A Tobruq Legacy 2018 légvédelmi rakétaharcászati gyakorlaton 19 nemzet közel ezer katonája mintegy 300 technikai eszközzel, három magyarországi helyszínen gyakorolta a különböző nemzeti légvédelmi rakétarendszerek együttműködési képességét június 4-14. között.
A gyakorlat sajtónyilvános napját június 14-én tartották Hajmáskér mellett, az MH Központi Gyakorló- és Lőterén.
Több ellenséges légi cél közelítette az oltalmazandó területet, így a többnemzeti – lett, litván, szlovák, holland, román, cseh, lengyel és magyar – légvédelmi rakétás tűzalegységek a térségbe gyorsan kitelepülve hárították el a fiktív veszélyt. A sajtónyilvános nap dinamikus bemutatóján a katonák bizonyították, hogy a gyakorlat mottója („Fight as one”) szerint képesek összehangoltan együttműködni a harctéren.
S hogy miért is fontos az ilyen szintű többnemzeti együttműködés? Mint ahogyan azt a statikus és dinamikus bemutatót megtekintő dr. Böröndi Gábor vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar főnökének koordinációs helyettese újságírói kérdésre elmondta: olyan erős hadsereggé fejlődik a Magyar Honvédség, amely képes megvédeni önmagát és az országot földön, vízen, levegőben egyaránt. Hozzátette, hogy a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program részeként a légvédelmi haditechnikai eszközpark fejlesztése nem pusztán új eszközök beszerzését jelenti: ennek ugyanolyan fontos része a megfelelő, a szövetségi rendszerben szolgálni képes alegységek megfelelő kiképzése is. Többek között ezért fontos a haderő számára a Tobruq Legacy 2018 gyakorlat is.
Szűcs Pál mérnök ezredes, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság Légierő Haderőnemi Osztály vezetője, egyben a gyakorlat igazgatója szerint a valós repülések által támogatott feladatvégrehajtás során a részt vevő nemzetek sikeresen tudták összehangolni különböző rendszereiket, és ez a gyakorlat legnagyobb hozadéka.
Matyi Tibor alezredes, az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred megbízott parancsnoka kiemelte: noha a győri alakulat katonái már a legelső Tobruq Legacy gyakorlaton is részt vettek, most dolgoztak első ízben együtt például holland légvédelmi rakétás katonákkal. Ráadásul házigazdaként a gyakorlat logisztikai kiszolgálásából is kivették a részüket.
A Tobruq Legacy gyakorlatot először 2015-ben rendezték Csehországban, amerikai, cseh, litván, szlovák és magyar katonák részvételével. Az idei gyakorlat különlegességét a részt vevő nemzetek kiemelkedően magas létszáma mellett az adja, hogy hazánkban először fordult elő, hogy légvédelmi harcászati gyakorlat keretében az egyes nemzetek harcálláspontjai közös vezetés alatt működtek.
További fotókért kattintson a linkre!
Tobruq Legacy 2018: gyakorlat a gyakorlatban
Forrás: honvedelem.hu