2024. 07. 27. szombat
Liliána, Olga
: 392 Ft   : 361 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Üzenet Keletre - Látható védelem

Üzenet Keletre - Látható védelem
Art of WAR  |  2016. 08. 18., 09:39

2015 a biztonságpolitikai szakértők véleménye szerint a nagy láthatóságú gyakorlatok visszatérésének éve volt.

A NATO egyértelmű eszközökkel félreérthetetlen üzenetet küldött Oroszországnak: ha kell, készen állunk.
A hidegháború lezárása óta (1990) a NATO a legnagyobb méretű hadgyakorlatát tartotta meg idén júniusban, Lengyelországban. Az Anakonda 2016 huszonnégy ország nem kevesebb, mint 31 ezer katonáját mozgatta meg, akiket 3000 harckocsi, gyalogsági harcjármű és más gépjármű, száznál több repülőgép és 12 hadihajó támogatott.

Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete politikai és katonai vezetésének szándékai szerint ez az évtizedek óta példátlan méretű, összetett összhaderőnemi hadgyakorlat (s a mellette zajló, különleges műveleti erőket alkalmazó erőpróba) nem csak a NATO-tagállamok és más szövetséges országok katonai erejének mobilitását, együttműködését, parancsnoki rendszereinek összekapcsolódását és közös munkáját tesztelte, fejlesztette. Küldött egy igen közvetlen üzenetet is Oroszországnak, és persze saját közvéleményének is. A katonai szövetség a lehető legfélreérthetetlenebb módon kívánta mindenki számára egyértelművé tenni: kész megvédeni keleti – magukat okkal-joggal fenyegetettnek érző – tagállamait. Ehhez pedig minden eszközt képes és hajlandó bevetni, legyen szó hagyományos fegyverzetről (vadászbombázókról, harckocsikról, tüzérségről) vagy éppen az informatikai vagy hibrid hadviselés elemeiről, a kommunikációról.

Már a Krím 2014. márciusi orosz megtámadása, majd elfoglalása előtt – 2013 elejétől – nagy szerepet kaptak a moszkvai biztonságpolitikában és a politikai kommunikációban a hirtelen elkezdett, nagyszabású, lehetőleg az ország nyugati határvidékéhez közeli helyszíneken megrendezett „villámgyakorlatok”. 2015-ben az ilyen kiképzési rendezvényeken több mint 300 ezer orosz katona, 1100 repülőgép és 300 hajó vett részt.

Elméletileg a megfelelő protokollok alapján mind Oroszország, mind a NATO előre jelzi a másik félnek a nagyobb szabású hadgyakorlatokat, azok helyszínét, céljait és a bevetendő erőket. Ezzel a szándékok szerint sikerül megelőzni a félreértéseket, vagy akár az esetleges veszélyhelyzeteket. Ugyanakkor Vlagyimir Putyin orosz elnök polgárháborús Ukrajna mellett 2016. február elején nagyszabású, előre be nem jelentett hadgyakorlatot kezdtek a déli katonai körzet csapatai, többek között a megszállt Krímben állomásozó orosz alakulatok.

A nyugati válasz gyors és látványos volt: már 2014-ben megduplázták a NATO katonai kiképzési és gyakorlati programjának (Military Training and Exercise Program) keretei között eredetileg tervezett hadgyakorlatok számát: 162 ilyen rendezvényt szerveztek és tartottak meg Európában – gyakorlatilag minden második nap indult egy. 2015-ben már meghaladta a háromszázat az ilyen közös gyakorlatok száma.

Fotók: Internet

A 2016-os évben sem változott a műveletek tempója: legalább 240 közös, nagyobb szabású gyakorlat szerepel a tervekben. A nagy láthatóságú erőpróbák sorában előkelő helyet foglalt el a márciusban, Norvégiában rendezett Cold Response, ahol a házigazda mellett Belgium, Dánia, az Egyesült Államok, Finnország, Kanada, Lengyelország, Lettország, Nagy-Britannia, Németország, Spanyolország és Svédország katonái dolgoztak, mintegy 15 ezer fő. Az Északi sarkvidék stratégiai helyzetének változása, az orosz területi igények miatt a NATO fokozottan igyekszik a speciális hadviselési körülmények között is bevethető erő kialakítására, s ennek fontos eleme volt ez az erőpróba.

A májusi Flaming Sword gyakorlatnak Lettország és Litvánia, a két veszélyeztetett balti állam adott otthont. Itt tizenegy tag- és partnerország különleges műveleti erőinek katonái hajtották végre feladataikat. A szeptemberi, szlovákiai Tobruk Legacy az integrált rakéta- és légvédelmi erők gyakorlata lesz, amelyen Szlovákia, Csehország, az Egyesült Államok, Lengyelország és Litvánia mellett hazánk is részt vesz. Szintén érdekes a Magyar Honvédség számára az olaszországi Trident Juncture hadgyakorlat, amelyet október végén rendeznek meg. Ez egyben a nagyon magas készenlétű NATO-erők (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF) képességeit tesztelő kiképzési esemény is lesz.

Magyar Honvéd 2016. augusztus

Forrás: honvedelem.hu

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

2024. július 22-én újabb mérföldkövet jelentő eseményt regisztrálhatott a Szlovák Légierő: megérkezett az első két F-16 Block 70 vadászbombázó északi szomszédunk Malacky-Kuchyňa Légibázisára.

  NÉPSZERŰ HÍREK