2015 a biztonságpolitikai szakértők véleménye szerint a nagy láthatóságú gyakorlatok visszatérésének éve volt.
A NATO egyértelmű eszközökkel félreérthetetlen üzenetet küldött Oroszországnak: ha kell, készen állunk.
A hidegháború lezárása óta (1990) a NATO a legnagyobb méretű hadgyakorlatát tartotta meg idén júniusban, Lengyelországban. Az Anakonda 2016 huszonnégy ország nem kevesebb, mint 31 ezer katonáját mozgatta meg, akiket 3000 harckocsi, gyalogsági harcjármű és más gépjármű, száznál több repülőgép és 12 hadihajó támogatott.
Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete politikai és katonai vezetésének szándékai szerint ez az évtizedek óta példátlan méretű, összetett összhaderőnemi hadgyakorlat (s a mellette zajló, különleges műveleti erőket alkalmazó erőpróba) nem csak a NATO-tagállamok és más szövetséges országok katonai erejének mobilitását, együttműködését, parancsnoki rendszereinek összekapcsolódását és közös munkáját tesztelte, fejlesztette. Küldött egy igen közvetlen üzenetet is Oroszországnak, és persze saját közvéleményének is. A katonai szövetség a lehető legfélreérthetetlenebb módon kívánta mindenki számára egyértelművé tenni: kész megvédeni keleti – magukat okkal-joggal fenyegetettnek érző – tagállamait. Ehhez pedig minden eszközt képes és hajlandó bevetni, legyen szó hagyományos fegyverzetről (vadászbombázókról, harckocsikról, tüzérségről) vagy éppen az informatikai vagy hibrid hadviselés elemeiről, a kommunikációról.
Már a Krím 2014. márciusi orosz megtámadása, majd elfoglalása előtt – 2013 elejétől – nagy szerepet kaptak a moszkvai biztonságpolitikában és a politikai kommunikációban a hirtelen elkezdett, nagyszabású, lehetőleg az ország nyugati határvidékéhez közeli helyszíneken megrendezett „villámgyakorlatok”. 2015-ben az ilyen kiképzési rendezvényeken több mint 300 ezer orosz katona, 1100 repülőgép és 300 hajó vett részt.
Elméletileg a megfelelő protokollok alapján mind Oroszország, mind a NATO előre jelzi a másik félnek a nagyobb szabású hadgyakorlatokat, azok helyszínét, céljait és a bevetendő erőket. Ezzel a szándékok szerint sikerül megelőzni a félreértéseket, vagy akár az esetleges veszélyhelyzeteket. Ugyanakkor Vlagyimir Putyin orosz elnök polgárháborús Ukrajna mellett 2016. február elején nagyszabású, előre be nem jelentett hadgyakorlatot kezdtek a déli katonai körzet csapatai, többek között a megszállt Krímben állomásozó orosz alakulatok.
A nyugati válasz gyors és látványos volt: már 2014-ben megduplázták a NATO katonai kiképzési és gyakorlati programjának (Military Training and Exercise Program) keretei között eredetileg tervezett hadgyakorlatok számát: 162 ilyen rendezvényt szerveztek és tartottak meg Európában – gyakorlatilag minden második nap indult egy. 2015-ben már meghaladta a háromszázat az ilyen közös gyakorlatok száma.
A 2016-os évben sem változott a műveletek tempója: legalább 240 közös, nagyobb szabású gyakorlat szerepel a tervekben. A nagy láthatóságú erőpróbák sorában előkelő helyet foglalt el a márciusban, Norvégiában rendezett Cold Response, ahol a házigazda mellett Belgium, Dánia, az Egyesült Államok, Finnország, Kanada, Lengyelország, Lettország, Nagy-Britannia, Németország, Spanyolország és Svédország katonái dolgoztak, mintegy 15 ezer fő. Az Északi sarkvidék stratégiai helyzetének változása, az orosz területi igények miatt a NATO fokozottan igyekszik a speciális hadviselési körülmények között is bevethető erő kialakítására, s ennek fontos eleme volt ez az erőpróba.
A májusi Flaming Sword gyakorlatnak Lettország és Litvánia, a két veszélyeztetett balti állam adott otthont. Itt tizenegy tag- és partnerország különleges műveleti erőinek katonái hajtották végre feladataikat. A szeptemberi, szlovákiai Tobruk Legacy az integrált rakéta- és légvédelmi erők gyakorlata lesz, amelyen Szlovákia, Csehország, az Egyesült Államok, Lengyelország és Litvánia mellett hazánk is részt vesz. Szintén érdekes a Magyar Honvédség számára az olaszországi Trident Juncture hadgyakorlat, amelyet október végén rendeznek meg. Ez egyben a nagyon magas készenlétű NATO-erők (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF) képességeit tesztelő kiképzési esemény is lesz.
Magyar Honvéd 2016. augusztus
Forrás: honvedelem.hu