedett a túlnyomórészt líbiai kikötőkből induló illegális migráció. Az ennek hatására bekövetkező, emberéletek ezreit követelő sorozatos tragédiákra adott válaszként az Európai Tanács április 23–án döntést hozott az Unió rendelkezésére álló erőinek mozgósításáról, az erőfeszítések összehangolásáról.

Május 18–án a Tanács az EU Válságkezelési Koncepciója részeként jóváhagyta a Rómában kialakított Hadműveleti Parancsnokság (OHQ) aktiválását, azzal a feladattal, hogy – a lehető legrövidebb időn belül – dolgozza ki az embercsempész-hálózatok felszámolásának katonai tervét és határozza meg az ehhez szükséges katonai képességeket. A Műveleti Tervet a Politikai-Katonai Tanács elfogadta, és alig két hónappal az aktivizálás után, június 22-én felhatalmazta az Európai Unió Mediterrán-térségi Tengerészeti Erőit (EUNAVFOR MED) a műveletek megkezdésére. 


A katonai művelet célja az embercsempész-hálózatok beazonosítása, a migránsok szállítására használt, legtöbbször még hajónak sem nevezhető eszközök elfogása és megsemmisítése, ezáltal az embercsempész „üzletág” ellehetetlenítése. Mindazonáltal az illegális migráció megakadályozása és az emberi tragédiák elkerülése csak az egyik dimenziója a kialakult helyzetnek. Hasonlóan fontos feladat – az EU átfogó erőfeszítéseinek részeként – Líbia politikai stabilitásának elősegítése, amely előfeltétele az egész régió és ezzel az Európai Unió polgárai biztonságának is. 

(Fotó: EUNAVFOR Sophia és internet)

A Hadműveleti Parancsnokság felállításakor az Információs Műveletek kiemelt tervező főtiszti, a Légierő Hadművelet kiemelt tervező főtiszti és a Műveleti Logisztika kiemelt tervező főtiszti beosztásokat is aktiválták, amelyek betöltését Magyarország korábban vállalta. Ezért az e beosztásokra kijelölt Dóra László, Balla Tibor és Baranyai Virgil alezredesek az aktiválási parancs megérkezését követő ötödik munkanapon megkezdték Rómában a tervezési feladatot.

A Művelet első fázisa feladatainak (információszerzés, erők telepítése, együttműködés kiépítése) sikeres végrehajtása eredményeként az EU tagországok nagyköveteinek döntése értelmében az EUNAVFOR MED Művelet október 7-én a második fázisba lépett. A művelet súlyát mutatja, hogy a döntést Federica Mogherini, az EU biztonsági és külügyi biztosa személyesen, a római Hadműveleti Parancsnokságon jelentette be. Néhány nappal korábban, egy mentési akció során az egyik kimentett szomáliai asszony a hadihajó fedélzetén adott életet gyermekének. A kislánynak a hálás anya, a hajó személyzete javaslatára a Sophia nevet adta. A történet annyira megindította a politikai döntéshozókat, hogy a Műveletnek az Operation SOPHIA nevet adták.

(Fotó: EUNAVFOR Sophia és internet)

A második fázis fő feladata a nemzetközi vizekre merészkedő embercsempész-hajók felderítése, feltartóztatása, átkutatása, majd elsüllyesztése, az embercsempészek elfogása és eljárás alá vonása. Mindezen feladatokat egy repülőgép-anyahajó (melyen az FHQ is települ), öt fregatt osztályú és három egyéb hadihajó, kettő tengeralattjáró, három felderítő repülőgép, három helikopter, kettő pilóta nélküli repülőgép (UAV), és persze, mindezen eszközök személyzete hajtja végre, amelyeket kilenc EU-tagország ajánlott fel. A SOPHIA Műveletet irányító Hadműveleti Parancsnokság állományát pedig húsz tagország, köztük hazánk biztosítja. 

(Fotó: EUNAVFOR Sophia és internet)

A három magyar főtiszt az információs műveletek tervezését, szervezését és a „klasszikus” katonai műveletekkel történő összehangolását, a repülési tevékenységek tervezését felügyeletét, valamint a Befogadó Nemzeti Támogatás tervezését és folyamatos szervezését végzi. Munkájukkal jelentősen hozzájárultak a misszió eddigi sikeréhez, amelyet semmi sem mutat jobban, mint az a tény, hogy augusztus óta csökken a migrációs áradat a térségben, és októberben már kevesebben próbáltak a Földközi-tenger e részén átkelni Európába, mint 2014 októberében. Arról nem is beszélve, hogy a hajóink eddig csaknem 4000 embert mentettek meg a tengeren, és aki megment egy életet…

(Fotó: EUNAVFOR Sophia és internet)

Forrás: honvedelem.hu

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023. 02. 14., 09:11
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023. 02. 09., 10:25
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-02 13:50:19
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
2023-01-27 09:56:50
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
2023-01-20 13:31:49
Az I. világháborút megelőző évtizedekben az egyre erősödő Németország hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy egyenrangú világhatalommá váljon a fénykorát élő Brit Birodalommal. Versengésük egyik legfőbb színtere a haditengerészet volt, így a német mérnökök tudásuk legjavát beleadva, kiváló hadihajók sorát alkották meg.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 27., 14:26
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
2023. 03. 20., 13:40
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.

  JETfly Magazin

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Svédország a Grob G 120TP típust választotta az alapfokú kiképző repülőgép kategóriára, felváltva idővel a kiöregedő SK 60-as flottát.