2024. 07. 27. szombat
Liliána, Olga
: 392 Ft   : 361 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Magyar repülőgéproncsok a Don-kanyarnál

Art of WAR  |  2015. 10. 19., 10:49

Két második világháborús magyar bombázó roncsait és személyzetének földi maradványait találták meg az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis katonái, valamint a Magyar Roncskutató Egyesület és az orosz Don Hazafias Hadtörténeti Kutató Csoport munkatársai a Don-kanyarnál.

A két Caproni 135-ös bombázót több mint hetven éve lőtték le Voronyezs közelében. Az első 1942 augusztusában kapott légvédelmi találatot, a fedélzeten tartózkodó három magyar katona, Mocsáry István őrnagy, Nagy Zoltán őrmester és Piri Imre szakaszvezető hősi halált haltak. A másik gépet ugyanazon év októberében lőtték le Kopaniscsénél, a bombázó még a levegőben felrobbant. A személyzet, Asztalos Ferenc zászlós, Mády Zoltán hadapród őrmester, Csiszár András szakaszvezető és Jandrasits László őrmester azonnal életét vesztette. Miután a gépek a szovjetek által ellenőrzött területre zuhantak, a holttestek hazaszállítására vagy eltemetésére esély sem volt. Egészen napjainkig. 

Hetven esztendővel az események után, 2012 januárjában az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis állományában szolgáló Magó Károly zászlós felvetésére közös kutatómunka kezdődött a Magyar Roncskutató Egyesület és az orosz Don Hazafias Hadtörténeti Kutató Csoport munkatársaival. Az eredeti dokumentumok alapján sikerült beazonosítani a helyszíneket, ahol a roncsok lehetnek. Az egyik orosz kutatónak sikerült egy szemtanút találnia, aki elmesélte, hogy amikor hazatért az akkor evakuálás miatt elhagyott urivi házába, a kertjében egy nagy krátert talált, amely körül sok roncsdarab feküdt. Egy alkatrészt meg is őrzött a lezuhant repülőből, erről később bebizonyosodott, hogy a Caproni 135 típusú bombázóhoz tartozott. A kráter betemetése után garázst építettek a helyszínre, így amikor 2012 nyarán egy expedíció először tett kísérletet a felkutatásra, a magyar kutatók még nem tudtak alapos vizsgálatot végezni.

Erre csak 2015 szeptemberében került sor, amikor a Magyar Roncskutató Egyesület, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis katonái és az orosz Don Hazafias Hadtörténeti Kutató Csoport kutatói (Magó Károly zászlós, Valter János főtörzsőrmester, Takáts László, Rozsos Ákos és Borisz Davidov) újra a helyszínre utaztak. Magó Károly zászlós abból a feltevésből indult ki, hogy mivel a bombázó kétmotoros volt, a gép által ütött kráter területe nagyobb, mint a helyszínen álló garázsé. Ha ez valóban így van, akkor a garázs falai mellett van esély a személyzet felkutatására. 

A kutatás igazolta az elméletet, így sikerült megtalálni a gép apró roncsait, valamint a személyzet földi maradványait. Az exhumálás során előkerült egy nyaklánc, kereszt alakú medállal, „MANCI 1942. III.15” felirattal, valamint egy, a Magyar Királyi Honvéd Légierőben rendszeresített őrnagyi rendfokozati jelzés paszományának darabja.

A másik ronccsal viszonylag egyszerübb dolga volt a kutatóknak. A Kopaniscse mellett lezuhant gép feltárása során 2013-ban előkerült a fényképező berendezés állásszögét vezérlő rudazat, mely egyértelmüen a Caproni 135 típusú bombázóból származik. A személyzethez köthető tárgyak közül találtak egy gombot, melyen a Magyar Királyi Honvéd Légierő emblémája látható, így bizonyítható, hogy az 1942. október 31-én lelőtt bombázó roncsai és a személyzet földi maradványai kerültek elő. Ez a feltárás azt is egyértelmüvé tette, hogy az Urivban talált, 2015-ben átvizsgált lezuhanási helyen Mocsáry őrnagy repülőgépének roncsai nyugszanak. 

Az expedícióról a Honvédelmi Minisztérium és az MTVA támogatásával Szuchy Zsuzsanna rendező „Hová tünt Mocsáry őrnagy” címmel dokumentumfilmet készített, amely hamarosan képernyőre kerül. 

Fotó: Gibás Andor, Szuchy Zsuzsanna és Karáth Zita

Galéria: Magyar repülőgéproncsok a Don-kanyarnál

aaaa dddddd
Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-06-07 14:52:48
Olaszországban és Svédországban bizonyítottak a Magyar Honvédség különleges műveleti katonái NATO gyakorlat keretében, ahol tömeges ejtőernyős ugrás, a logisztikai utánpótlás megszervezése, rajtaütés és beépített területen vívott harc szerepelt a feladataik között, de éleslövészeten is megmutatták felkészültségüket.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

2024. július 22-én újabb mérföldkövet jelentő eseményt regisztrálhatott a Szlovák Légierő: megérkezett az első két F-16 Block 70 vadászbombázó északi szomszédunk Malacky-Kuchyňa Légibázisára.

  NÉPSZERŰ HÍREK