Az idén 15 éves katonai toborzás Bács-Kiskun megyei történetét és eredményeit is megismerték azok, akik az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) kecskeméti irodájának rendezvényén vettek részt a mai napon Kecskeméten, a Pallasz Athéné Egyetemen.
Civilek és katonák töltötték meg az Izsáki úti campus nagytermét: Gáldonyi Sándor százados, az MH KIKNYP kecskeméti irodájának beosztott tisztje köszöntötte a vendégeket a katonai toborzó rendszer működésének 15. évfordulóján. A program Rácz-Szabó Zoltán zászlós szavalatával kezdődött, majd a Kecskeméti Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola néptáncosai és népdalénekesei adtak műsort: a katonadalokat verbunkos tánc kísérte.
A kezdetekre Bus Gábor nyugállományú ezredes, egykori hadkiegészítő parancsnok tekintett vissza. Elmondta: 2005-től kezdődhetett meg a tényleges toborzó tevékenység, azt megelőzően a humán szervek feladata volt a hadsereg létszámának feltöltése. Mint elmondta, a toborzó rendezvények kezdettől fogva sikeresek voltak: ugyan nem hasonlíthatóak ezek az eredmények a mai létszámokhoz, a kecskeméti iroda tevékenysége mindig kiemelkedő volt az országban.
Az emlékezést Durgó Tamás őrnagy, az MH KIKNYP kecskeméti irodájának vezetője folytatta. Kiemelte: az elmúlt években több mint 10 ezer érdeklődőt fogadott az iroda, és 25 alakulathoz több mint 1 800 katonát toboroztak. Ezt az eredményt nem sikerült volna elérni, ha nem támogatja a toborzó szakfeladatokat az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis. Az alakulatot a rendezvényen Ugrik Csaba dandártábornok, parancsnok képviselte.
Nem csak a toborzás területén értek el jelentős eredményeket: népszerű a honvédelmi alapismeretek kurzus oktatása, a hadisírgondozásban teljesíthető 50 órányi kötelező iskolai közösségi szolgálat, valamint számos oktatási intézménnyel kötött együttműködést a parancsnokság. A rendezvény napján eggyel gyarapodott is ez a szám, hiszen dr. Ailer Piroska, a Pallasz Athéné Egyetem rektora, Finta Zita kancellár és Vanyur Tibor ezredes, az MH KIKNYP parancsnoka látta el kézjegyével a két intézmény közti megállapodást.
Vanyur ezredes beszédéből kiderült, minden együttműködésnél arra törekszenek, hogy mindkét fél számára gyümölcsöző és hasznos legyen. Mint elmondta, a honvédség olyan „csomagot”, életpályát kínál, amely mindenki számára kedvező: a legfiatalabbak éppúgy megtalálják a kötelékben a számításukat, mint a kevésbé fiatalok.
Öt intézménnyel kötött szerződést nemrégiben az MH KIKNYP Bács-Kiskun megyében: a kecskeméti Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola, a Katona József Gimnázium, a Kecskeméti Szakképzési Centrum Virágh Gedeon Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája, a Kecskeméti Szakképzési Centrum Széchenyi István Idegenforgalmi, Vendéglátóipari Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája, valamint a Bajai Szakképzési Centrum Dózsa György Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégium is csatlakozott azon iskolák sorához, ahol a diákok az alakulatnál hadisírgondozással teljesíthetik az érettségi vizsgához kötelező 50 órás közösségi szolgálatot. Az intézmények képviselői a rendezvényen vehették át a megállapodások egy-egy példányát.
A rendezvény végén Vanyur Tibor ezredes elismeréseket adott át.
Forrás: honvedelem.hu