„Oroszország légi műveletei hátterének biztosítása érdekében légvédelmi rakétarendszereket is telepített Szíriába – jelentette be Viktor Bondarev tábornok, az orosz légierő parancsnoka egy, a Komszomolszkaja Pravda című bulvárlapnak adott interjú során.
"Oroszország nem csak vadász- és csapásmérő repülőgépeket, illetve helikoptereket, de légvédelmi rakétarendszereket is küldött a közel-keleti országba.” Ezt követően azzal folytatta, hogy a légvédelmi rendszerek telepítése azért volt szükséges, mivel a katonai tervezők számításba vettek „minden lehetséges fenyegetést.”
"Véleményem szerint a műveletek során bekövetkezhetnek olyan előre nem látott események, amelyek kezelése ilyen eszközöket igényel. Képzeljék el – tette hozzá példaként –, hogy egy katonai repülőgépet eltérítenek és egy szomszédos országba vezetnek, majd légi csapást vezetnek ellenünk (sic!). Nekünk pedig készen kell állni egy ilyen helyzet kezelésére.”
Egy meg nem nevezett forrás az orosz Interfax hírügynökségnek elmondta, hogy a Szíriába telepített légvédelmi fegyverzet között BUK és Pancir eszközök is találhatók. Ugyanezen forrás hozzátette, hogy a telepített orosz légvédelmi eszközök a határ izraeli oldalán tüzelőállásban lévő Vaskupola rendszer mentén kerültek elhelyezésre.
Az orosz légierő parancsnoka azt is elmondta, hogy mintegy ötven repülőgépet és helikoptert telepítettek Szíriába, pontosan annyit, amennyit a műveletek végrehajtása igényel és ebben a pillanatban nincs is szükségük többre. Kérdésre válaszolva azt is hozzátette, hogy egy orosz repülőgép által októberben végrehajtott török légtérsértésnek az volt az oka, hogy a repülőgép sűrű felhőben repült a török határ mellett, miközben a fedélzeti elektronika egy földi telepítésű légvédelmi rendszer radarberendezésének elfogási kísérletét jelezte. Erre válaszul hajtotta végre az orosz gép pilótája az ilyenkor szokásos elkerülő manővert, melynek során egy "kicsit besodródott" a török légtérbe, amit „az orosz fél tisztességgel elismert”.
A védelmi minisztérium korábban az üggyel kapcsolatosan azt a tájékoztatást adta, hogy az orosz gép által október 3-án elkövetett légtérsértés alapvető oka a rossz időjárás volt. A NATO által komolynak minősített esemény kapcsán kiadott török tájékoztató szerint az orosz repülőgép akkor hagyta el a légteret, miután a török légvédelem két riasztott F–16 típusú vadászrepülőgépe elfogta.
Fordította: Könczöl Ferenc alezredes