2024. 10. 14. hétfő
Helén
: 401 Ft   : 367 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Törökország rakétavédelmi rendszert tesztel

Art of WAR  |  2016. 10. 11., 12:09

Török „vaskupola” nyújt védelmet az Iszlám Állam rakétái ellen.

A Török Köztársaság védelmi miniszterének nyilatkozata alapján országa egy olyan új rakétavédelmi rendszer kifejlesztésének utolsó szakaszába érkezett, amelynek elsődleges feladata az Iszlám Állam területéről a török városok ellen indított rakétatámadások megakadályozása, kivédése.

A feladatrendszer és az elérni kívánt képesség figyelembevételével kijelenthető, hogy valójában nem egy klasszikus értelemben vett rakétavédelmi rendszerről van szó, sokkal inkább egy úgynevezett nem irányítható harcászati rakéták és tüzérségi lövedékek megsemmisítésére szolgáló (Counter Rocket, Artillery and Mortar – C-RAM) védelmi rendszerről (a fordító megjegyzése).

Fikri Isik török védelmi miniszter úgy fogalmazott egy a CNN Turk részére adott nyilatkozatában, hogy a fegyverrendszer 18 hónapja megkezdődött fejlesztési folyamata véget ért és a héten tervezett tesztek végrehajtását követően megtörténik annak telepítése és az Iszlám Állam által indított rakéták elleni alkalmazása. „Mindig is nehézséget jelentett számunkra a rövid hatótávolságú rakéták, „Katyusák” elleni védelem, az új rakétavédelmi rendszer azonban képes lesz megfelelni ezeknek a kihívásoknak.” jelentette ki a miniszter.

Az elmúlt évben a Szíria északi területén elhelyezkedő, az Iszlám Állam által ellenőrzött területről folyamatos rakétatámadások érték a szír-török határ közelében fekvő török városokat. A legnagyobb pusztítást a Törökország déli részén található Kilis városa szenvedte el, ahol a sorozatos rakétatámadások következtében legalább 21-en vesztették életüket és egész lakónegyedek dőltek romba, otthonaik elhagyására kényszerítve a helyi lakosságot.

Ez év augusztusában intenzív tüzérségi előkészítést követően török szárazföldi csapatok lendültek támadásba Szíria északnyugati határtérségében. A török haderő műveletei az óta is folyamatosak a határ menti szír területen, azonban mindezidáig nem sikerült a dzsihadista militáns csapatokat olyan távolságra visszaszorítaniuk, hogy azok rakétái ne jelentsenek közvetlen fenyegetést a közeli török városokra. Az Iszlám Állam állásaira mért napi rendszerességű török tüzérségi csapások ellenére az elmúlt héten ismét rakétatámadások érték Kilis városát.

Az új török védelmi rendszer paramétereit tekintve az Izrael Állam által már sikerrel alkalmazott Vaskupolával (Iron Dome) mutat hasonlóságot, amely a Gáza-övezetből Izrael ellen intézett rakétatámadások elhárítása során már többszörösen demonstrálta a tőle elvárt magas szintű megsemmisítési képességet. A török fejlesztők által tervezett és török védelemipari vállalat által gyártott rakétavédelmi rendszer rendeltetése a 4 és 70 km közötti hatótávolsággal rendelkező föld-föld rakéták megsemmisítése azok célba érkezése előtt.

 „Amennyiben minden a terveknek megfelelően halad, a rendszer kellően hatékony lesz az Iszlám Állam indította rakétafenyegetés kezelésére, elhárítására." jelentette ki Metehan Demir védelmi szakértő. Demir szerint azonban a törökök által „Korkut” névre keresztelt fegyverrendszer valós körülmények közötti alkalmazásáig még tesztek sorozata szükséges, ami korábbi tapasztalatok alapján akár hónapokat vehet igénybe.

 

A védelempolitikai és haditechnikai kérdésekkel foglalkozó újságíró, Ilker Akgungor egy cikkében arról írt, hogy a Korkut rendszer alapját egy önjáró légvédelmi eszköz képezi, ami képes akár percenként 1100 lövés leadásával még a becsapódás előtt megsemmisíteni az ellenséges rakétákat. A fegyverrendszert egyébként a katonai rádiókat és védelem- elektronikai rendszereket is előállító Aselsan török védelemipari cég gyártja.

Védelempolitikai és haditechnológiai elemzők egyetértenek abban, hogy az Iszlám Állam indította rakétatámadások miatt Törökország kiemelten kezeli a Korkut rendszer gyártási folyamatának felgyorsítását.

Abdullah Agar biztonsági szakértő azon a véleményen van, hogy a terrorszervezetek által a lakott területek ellen intézett támadások okozta veszteségek (halálesetek, rombolások) következtében a helyi lakosság körében kialakult félelem és pánik is arra ösztönözte Törökországot, hogy elsődleges prioritásként kezelje a helyzetet és a lehető legrövidebb időn belül kifejlessze és legyártsa a Korkut rendszert.

A kialakítandó rakétavédelmi rendszer hatékonyságának növelése érdekében Törökország korai figyelmeztetőrendszer és földi telepítésű légvédelmi rakétarendszer kifejlesztésén is dolgozik, ezzel is biztosítva egy komplex és összetett védelmi rendszer megvalósítását.

Fotók: http://stocknewsusa.com, http://www.voanews.com

„Ezek az újonnan kifejlesztett fegyverrendszerek laboratóriumi körülmények között tesztelve jó eredménnyel vizsgáztak, mindazonáltal a valós körülmények közötti alkalmazásuk után fogunk objektív visszajelzést kapni hatékonyságukról, képességeikről” fogalmazott Abdullah Agar.

„Törökországnak egyre nagyobb összeget kell fordítania haditechnikai kutatásra és fejlesztésre annak érdekében, hogy a modernebb támadóeszközök és rakéták jelentette fenyegetésnek is képes legyen megfelelni és még ebben az esetben is csak korlátozott mértékű sikerek elérése prognosztizálható. Az Amerikai Egyesült Államok és Izrael Állam huzamosabb ideje alkalmaz hasonló rakétavédelmi rendszereket azonban ezek a rendszerek sem képesek 100 százalékos védelmet biztosítani.” hozta fel például Abdullah Agar.

Fordította: Tóth Norbert alezredes

Forrás: MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

A Royal International Air Tattoo szervezői bizonyára már évekkel ezelőtt elővették az eseménynaptárt: milyen évfordulót illene megünnepelni 2024-ben? Nem volt nehéz dolguk.

  NÉPSZERŰ HÍREK