2023. 06. 02. péntek
Anita, Kármen
: 371 Ft   : 344 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Versenyfutás az Északi-sarkért

Art of WAR  |  2015. 12. 04., 14:32

Kanadának újra kell gondolnia a rakétavédelem kérdését a sarkvidéki területek biztonságának növelése érdekében. Az Északi-sarkvidéken a katonai elrettentés minőségi kiterjesztése megkívánja az észak-amerikai biztonsági keretrendszerhez történő csatlakozás felülvizsgálatát.

Egy, a Nemzetközi Biztonsági- és Védelempolitikai Munkacsoport nemzetközi ügyekkel foglalkozó szakértői által a közelmúltban közzétett jelentés az Északi-sark biztonsági környezetét a ballisztikus rakéták elleni védelem és az ehhez szervesen kapcsolódó nemzetközi katonai együttműködés fókuszába helyezi. A jelentés rámutat arra a tényre, hogy a sarkvidéki területeken napjainkban is zajló változások egyre nagyobb fenyegetést jelentenek mind Kanadára, mind pedig Észak-Amerikára nézve.

A jelentést összeállító biztonságpolitikai és katonai szakértők véleménye megegyezik abban, hogy a Kanada sarkvidéki területeit övező fokozott gazdasági és katonai érdeklődést a globális felmelegedés, a Kínai Népköztársaság terjeszkedési törekvései (gazdasági és politikai befolyási övezetének kiterjesztése) és az egyre inkább nacionalista és agresszív politikát folytató Oroszországi Föderáció indukálja. Ez utóbbi tényező is megerősíti annak szükségszerűségét, hogy Kanada újfent átértékelje Észak-Amerika biztonsági rendszerében betöltött szerepét, különös tekintettel az Amerikai Egyesült Államok ballisztikus rakétavédelméhez történő csatlakozás kérdésére.

Thule légibázis Grönland

A földfelszíni (Ground-Based), légi (Airborne), tengerfelszíni (Sea-Based), vagy a világűrbe (Space-Based) telepített érzékelők és földi állomások komplex rendszerét magában foglaló hálózat (szenzorok, kommunikációs, vezetési és tűzirányító rendszerek) adatai alapján (ballisztikus rakéták kilövése, indító berendezések, indítóállások kilövéshez történő előkészítése, illetve bármely légi fenyegetés jelzése), egy az Északi-sarkvidékre telepített rakétavédelmi rendszer lehetővé tenné a detektált vészhelyzetekre történő gyors reagálást (elfogórakéták indítása a fenyegetés elhárítása érdekében), ezzel mintegy kiterjesztve Észak-Amerika lég-és rakétavédelmét.

„Az Amerikai Egyesült Államok és Kanada már tervezi, hogy lecserélje a kanadai sarkvidéken telepített Északi Előrejelző Állomások lokátorait és radarberendezéseit – jelentette ki William Gortney tengernagy, a kanadai-amerikai NORAD (National Aerospace Defense Command) vezetője egy, az évsorán korábban adott nyilatkozatában.”

A (közös) rakétavédelmi tervek már a 2000-es évek elején körvonalazódtak, amikor Kanada és Grönland is reagált az Amerikai Egyesült Államok azon elképzelésére, hogy radar- és kommunikációs rendszereket telepítsenek a sarkvidék körzetébe, beleértve az Amerikai Egyesült Államok légierejének a grönlandi Thule-ban található bázisát is.

Északi-sarkvidéki Tanács

Az eredeti elképzelés az úgynevezett „lator államok” (elsősorban a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság és Irak) jelentette egyre növekvő ballisztikus rakéta fenyegetés elhárítására alkalmas védelmi rendszer megtervezése és kialakítása volt, amelynek a megsemmisítő egységei magukban foglalják a földi és tengerfelszíni telepítésű elfogórakétákat, sőt a szükségszerűen módosított repülőgépekre telepített nagy energiájú lézerfegyverek alkalmazását is. Azonban az előzőekben felvázolt rendszer működésének egyik feltétele volt, hogy az Amerikai Egyesült Államok felderítő és megsemmisítő elemeket (szenzorokat és elfogó rakétákat) telepítsen a sarkvidék közelében.

