Látványos bemutatókkal színesített családi nappal ünnepelték a Magyar Honvédség megalakulásának 175. évfordulóját a budapesti Városligetben, május 21-én, vasárnap. A Magyar Honvédelem Napján tartott szabadtéri rendezvényen a harckocsik, a bemutatók és a katonazenekar aratta a legnagyobb sikert.
Már a reggeli óráktól hömpölygött a tömeg a budapesti Városligetben, ahol tucatnyi látványos bemutatóval igyekeztek felhívni a látogatók figyelmét a Magyar Honvédség gazdag múltjára és modern jelenére. A szabadtéri rendezvényen huszonkét alakulat állította ki eszközeit a Városligetet, hazánk második legnagyobb közparkját kettévágó Kós Károly sétányon, ahol az egyes sátrakban és pultoknál interaktív foglalkozásokkal, izgalmas beszélgetésekkel és hasznos információcserével várták az érdeklődőket.
„Akkor ma a katonák születésnapját ünnepeljük?” – kérdezte elcsodálkozva egy hétéves kislány a családi napon, miután röviden nyugtázta a kitelepült honvédségi dolgozók barátságos közlését, miszerint a különböző szimulátorokat tizennégy éven aluli személyek nem próbálhatják ki. „Igen, Budavár 1849. május 21-én történt visszavétele mellett a Magyar Honvédség alapításának 175. évfordulójára emlékezünk!” – jött a válasz a civil érdeklődők alkotta tömegből. Magyarország 1992 óta ünnepli a honvédelem napját május 21-én, a Görgei Artúr által vezetett támadás, mint az 1848–49-es szabadságharc tavaszi hadjáratának egyik legdicsőségesebb pillanata előtt tisztelegve. Ekkor 1541 óta először foglalta vissza magyar haderő saját erejéből – mindössze tizenhét napos ostrom során – az ország fővárosát.
A legkisebbeket azonban nem igazán foglalkoztatta a történelmi múltidézés, a legizgalmasabb programpontok láttán ugyanis szabályosan elnémultak.
Nagy slágernek számított a Lynx, a Gidrán és a Leopard 2A4HU harcjárművek statikus bemutatója: a monstrumok előtt-mellett kisebb sorok alakultak ki azért, hogy a gyermek és felnőtt érdeklődők lefotózhassák, fel-, illetve bemászhassanak. A Hősök teréről a Zielinski hídon keresztül érkező turisták már messziről videózták a látványosságokat, sokuk érdeklődve szelfizett a Magyar Honvédség high-tech alapjait megteremtő harcjárművekkel. A közönséget a páncélosok mellett ámulatba ejtette a tűzszerész robottal, bombaruhákkal, pajzzsal, fémkeresővel és hatástalanított bombatestekkel végrehajtott tűzszerészbemutató is. Az érdeklődők a tűzszerészek mellett, többek között vegyivédelmisekkel és mélységi felderítőkkel is találkozhattak.
A toborzóponton airsoft- és lézerpuska lövészet, VR-szimulátor, valamint mobil akadálypálya várta a jelenlévőket, akik az önkéntes és szerződéses szolgálatról is tájékoztatást kaptak. A rendészeti járművek bemutatója és közelharcbemutatók mellett az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár katonái zenekari, díszelgő- és gépjármű-technikai bemutatót tartottak, amelyet több százan kísértek figyelemmel.
Az első világháborús honvédelmi miniszter és későbbi vezérezredes, Szurmay Sándor nevét viselő fővárosi alakulat 32. Testőrezred Lövészzászlóaljának Különleges Díszelgő Csoportja erőt és bravúrokat nem nélkülöző, zenés koreográfiára megálmodott demonstrációja a felnőttek és gyermekek csodálatát is kivívta.
„Menő nagyon, ugye?” – fordult a közönség soraiban álló szülők egyike a három-négyéves gyermekéhez, aki megigézve figyelte a fegyverdobálást- és pörgetést. „Nem lőttek, most fognak?” – kérdezte egy másik óvodás a Széchenyi-fürdő főbejáratának szomszédságában a bemutatót nézve, majd a szóban forgó bemutatóelem végrehajtását követően boldogan nyugtázta: „nagyot durrant!” Ilyen és ehhez hasonló méltató szavakért nem kellett nagyon hegyeznünk a fülünket, ugyanis a fegyverismereti számítógépes játékok, a multimédiás oktatóanyagok és a kiterjesztett valóság (augmented reality; AR) alapú alkalmazások hatalmas sikert arattak kicsik, nagyobbak és nagyok körében is.
A látogatók nem csak a honvédség high-tech eszközeivel kerülhettek közeli viszonyba, hanem megismerkedhettek a modern hadsereg mindennapjaival, míg a hagyományőrzők a katonamúltat, a néptáncosok pedig a folklór hagyományokat elevenítették fel. Az érdeklődők a Magyar Honvédség Sportszázadának standjánál olimpiai-, világ-, és Európa-bajnok sportolókkal, valamint válogatott katonasportolókkal találkozhattak, akik örömmel és részletesen meséltek a különböző nemzetközi- és világversenyeken elért sikereikről.
A Fővárosi Állat- és Növénykertben, ahol a honvédelem napján ötezer katona és családja vendégeskedhetett, a Légy Ott! élményprogramok mellett a látogatóknak katonai térzene kedveskedett, amely a későbbiekben a Városliget számtalan pontján felcsendült. Kitelepült a honvédelmi információs pavilon és szimulátor is, a vendégeket két robotkutya fogadta az állatkert 2012-ben felújított főkapuja előtt.
„Nem csak a Városligetben, hanem a Fővárosi Állat- és Növénykertben is nagyon sok színes programmal készültünk, amelyek valamennyi korosztályt megszólítanak. Én úgy gondolom, hogy a rendezvénysorozat nagyon-nagyon jól sikerült, rengetegen fordultak meg mindkét helyszínen a nap folyamán” – ezt már Faragó Fanny önkéntes tartalékos hadnagy – a Katonai Filmstúdió munkatársa – mondta kérdésünkre, aki arról is beszélt, hogy a Magyar Honvédség kiemelt célja, hogy az intézmény feladatrendszerét megpróbálja közelebb hozni a civil társadalomhoz. „A katonazene mindig komoly népszerűségnek örvend az ilyen rendezvényeken, de. a katonai közelharc-bemutató is nagyon meggyőző, a különleges díszelgő csoport különleges alaki és fegyverforgatásokkal járó bemutatója pedig dinamikus és lenyűgöző volt, úgyhogy igazából szerintem rendkívül izgalmas és sikeres volt a mai nap” – részletezte a családi napot értékelve a honvédség toborzó kampányának női arca.
Az élményben, látványban és tudásban gazdag eseménysorozat – amelyen mások mellett Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes és dr. Böröndi Gábor altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke is részt vett – a kora esti órákban ért véget.
További fotók a linkre kattintva érhetőek el!
Forrás: https://honvedelem.hu/