A katonák testi épségének megóvása érdekében a frontvonalak mögött a mérnökök is vívják a maguk szellemi párviadalát az igen hozzáértő és leleményes ellenséggel szemben. A brit védelmi minisztérium és a BAE Systems (a név a British Aerospace és a Marconi Electronic Systems összevonásából született) szakemberei közösen az elmúlt másfél évben több mint 60 alkalommal hajtottak végre különböző módosításokat a brit páncélozott harcjárműveken. A harci követelmények sürgette módosítások – mint például új páncélzat, külső tűzoltó rendszer és éjjellátó berendezések – jó részét hetek alatt kellett a mérnököknek kidolgozniuk és megvalósítaniuk.
Az arcvonalban harcoló jármüvek legtöbbjére, így az FV430 Bulldog páncélozott szállító harcjármüre, a Warrior gyalogsági harcjármüre, a Challenger 2 harckocsira és a Királyi Tengerészgyalogság Vikingjére már felszerelésre kerültek a kiegészítők. Hogy felgyorsítsák a frontvonalon az új eszközök alkalmazását, és meggyőződjenek azok müveletekben való használhatóságáról, a BAE Systems mérnököket küldött ki Irakba 2006 novemberében. A csoport azóta Baszrában állomásozik, és segíti a harchelyzetnek megfelelő átalakítások végrehajtását a harcjármüveken.
Ian McNeeney ügyvezető igazgató, aki a BAE Systems Land Systems programját vezeti, az alábbiakat nyilatkozta: „Ahhoz, hogy ezt a rohammunkát a már meglévő feladatok mellett a cég el tudja végezni, a BAE Systems több mint 50%-kal megnövelte mérnökeinek és projektmenedzsereinek létszámát. A szakképzett munkaerő toborzása során más cégek mérnökeit kellett átcsábítani.”
Viking
A BAE Systems által elkészített, illetve jelenleg kidolgozás alatt álló fejlesztési projektek száma összesen 81 darab, beleszámítva az egyéni felszerelések fejlesztésével foglalkozó projektet, amely önmagában több mint 3000 különféle újítást fog össze.
A BAE Systems alkalmazottai szorosan együttmüködnek a védelmi minisztérium és a hadiipar munkatársaival, hogy azonnal leküzdjék a csapatokra háruló új fenyegetéseket, amint azok felmerülnek. A sajátos új fenyegetésekre adott válaszként, új típusú páncélzat született az elgondolástól a kivitelezésig mindössze néhány hét alatt.
„A feladatok ilyen rövid határidőn belül történő sikeres megoldásához a vállalat Nagy-Britanniában lévő alkalmazottainak ismeretei és képességei elengedhetetlenek voltak” – tette hozzá McNeeney megelégedésének hangot adva.
A felszerelés kiegészítésének azonnali feladatai párhuzamosan történtek a már folyamatban lévő fejlesztési programokkal. Például az FV430-as sorozat fejlesztésével egy időben 14-féle azonnali megoldást jelentő kiegészítés került megépítésre a Bulldog harcjármüveken, amelyekről többségében pozitív visszajelzés érkezett a kezelők részéről.
2007. június 27–28-án a millbrooki tesztpályán mutatta be a BAE Systems az általa továbbfejlesztett három harcjármüvet: a Bulldogot, a Warriort és a CVR(T)-t. A cég tervezte, gyártotta és tartja karban a brit hadsereg páncélozottgépjármü-parkjának 95%-át.
A Warrior
A BAE Systems a hadiipar egyik legnagyobb globális vállalata, világszerte 88 ezer alkalmazottal. Fő profilja a védelmi szektor és az ürkutatás. Szolgáltatásaival és termékeinek széles skálájával ellátja a légi, szárazföldi és haditengerészeti erőket a világ több országában. A cégcsoport 2006. évi forgalma meghaladta a 13,7 billió angol fontot (25,4 billió dollárt).