Aktiválás után, épületátadó előtt.
Szeptember elsejével aktiválták a magyar NATO Erőket Integráló Elemet (NATO Force Integration Unit − NFIU), Magyarország első, közvetlenül a NATO-haderőstruktúrába tartozó vezetés-irányítási elemét. De mi is pontosan a NATO Nemzetközi Katonai Parancsnokságként működő, Székesfehérváron települő egység feladata?
Ahhoz, hogy megértsük a magyar NFIU tevékenységét, érdemes visszakanyarodni a kezdetekhez. A NATO 2014-ben lezajlott walesi csúcstalálkozóján született döntés arról, hogy a szövetség a tagállamok védelme érdekében hatékonyabb eszközöket vet be és a korábbinál jelentősebb erőforrásokat biztosít. Ennek érdekében elfogadták a Készenléti Akciótervet (Readiness Action Plan − RAP), amelynek számos eleme van, de közülük az egyik legfontosabb a NATO Reagáló Erők − azaz ahogy angol nevének (NATO Response Force) rövidítéseként sokan ismerik, az NRF − megújított formája. Ennek legmagasabb készenléti eleme az úgynevezett Nagyon Magas Készenlétű Összhaderőnemi Kötelék (Very High Readiness Joint Task Force − VJTF), melynek egyes részei 48 órán belül bevethetők azon NATO-tagállamok területén, ahol a fenyegetettségi szint azt indokolttá és szükségessé teszi.
Az észak-atlanti szövetség azt is jól látta, hogy ha ezt a Nagyon Magas Készenlétű Összhaderőnemi Köteléket alkalmazni kell, akkor az első néhány nap kulcsfontosságú abból a szempontból, hogy az aktiválásból adódó feladatokat össze kell hangolni. Ezért − szintén a Készenléti Akcióterv részeként − úgynevezett NATO-erőket integráló elemeket, vagyis NFIU-kat hozott létre nyolc országban, köztük hazánkban is.
A magyar NFIU − amelynek felállítását 2015. február 17-én kezdeményezte hivatalosan Magyarország , majd ezt a kérést augusztus 28-án hagyta jóvá az Észak-atlanti Tanács − parancsnokának Garas László ezredest nevezték ki, aki korábban az MH Összhaderőnemi Parancsnokság Szárazföldi Hadműveleti és Kiképzési Főnökségének főnöke volt. A szervezet májusban foglalta el ideiglenes elhelyezési körletét Székesfehérváron, az Alba Regia laktanya egyik épületében. Ezzel egy időben megkezdődtek a végleges elhelyezési körlet felújítási munkálatai a szomszédos, Nagysándor József laktanyában.
Az NFIU-k mintegy 40 fős katonai szervezetek, a beosztásokat a befogadó nemzetek, illetve a többi tagország által felajánlott katonák töltik be. A magyar NFIU-ban 24 magyar és 18 külföldi katona teljesít majd szolgálatot. Az első külföldi katona − a spanyol Alberto Gonzalez őrnagy – július 1-jén érkezett Székesfehérvárra, a többi beosztás feltöltése folyamatos.
A magyar NFIU elsődleges feladata a szövetséges erők átcsoportosításának, valamint gyors és hatékony bevetésének elősegítése, illetve a kollektív védelemmel kapcsolatos tervezés támogatása. Emellett békeidőben szerepet játszik a NATO-erők olyan magyarországi gyakorlatainak előkészítésében és végrehajtásában, amelyek jellegükben és volumenükben kapcsolhatók az NFIU feladatrendszeréhez. Tevékenységünkben kiemelkedő helyen szerepel a NATO nagyon magas készenlétű erőinek, majd az azt követő úgynevezett FOF-erők (Follow on Force) fogadásának, állomásoztatásának és továbbmozgatásának támogatása is. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a magyar NFIU mindezek ellenére nem egy logisztikai parancsnokság, hanem úgy alakították ki, hogy lefedje a törzskari funkciók valamennyi területét, kiegészítve a speciális feladatokkal is. Gyakorlatilag úgy működik, mint a „nagy NATO-parancsnokságok”, csak kisebb keretek és létszámviszonyok között.
A szeptember 1-jei aktiválást követően a magyar NFIU történetének következő fontos mérföldköve november 18-a, ekkor tartják ugyanis az új épületének ünnepélyes átadását . A NATO kezdeti képességet 2017. január 1-jére, a teljes képességet pedig június 1-jére kell elérniük. A két időpont között egy értékelő gyakorlaton vesz részt az NFIU állománya, amelyen magyar és NATO-szakemberek ellenőrzik, valóban készen állnak-e feladataik végrehajtására.
Forrás: honvedelem.hu