2002-ben a biztonságpolitikai és haditechnikai kérdésekkel foglalkozó Nunatsiaq News-ban megjelent publikáció szerint a Thule-ban található korszerűsített légibázis önmagában nem lenne képes az Egyesült Államok légterének (északi irányú) légvédelmét megvalósítani, ehhez további – Kanadai területen lévő – létesítmények telepítése szükséges.


Ezt követően 2004-ben – egy a juhtenyésztésről elhíresült Igaliku nevű faluban Grönlandon megtartott konferencián, – magas rangú grönlandi, dán és amerikai tisztviselők által aláírt szerződéssel lehetővé tették, hogy az Amerikai Egyesült Államok folytassa a rakétavédelmi programját. Azóta – a felderítő képesség növelése érdekében – továbbfejlesztették az Alaszkában és a Thule-ban telepített radarok technikai paramétereit.

Annak ellenére, hogy Stephen Harper miniszterelnök egyik nyilatkozatában úgy fogalmazott: „nyilvánvaló, hogy a világ változik és ahogyan eddig is tettük, ezután is meg fogjuk vizsgálni, hogy ezen változások szolgálják-e országunk érdekeit és amennyiben nem, olyan döntéseket fogunk hozni, amelyek a kanadaiak biztonságát és érdekeinek védelmét legjobban biztosítják.”, a Paul Martin vezette kanadai kormány 2005-ben mégis úgy döntött, hogy nem csatlakozik a rakétavédelmi programhoz. Kanada az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének tagjaként élvezi a NATO-szövetségesek együttes támogatását, melyek közül „Dánia, Izland és az Egyesült Államok, már elkötelezték magukat, hogy egy az ország területét ért fegyveres támadásestén katonai segítséget nyújtsanak Kanadának”.

„Nunalivut” gyakorlat

Az újonnan közzétett jelentés nagyobb mérvű együttműködést vár el Kanadától a cselevési tervek megvalósítása érdekében. „Ahogyan egyes országok (növelik a katonai jelenlétüket az Északi-sarkon (különös tekintettel az Oroszországi Föderáció ez irányú törekvéseire), a NATO tagországoknak a megváltozott biztonsági környezetre adott hiteles válaszként fokoznia kell a térségben a szövetség által jelenleg demonstrált elrettentő erőt.” A válaszlépések magukba kell, hogy foglalják azon különböző eshetőségi, vészhelyzeti tervek megalkotását és aktualizálását, amelyek reagálnának egy olyan külföldi katonai beavatkozásra, ami közvetlenül érintené a Jeges-tenger menti NATO szövetséges országokat. "Természetesen, Kanada hozzájárulása nélkül semmilyen szövetséges művelet végrehajtására nem kerülhetne sor a térségben," jegyzi meg a jelentés.

A jelentésben foglalt potenciális fenyegetések túlnyomó részének hátterében az éghajlatváltozás következtében kialakult olyan problémák és kihívások állnak, mint az ivóvízhez való hozzáférés, a víznyerő helyek földrajzi eloszlásának változásai és az élelmiszertermelésben bekövetkezett, vagy bekövetkező változások, amelyeknek együttesen szignifikáns hatása van a biztonsági környezet milyenségére is. Ezeket a tényezőket lehetetlen ellenőrzés alatt tartani, nemzeti és nemzetközi szintű kezelésük is rendkívül körülményes ezért kiemelten befolyásolják a nemzetközi biztonsági környezetet. „A globális felmelegedés illetve a Jeges-tenger gyors ütemű olvadása új feltételeket teremt a hajózásban és az új kereskedelmi útvonalak lehetősége (a sarkvidéki tengerfenék rejtette jelentős olajkészleteket és ásványokat nem is említve) teret nyitott a nagyhatalmi versengésnek is, aminek egyik velejárója a megnövekedett katonai jelenlét” áll a jelentésben.

Az Északi-sark körzetében újonnan felszínre kerülő biztonsági kihívások megválaszolásához hatékonyabb nemzetközi együttműködés szükséges, amelyhez elengedhetetlen az erőforrások növekvő mértékben történő biztosítása is (kutató-mentő tevékenység hatékonyabbá tétele, szállítmányok nyomon követése stb.)

„Nunalivut” gyakorlat

A szabályozatlan környezet csak felerősíti egyes nemzeteknek az erőforrások megszerzésére és ellenőrzésére irányuló törekvéseit. Amennyiben az Északi-sarkvidéki Tanács (Arctic Council) beteljesíti a hozzá fűzött reményeket, a sarkvidéki államok kevesebb biztonsági és védelmi jellegű kihívással szembesülnek. Mindazonáltal annak reménye, hogy az Oroszországi Föderáció ne folytassa az Északi-sark „militarizálását” szertefoszlani látszik, ami egyre inkább aggasztja a NATO-t és sarkvidéki szövetségeseit.


Az évelején levezetett „Nunalivut” gyakorlat alkalmával Julian Fantino, az akkori kanadai védelmi miniszter úgy nyilatkozott, hogy „a tapasztaltak alátámasztják a kanadai sarkvidék térségében az orosz katonai repülőgépek aktivitásának ugrásszerű növekedését”. „Kanada továbbra is készen áll, hogy szembeszálljon és megfeleljen minden, a szuverenitását, a lakosságát, az ország területét és érdekeit sértő fenyegetésnek.” tette hozzá a miniszter.


Egyelőre nem ismert a Justin Trudeau miniszterelnök vezette liberális kormány álláspontja a sarkvidékkel kapcsolatos biztonságpolitikai kapcsolatosan.

Fordította, összeállította: Tóth Norbert alezredes

Forrás: MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 05. 09., 10:25
1986. április 26-án történt meg Európa legnagyobb nukleáris katasztrófája. A csernobili Vlagyimir Iljics Lenin atomerőmű 4-es számú RBMK-1000 típusú, grafitrudas szabályozású reaktorblokkja a konstrukció tervezési hibája, illetve sorozatos emberi mulasztások miatt kigyulladt, majd a keletkezett gőz szétvetette magát a reaktort, illetve az annak helyet adó épület tetőszerkezetét is.
2023. 04. 17., 09:54
A Sargasso-tenger évszázadok óta az Atlanti-óceán egyik leghírhedtebb térségének számít, többek között azért, mert területén fekszik a Bermuda-háromszög is.
2023-03-31 12:17:30
Az iráni Iszlám Forradalmi Gárda már számos alkalommal mutatott be meglehetősen sajátos tervezésű, néha igencsak futurisztikus külsejű harci eszközöket, amelyek többsége – legalábbis amennyire tudni lehet – vagy egyszerűen propagandacélokra szolgált, vagy nem lépett túl a prototípus fázison.
2023-03-27 13:23:44
A nyugat-balkáni béke Magyarország egyik legfontosabb biztonságpolitikai érdeke, hiszen ez az európai béke egyik záloga is egyben, elérése és biztosítása embert próbáló, kihívást jelentő feladat – hangsúlyozta Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes március 26-án, vasárnap a Koszovóból visszatérő MH KFOR Hadműveleti Tartalék Zászlóalj manőver századának fogadásakor Kecskeméten.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 06. 02., 09:19
Magyar idő szerint 2023. április 14-én 14 óra 15 perckor egy Ariane–5 hordozórakétán a francia guyanai Kourouról elindult az Európai Űrügynökség JUICE űrszondája a Jupiter bolygó Euro­pa, Ganymedes és Callisto elnevezésű jeges holdjaihoz, hogy ezeket 2031-ben elérve különféle tudományos vizsgálatokat végezzen.
2023. 06. 01., 09:59
Csehország védelmi kiadásai a jövőben az éves bruttó hazai termék (GDP) legalább két százalékát fogják kitenni. A vonatkozó törvényt a képviselőház után május 31-én, a cseh szenátus is jóváhagyta, érvénybe lépéséhez csak az államfő aláírása szükséges.
2023. 05. 31., 14:34
A Magyar Honvédség éjszakai éleslövészettel egybekötött kiképzési feladatot hajt végre május 31-én és június 1-jén 14.00-24.00 óra között a „nullaponti” lőtéren, Bakonykútiban és térségében.
2023. 05. 23., 12:47
A Magyar Honvédség fennállásának 175. évfordulója alkalmából a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 100 forintos forgalmiérme-emlékváltozatot bocsát ki május 23-án, kedden, egymillió példányban – közölte a jegybank az MTI-vel.

  JETfly Magazin